Gry na ćwiczenie umysłu - poznaj 9 propozycji

Jeśli chcesz zwiększyć elastyczność intelektualną i pomysłowość, gry takie jak tryktrak lub trening matematyczny są świetną propozycją.
Gry na ćwiczenie umysłu - poznaj 9 propozycji
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Gry na ćwiczenie umysłu są ponadczasowe. Dzieci, dorośli i osoby starsze w swojej trzeciej młodości, wszyscy możemy dać się porwać przyjemności tych poznawczych propozycji. Ciekawość miesza się w nich z wyzwaniem, a pomysłowość z odkrywaniem. Te oryginalne propozycje to zastrzyk witalności dla naszego mózgu, z którego powinniśmy korzystać na co dzień.

Dziś mamy również przewagę, której nie mieli nasi rodzice: nowe technologie. W telefonach komórkowych, komputerach i tabletach mamy tysiące możliwości aktywizacji umysłu dzięki milionom aplikacji dostępnych na rynku.

Jednak w tym morzu technologii, nie wyrzekajmy się przyjemności fizycznej gry. Nie zapominajmy, jaką radość zadanie mata przy dobrej szachownicy.

Na poniższej liście wymieniamy szereg propozycji na gry na ćwiczenie umysłu. Należy jednak zauważyć, że jest ich znacznie więcej, ponieważ wyobraźnia nie ma granic i zawsze istnieje możliwość tworzenia nowych gier lub wariacji już istniejących.

„Jakie jest najtrudniejsze zadanie na świecie? Myśleć”.

-Ralph W. Emerson-

Rysunkowy mózg

Gry na ćwiczenie umysłu

Gry na ćwiczenie umysłu są często określane jako witaminy dla mózgu. I rzeczywiście, metafora jest bardzo udana. Czasami spotykamy ludzi, którzy mówią, że na co dzień robią wystarczająco dużo, aby utrzymać mózg aktywny.

Chociaż tu się  możemy się też mylić. Na przykład przy wielozadaniowości to, co faktycznie ćwiczysz, to stres i niepokój. Dużo myślenia, mało snu i bycie zajętym przez cały dzień w rzeczywistości przyczyniają się do pogorszenia funkcji poznawczych. Nie ma znaczenia, jak dużo się ruszamy lub jaką dietę stosujemy.

Jeśli nie zwracamy uwagi na elastyczność poznawczą, jeśli nie wzbudzamy w sobie ciekawości, albo nie pozwalamy sobie na naukę nowych rzeczy, nasz mózg ulega stagnacji.

Plastyczność mózgu, czyli zdolność do zmiany jego struktury w oparciu o nasze zachowania i podejście do lepszego dostosowania się do otoczenia – to wyjątkowy proces, który leży w zasięgu nas wszystkich. Na gry na ćwiczenie umysły wystarczy poświęcić od pół godziny do godziny dziennie.

Jeśli dodamy do nich również dobre nawyki życiowe, nasze ciało i umysł to docenią. Co więcej, zdrowy, sprawny i ciekawy mózg jest synonimem dobrego samopoczucia psychicznego. Dlaczego by więc nie spróbować? Tutaj mamy szereg bardzo ciekawych propozycji…

1. Gry logiczne rozwijające myślenie lateralne

Zagadki, zagadki, historie z wyzwaniem, niekompletne serie… Gry logiczne stanowią idealny trening, który zmusza nas do kreatywnego myślenia, wykorzystując zarówno zdolności indukcyjne, jak i dedukcyjne oraz innowacyjność.

Przykład:

Jakie jest pytanie, na które nikt nie może odpowiedzieć?

Odpowiedź: Czy śpisz?

2. Gry kreatywnego pisania

Wśród gier ćwiczących umysł nie można pominąć tych, które odnoszą się do kreatywnego pisania.

Potrzebujemy tylko trzech rzeczy: papieru, ołówka i uwolnionej wyobraźni. Oto szereg ciekawych propozycji, którymi możemy podzielić się z przyjaciółmi i rodziną:

  • “Marek spędził trzy godziny na szukaniu czerwonej skarpetki” -> Napisz pięć propozycji wyjaśniających tę sytuację.
  • Właśnie zostałeś rozbitkiem na bezludnej wyspie: „Jaką wiadomość umieściłbyś w butelce przed wrzuceniem jej do oceanu?”
  • „Siedem głównych grzechów”. Wybierz jeden grzech główny i napisz historię.

3. Szachy, klasyka gry

W ostatnich miesiącach szachy znów stały się aktualne dzięki takim serialom jak Gambit królowej. Dlatego też dla osób, które jeszcze nie znają szachowych zasad, nie opanowały ich technik ani nie potrafią kontrolować wszystkich ruchów, nadszedł czas na poznanie tej królowej gier.

Badania, przeprowadzone na przykład na Uniwersytecie Vila Velha, wskazują, że gra w szachy optymalizuje funkcje poznawcze, rozwija uwagę, koncentrację, a nawet poprawia zdolności rozwiązywania problemów.

4. Backgammon, czyli tryktrak – jedna z najstarszych gier

Każdy, kto był fanem serialu Lost – Zagubieni, pamięta niektóre z jego postaci bawiących się unikalną planszą z wydłużonych trójkątów i okrągłych pionków. To tryktrak, gra, która istniała już, przynajmniej w prymitywny sposób, w starożytnym Egipcie.

W rzeczywistości wśród rzeczy faraona Tutanchamona znaleziono tę samą grę, która rzeczywiście wymaga od graczy „dopracowanej” wiedzy strategicznej.

5. Sudoku, słodkie jedzenie dla mózgu

Wśród gier ćwiczących umysł jedną z najbardziej klasycznych jest niewątpliwie sudoku. Czy jest ktoś, kto nie bawił się dobrze, rozwiązując tę ​​matematyczną propozycję?

Sudoku zostało wynalezione pod koniec lat 70., a dziś ta łamigłówka nadal rzuca wyzwanie naszym umysłom na wiele godzin.

6. Scrabble lub gry słowne na ćwiczenie umysłu

Scrabble, gra w słowa… Dziś nadal jest to jedna z najczęściej pobieranych gier w naszych aplikacjach mobilnych.

Cel tej propozycji jest zarówno prosty, jak i interesujący: tworzyć słowa z różnych kostek, które zawierają bardzo konkretne litery.

7. Chińczyk

Wszyscy znamy klasyczną grę w warcaby. Jednak w ich chińskiej wersji rzecz staje się bardziej oryginalna, a także złożona. Chińczyk wymaga bowiem udziału od dwóch do sześciu osób.

Celem jest przesunięcie pionów do narożników przeciwnych do pozycji wyjściowej za pomocą ruchów jednoetapowych lub ruchów, w których niektóre pionki przeskakują nad innymi.

Chińczyk

8. Gry na ćwiczenie umysłu : puzzle i kostki Rubika

Wśród gier ćwiczących umysł decydujące jest to, żeby zawsze mieć zasięgu ręki zabawki logiczne, takie jak klasyczna kostka Rubika.

Odłożenie na bok aplikacji technologicznych i postawienie na fizyczną manipulację przedmiotami w formie gry to także świetna opcja na poprawę umiejętności wzrokowo-przestrzennych.

9. Znajdź ukryty przedmiot

Jeśli chodzi o ten rodzaj umysłowej zabawy, warto przejść do propozycji aplikacji online lub w sklepach z aplikacjami, aby odkryć te zasoby.

Gry z ukrytymi przedmiotami, oprócz tego, że przynoszą korzyści, pozwalają poprawić uwagę, zdolność rozróżniania, koncentrację i cierpliwość.

Jeśli kilkadziesiąt lat temu mieliśmy książki Gdzie jest Wally, dziś możemy zagłębić się w tajemnicze zamki, tajemnicze wyspy i fantastyczne scenerie, w których można znaleźć te ukryte przedmioty. Rozrywka nigdy się nie kończy.

Na koniec, chociaż moglibyśmy dodać do tej listy o wiele więcej propozycji, bardzo możliwe, że wielu z nas nadal nie zna znacznej części z opisanych tutaj. Nadszedł czas, aby poćwiczyć mózg, nadszedł czas, aby poświęcić część naszego czasu na jedną z tych gier.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Franklin, G. L., Pereira, B. N. G. V., Lima, N. S. C., Germiniani, F. M. B., Camargo, C. H. F., Caramelli, P., & Teive, H. A. G. (2020, March 1). Neurology, psychiatry and the chess game: A narrative review. Arquivos de Neuro-Psiquiatria. Associacao Arquivos de Neuro-Psiquiatria. https://doi.org/10.1590/0004-282X20190187

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.