Dzieci z trudnościami w uczeniu się - jak je wspierać?

Dzieci z trudnościami w uczeniu się - jak je wspierać?

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2019

Ciągle uczymy się nowych rzeczy na temat dzieci z trudnościami w uczeniu się. Im bardziej społeczeństwo się rozwija, tym stało się to jaśniejsze, że musimy dostosowywać treść i style nauczania.

Dlatego szkoły zaczęły udzielać wsparcia. Zwykle mają również specjalistów zarówno w zakresie edukacji specjalnej, jak i słuchu i języka. Ale nawet przy wszystkich tych krokach nadal zaniedbujemy pewien fundamentalny aspekt.

Ten aspekt to zdrowie emocjonalne dzieci z trudnościami w uczeniu się. Teraz pytanie brzmi: co możesz zrobić, aby je wspierać i upewnić się, że nie czują się stygmatyzowane?

“Powiedz mi, a zapomnę. Naucz mnie i zapamiętam. Zaangażuj mnie i się nauczę.”

-Benjamin Franklin-

Jakie emocje odczuwają dzieci z trudnościami w uczeniu się?

Bardzo często zdarza się, że dzieci z trudnościami w uczeniu się odczuwają dyskomfort emocjonalny z powodu swojego ograniczenia. Uczucia te mogą obejmować frustrację, smutek i niepokój. Oczywiście nie można zapomnieć, że te problemy emocjonalne występują u wszystkich dzieci.

Ale jak rodzice mogą powiedzieć, że ich dzieci odczuwają ten dyskomfort? Istnieje wiele znaków ostrzegawczych, na które możesz zwrócić uwagę. Zawsze jest możliwe, że emocje, o których wspomnieliśmy, pojawią się szczególnie w sytuacjach związanych ze szkołą. Mogą wyrażać je na różne sposoby: płacz, niepokój, bóle głowy, bóle brzucha lub na przykład bycie niegrzecznym.

“Ucząc się zbyt szybko naszych ograniczeń, nigdy nie uczymy się naszych możliwości.”

-Mignon McLaughlin-

Chłopiec ma atak płaczu - dzieci z trudnościami w uczeniu się

 

Trudności w uczeniu się nie oznaczają braku inteligencji

Wspomniane uczucia mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich jest to, że bardzo często dzieci z trudnościami w nauce uważają, że są “głupsze” niż inne dzieci. Bardzo ważne jest, aby rodzice pomogli im przezwyciężyć te myśli, ponieważ nie są one prawdziwe.

Z jednej strony rodzice muszą wyjaśnić (wyraźnie i na odpowiednim poziomie dla swojego dziecka) czym są trudności w uczeniu się. Ich dziecko powinno odejść od tej rozmowy z wyraźnym zrozumieniem, że nie ma to nic wspólnego z ich inteligencją.

Rodzice muszą również przekazać swoim dzieciom, że ich trudności w uczeniu się nie sprawiają, że są one mniej wartościowe. Ludzie wokół nich nie będą kochać ich mniej z tego powodu.

Ta ostatnia część jest naprawdę ważna. Jeśli dzieci zobaczą, że ich rodzice nie przyjęli tej diagnozy dobrze, będą czuli, że coś jest z nimi nie tak. Rodzice muszą przejąć kontrolę i zawsze mieć pozytywne nastawienie do swoich dzieci.

Chłopiec się bawi - dzieci z trudnościami w uczeniu się

Czy jestem inny, ponieważ mam trudności w uczeniu się?

Gdy się zestarzejesz, zaczynasz rozumieć, że wszyscy są tacy, jakimi są. W psychologii nazywamy to pojęcie “różnicami indywidualnymi”. Jednak kiedy jesteś młodszy, wszystko czego chcesz, to być takim jak inne dzieci. A przynajmniej, jeśli jesteś inny, nie chcesz, żeby była to zła rzecz. Dlatego tak ważne jest, aby wkroczyć i pomóc swoim dzieciom zrozumieć korzenie i wpływ tego, co ich zdaniem sprawia, że ​​są inne.

Jeśli chcesz im w tym pomóc, musisz upewnić się, że zwrócą na siebie uwagę również, gdy będą mieli rację. Nie powinno się tak stać tylko wtedy, gdy popełniają błędy z powodu trudności w uczeniu się.

Ponieważ nie ważne jak dobre są Twoje intencje, nie pomaga skupianie się tylko na ich błędach. Dlatego ważne jest, aby starać dać im pozytywne wzmocnienie, gdy robią coś dobrze.

Wreszcie, dowiedź się, czy system wsparcia Twojego dziecka i niestandardowy program nauczania u nich działa. Może zaistnieć potrzeba dostosowania tych rzeczy z powodu wszelkich zmian emocjonalnych i społecznych. W takim przypadku rodzice i nauczyciele będą musieli współpracować, aby zapewnić dziecku absolutnie najlepszy wynik.

“Nauczyłam się, że ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, co zrobiłeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak się czuli z Twojego powodu.”

                                                  -Maya Angelou-

Przybory szkolne na biurku

Cały ten wysiłek mnie niszczy: przeciążanie dzieci z trudnościami z uczeniem się

Nie zapominaj, że dzieci z trudnościami w nauce zazwyczaj muszą poświęcać więcej czasu i wysiłku na odrabianie zadań domowych. Ta dodatkowa koncentracja może sprawić, że najmłodsi będą sfrustrowani i wściekli, dlatego ważne jest, aby rodzice pomogli im przez to przejść.

Może również być bardzo motywującym i produktywnym, pracowanie z mniejszymi, łatwiejszymi do osiągnięcia celami. W ten sposób poczują się jakby poruszali się naprzód, zamiast patrzeć na niemożliwie stromą górę. Ten prosty krok jest absolutnie fundamentalny.

Zanim zakończymy, chcemy wspomnieć jeszcze jedną rzecz, która będzie miała duży wpływ na emocjonalne dobre samopoczucie dzieci z trudnościami w uczeniu się: znalezienie czegoś, w czym są dobrzy. Pewna aktywność lub sport, który lubią, coś, co sprawia, że czują się spełnieni. Posiadanie trudności z uczeniem się może mieć emocjonalny wpływ na dzieci, jednak Ty możesz pomóc im poczuć się lepiej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.