Aldous Huxley (1894 – 1963) pozostawił nam wiele cytatów będących zaproszeniem do głębszej refleksji. Jego słowa kwestionują nie tylko nasz styl życia, ale także wartości społeczeństwa. Są pomysłowe, krytyczne, a czasem cyniczne i nawiązują kontakt z czytelnikami. Niejednokrotnie dostarczają informacji, które sprzyjają zakwestionowaniu własnego podejścia do świata.
Ten brytyjski pisarz i filozof w młodości zachorował na chorobę, która praktycznie go oślepiła, przez co z opóźnieniem podjął studia uniwersyteckie na Oksfordzie. Po pokonaniu choroby Aldous Huxley ukończył studia z literatury angielskiej. Później poświęcił się podróżowaniu po Europie jako krytyk sztuki i literatury.
W wieku dwudziestu dwóch lat opublikował swoje pierwsze dzieło literackie, The Burning Wheel (1916), zbiór wierszy. Jednak dopiero w 1932 roku Huxley napisał jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł, Nowy wspaniały świat. To dzieło fikcyjne jest futurystycznym, pesymistycznym i wizjonerskim obrazem świata. Opisuje społeczeństwo kastowe, w którym ważną rolę odgrywa narkotyk o nazwie soma.
Z biegiem lat Aldous Huxley zainteresował się mistycyzmem i duchowością. W 1945 roku opublikował Filozofię wieczystą, gdzie udokumentował pisma mistrzów duchowych o różnych wyznaniach, takich jak chrześcijaństwo, hinduizm i buddyzm. Jego celem było odkrycie wspólnego mianownika, który podzielały wszystkie wierzenia religijne i duchowe w historii.
Aldous Huxley jest przez wielu uważany za rzecznika intelektualistów pierwszej połowy XX wieku. W tym artykule przedstawimy kilka jego najlepszych cytatów. Mamy nadzieję, że zachęcą one naszych Czytelników do zastanowienia się nad życiem, społeczeństwem i siłą lepszego poznania siebie.
Aldous Huxley: 11 niezapomnianych cytatów
Pułapka strachu
„Miłość odsuwa strach; ale i odwrotnie, strach ogranicza miłość. I nie tylko miłość. Strach eliminuje także inteligencję, dobroć oraz wszelką myśl o pięknie i prawdzie. W przemyślanie żartobliwej desperacji pozostawia jedynie świadomość własnej nieprzyzwoitości”.
To jeden z najciekawszych cytatów Aldousa Huxleya. Tymi słowami pisarz sugeruje, że nie powinniśmy wyrzucać strachu z naszych umysłów. Miłość jest najpotężniejszym uczuciem, jakiego możemy doświadczyć. Może nas napełnić, chronić, a nawet zmusić do ewolucji. Jednak strach jest drugą stroną medalu.
Strach ogranicza nas i karmi nas kłamstwami, jednocześnie blokując naszą drogę do osobistego rozwoju. Przebrany jest w stanie odciągnąć nas od wszystkiego, co jest dla nas dobre. Ponadto więzi nas w wątpliwościach i rozpacz.
Życie pełne strachu to życie pełne niepewności i, w pewnym sensie, pomniejszania własnych zasług. Strach jest potworem, który mówi nam, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Mówi nam również, że jesteśmy mali i nieistotni. Dlatego najlepszą bronią, której możemy użyć do walki ze strachem, jest miłość – uczucie, które uczy nas cenić siebie.
Istota rozumienia własnych potrzeb
„Każda osoba zawsze otrzymuje to, o co prosiła. Problem polega na tym, że zanim to dostanie, nigdy nie jest świadoma, o co prosi”.
Często z lekkim sercem myślimy o tym, co chcemy osiągnąć. Jednak zdawanie sobie sprawy z tego, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy, jest naprawdę istotne. W przeciwnym razie będziemy się tylko błąkać zagubieni bez ustalonego celu.
Niebezpieczeństwa związane z technologią
„Im bardziej skomplikowana staje się technologia, tym większa potrzeba stworzenia organizacji zdolnej do utrzymania jej pod kontrolą”.
Te słowa Aldousa Huxleya są dziś znacznie cenniejsze niż wtedy, gdy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne w 1930 roku.
Technologia, mimo że pomaga nam w rozwoju, naraża nas na szereg zagrożeń. Aldous Huxley argumentował, że aby uniknąć braku kontroli, buntu i indywidualizmu, duże organizacje muszą ustanowić mechanizmy kontroli.
W rzeczywistości jednym z jego największych zmartwień był rozwój technologicznej dyktatury, która doprowadziłaby do podania środków uspokajających jednostkom.
Aldous Huxley a związek między inteligencją a samotnością
„Im silniejszy i bardziej oryginalny umysł, tym bardziej będzie on skłaniał się ku religii samotności”.
Wnikliwy umysł, który jest również ciekawski i skłonny do refleksji, musi zapewniać sobie dawki samotności. Samotna cisza, która pomaga ludziom w zrozumieniu i odkrywaniu samych siebie podczas odczytywania i obserwowania świata, jest czymś, co naprawdę cenią największe umysły. Zatem najpotężniejsze umysły nie stronią od medytacji.
Ból poznania siebie
„Jeśli większość z nas nie zna siebie samych, to dlatego, że samopoznanie jest bolesne, a my wolimy przyjemność iluzji”.
Tymi słowami Aldous Huxley mówi o drodze do samopoznania. Poznanie siebie nie tylko oznacza świadomość tego, co nas cieszy, ale również świadomość naszych wad i cieni. To wymaga dużo odwagi. Nie każdy jest na tyle odważny, aby stawić czoła samemu sobie. Dlatego wielu woli skupiać swoją uwagę na złudzeniach.
„Jest tylko jeden zakątek wszechświata, co do którego możesz mieć pewność, że się poprawi – Twój własny”.
Unikanie kontaktu ze sobą prowadzi do stagnacji i bezruchu. Jak mamy poprawić nas samych, jeśli nie znamy siebie? Jak możemy pomóc społeczeństwu ewoluować, jeśli unikamy patrzenia w głąb nas samych?
Problem polega na tym, że jeśli raz zaczniemy, nadal będziemy okłamywać siebie. Ponadto nadal będziemy narzekać i chętnie obwiniać innych za nasze problemy i trudności, z którymi się borykamy.
Niebezpieczeństwo zmian
„Nie chcemy się zmieniać. Każda zmiana jest zagrożeniem dla stabilności”.
Zmiana jest zagrożeniem, ponieważ wymaga stawiania czoła otchłani tego, co nieznane i przepaści niepewności. Kiedy się zmieniamy, porzucamy stare nawyki i otrzymujemy możliwość wyrobienia nowych.
Problem polega na tym, że niechętnie witamy nowe rzeczy w naszym życiu, ponieważ uważamy je za wrogów, którzy nas destabilizują. Dlatego tak wiele naszych celów pozostaje niewykonanych.
Istnieją dwa rodzaje zmian – niezauważalne zmiany i rewolucyjne zmiany. Te ostatnie zmiany są bardziej wartościowe i są bezpośrednio związane ze zmianami transformacyjnymi, które pochodzą od wewnątrz.
„Ta prawdziwie rewolucyjne rewolucje mają zostać osiągnięta nie w świecie zewnętrznym, ale w duszach i ciele istot ludzkich”.
Znaczenie naszej postawy
„Doświadczenie nie jest tym, co ci się przydarza, ale tym, co robisz wobec tego, co ci się przydarza”.
Powinniśmy pamiętać o tych słowach Aldousa Huxleya, ilekroć pojawią się przeszkody, które nam zagrażają. Ważną rzeczą nie jest to, co się nam przydarza, ale to, jak się z tym mierzymy. Jedyną rzeczą, która się liczy, jest nasza postawa.
Trudność praktyki
„Wiedza jest sprawą, którą można uznać za stosunkowo łatwą. Chęć i umiejętność działania zgodnie z tym, czego się chce, jest trudniejsza”.
Posiadanie wiedzy nie oznacza, że potrafimy odpowiednio postępować. Często istnieje duża różnica między teorią a praktyką. Nie oznacza to jednak, że wiedza nie jest cenna.
Ile razy wierzyliśmy, że wiemy, jak zareagować na pewną sytuację, ale skończyło się na tym, że zgubiliśmy się i byliśmy zdesperowani? Siła okoliczności jest niesamowita.
Dlatego też, jeśli chcesz zastosować w praktyce całą swoją wiedzę, czytanie i zastanawianie się nie wystarczą. Kluczem jest działanie i reagowanie, a tym samym przenoszenie całej wiedzy na wyższy poziom.
Aldous Huxley a granice słów
„Musimy nauczyć się efektywnie używać słów, ale jednocześnie musimy zachować i, jeśli to konieczne, zintensyfikować naszą zdolność do bezpośredniego patrzenia na świat, a nie przez to półprzezroczyste medium pojęć, które zniekształca każdy dany fakt w zbyt dobrze znane podobieństwo jakiejś ogólnej etykiety lub abstrakcji objaśniającej”.
Ten cytat naprawdę zachęca do refleksji. Język jest potężnym narzędziem do komunikacji, ale ma swoje ograniczenia. Czasami słowa nie mogą wyrażać tego, co niepokonane. Słowa często prowadzą do nieporozumień i konfliktów, ponieważ wszystko jest subiektywne.
Jak widać, Aldous Huxley pozostawił nam po sobie cenne słowa, które skłaniają do zastanowienia się nad tym, jak żyjemy i dokąd zmierzamy. Są pełne mądrości i rzucają wyzwanie naszemu intelektowi.