Czym tak naprawdę są postanowienia? Dlaczego tworzymy postanowienia na początku czegoś nowego? Jak długo trwa nasza motywacja aby je ukończyć? Wygląda na to, że rozpoczęcie nowego etapu jest jednym z najlepszych czynników motywujących do refleksji nad tym co chcielibyśmy zmienić. Jakie są twoje postanowienia na nadchodzący rok?
Odkładając na bok popularne cele, takie jak schudnięcie lub rzucenie palenia, które ludzie powtarzają każdego roku i rzadko osiągają, istnieją również inne rodzaje postanowień. Są być może bardziej osobiste i mają większe znaczenie. Co możemy zrobić aby je osiągnąć?
Jednym z kluczy jest możliwość zobaczenia Twoich postanowień zapisanych w widocznym miejscu. Powinieneś być w stanie widzieć je przez cały rok i przekształcić w konkretne działania. Innymi słowy, obok celu zapisz niezbędne kroki, które pomogą Ci go osiągnąć.
Przekształcanie życzeń w konkretne działania nadaje naszym postanowieniom znaczenie i spójność. Z kolei to przekształca je w nasiona tego, co chcemy zebrać. W tym sensie, możliwość zobaczenia ich nie pozwoli nam o nich zapomnieć. Zapobiegnie to także spadkowi niżej na naszej liście priorytetów.
Uniwersytet Scranton w Pensylwanii przeprowadził badanie, które wykazało, że 92% populacji nie osiągnęło swoich postanowień. Powyżej wspomnieliśmy kilka powodów, dla których tak się dzieje. Sprowadza się to do ogólnego planowania bez konkretnych działań i braku jasnej wizualizacji tego co chcemy osiągnąć.
Motywacja: motor naszych postanowień
Sekret uzyskiwania tego co chcesz leży w motywacji i tym, że jej nie tracisz wraz z upływem czasem. Czy naprawdę chcę tego co sobie postanowiłem? Mam narzędzia aby to osiągnąć? Czy uzyskanie tego czego chcę zależy ode mnie? Czy widzę jakąkolwiek możliwość aby to osiągnąć?
Ważną częścią odpowiedzi na te pytania jest motywacja. Jeśli postrzegam siebie jako zdolnego, jeśli to czego pragnę jest tym czego chcę, jeśli mogę sobie wyobrazić, że osiągam to nad czym tak ciężko pracowałem, jeśli każdy dzień jest zaplanowany z małymi celami i widzę codzienną progresję, jakkolwiek małą, będę czuł się wynagrodzony za wysiłek, jaki włożyłem w pokonanie wszystkich przeszkód na mojej drodze.
Wewnętrzna motywacja to najlepsza energia, aby zbliżyć się do tego czego chcesz. Sporządzenie listy, w którą inwestujesz czas i nadzieję tylko po to aby później została zapomniana powoduje frustrację i zaszkodzi Twojemu poczuciu własnej wartości.
Innymi ważnymi elementami, które uniemożliwiają aby ta lista stała się kolejną dekoracją na Twojej ścianie lub schowaną w szufladzie, jest wewnętrzna spójność, jakaś rzeczywistość (dostosowana do swoich możliwości i zasobów) oraz głębszy, jednoczący cel ponad wszystkie inne cele. Porozmawiajmy o rozwoju osobistym.
Jakie postanowienia mogę mieć w tym roku?
Oto wskazówka: odłóż na bok wszystko, co już postanowiłeś ale nie osiągnąłeś. Być może powodem dla którego nie można osiągnąć tego postanowienia jest brak siły, pragnienia lub nie uczynienia go konkretnym i namacalnym. Może nie mógłbyś uczynić tego prawdziwym, ponieważ było ono zbyt ogólne i zapomniałeś, że aby trwały, postanowienia powinny być w kontakcie z rzeczywistością.
Proponuję, abyś każdego dnia znajdował coś co sprawi, że się uśmiechniesz a nie tylko ogólne postanowisz „być szczęśliwszym”. Proponuję, aby Twoim postanowieniem nie było schudnięcie, ale zamiast tego podjadanie między posiłkami tylko w weekendy a do tego zaplanowanie trzech aktywności w ciągu tygodnia.
Podsumowując, w tym roku zrób coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. Nie musi być to nic dużego, jak wyskakiwanie z samolotu, wspinaczka na wysoką górę lub odwiedzanie kraju na każdym kontynencie. Wystarczy zapisać się na zajęcia, których nigdy nie próbowałeś, spróbować nowych potraw, porozmawiać z różnymi ludźmi, spacerować po nowych ścieżkach lub oglądać filmy, których nigdy wcześniej nie widziałeś.
Magią postanowień jest to, że zapraszają nas aby stać się lepszymi ludźmi i podejmować wyzwania. Jakie są twoje postanowienia na ten nowy rok?
Ta opowieść o różnicach jest adaptacją jednego z bardziej znanych opowiadań autorstwa słynnego Lwa Tołstoja. Dawno, dawno temu istniało miasto, w którym panowały ostre zimy z codziennymi opadami śniegu i temperaturami, które powodowały dreszcze u wszystkich jego mieszkańców. W tym…
Edgar Allan Poe jest jednym z największych geniuszy w historii literatury. Miał niezwykły dar opowiadania i posiadał nieskończone pokłady kreatywności. Wokół jego życia powstało jednak wiele legend, które sprawiły, że jego talent literacki schodzi czasem na drugi plan. Uważa się,…
Antonio Gramsci pozostawił wiele cytatów o raczej szczególnym uroku. Prawie wszystkie z nich stanowią idealne połączenie polityki, filozofii i poezji. Jego cytaty dobrze odzwierciedlają to, kim był: wszechstronnym intelektualistą o ogromnej pasji. Antonio Gramsci napisał większość swoich dzieł w więzieniu.…
Zakończenie serialu, który od kilku lat oglądaliśmy z zainteresowaniem, a czasem nawet z pasją, nie zawsze jest łatwe do przełknięcia. Ale nie oznacza ono jedynie, że będziesz musiała pożegnać się z bohaterami i ich historią. Jest jeszcze jeden interesujący czynnik,…
Człowiek jest jedynym gatunkiem, który zdaje sobie sprawę z tego, że jego egzystencję przerwie kiedyś śmierć. Stworzyliśmy nawet dyscyplinę naukową, która zajmuje się skończonością ludzkiego życia, czyli filozofię. Poświęcamy dużo czasu na rozmyślania o tym, czym jest dla nas śmierć.…
Ucieczka z Alcatraz to jeden z najbardziej pamiętnych filmów o tematyce więziennej. Jest to hołd dla wolności w najwyższej formie. Jest to duszące i klaustrofobiczne dzieło, któremu udaje się nas uwięzić i otoczyć atmosferą, w której napięcie trwa do samego…