Postanowienia - co nas powstrzymuje przed ich osiąganiem?

Postanowienia - co nas powstrzymuje przed ich osiąganiem?

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2018

Czym tak naprawdę są postanowienia? Dlaczego tworzymy postanowienia na początku czegoś nowego? Jak długo trwa nasza motywacja aby je ukończyć? Wygląda na to, że rozpoczęcie nowego etapu jest jednym z najlepszych czynników motywujących do refleksji nad tym co chcielibyśmy zmienić. Jakie są twoje postanowienia na nadchodzący rok?

Odkładając na bok popularne cele, takie jak schudnięcie lub rzucenie palenia, które ludzie powtarzają każdego roku i rzadko osiągają, istnieją również inne rodzaje postanowień. Są być może bardziej osobiste i mają większe znaczenie. Co możemy zrobić aby je osiągnąć?

Jednym z kluczy jest możliwość zobaczenia Twoich postanowień zapisanych w widocznym miejscu. Powinieneś być w stanie widzieć je przez cały rok i przekształcić w konkretne działania. Innymi słowy, obok celu zapisz niezbędne kroki, które pomogą Ci go osiągnąć.

Przekształcanie życzeń w konkretne działania nadaje naszym postanowieniom znaczenie i spójność. Z kolei to przekształca je w nasiona tego, co chcemy zebrać. W tym sensie, możliwość zobaczenia ich nie pozwoli nam o nich zapomnieć. Zapobiegnie to także spadkowi niżej na naszej liście priorytetów.

Uniwersytet Scranton w Pensylwanii przeprowadził badanie, które wykazało, że 92% populacji nie osiągnęło swoich postanowień. Powyżej wspomnieliśmy kilka powodów, dla których tak się dzieje. Sprowadza się to do ogólnego planowania bez konkretnych działań i braku jasnej wizualizacji tego co chcemy osiągnąć.

dziewczynka w przebraniu supermana

Motywacja: motor naszych postanowień

Sekret uzyskiwania tego co chcesz leży w motywacji i tym, że jej nie tracisz wraz z upływem czasem. Czy naprawdę chcę tego co sobie postanowiłem? Mam narzędzia aby to osiągnąć? Czy uzyskanie tego czego chcę zależy ode mnie? Czy widzę jakąkolwiek możliwość aby to osiągnąć?

Ważną częścią odpowiedzi na te pytania jest motywacja. Jeśli postrzegam siebie jako zdolnego, jeśli to czego pragnę jest tym czego chcę, jeśli mogę sobie wyobrazić, że osiągam to nad czym tak ciężko pracowałem, jeśli każdy dzień jest zaplanowany z małymi celami i widzę codzienną progresję, jakkolwiek małą, będę czuł się wynagrodzony za wysiłek, jaki włożyłem w pokonanie wszystkich przeszkód na mojej drodze.

Wewnętrzna motywacja to najlepsza energia, aby zbliżyć się do tego czego chcesz. Sporządzenie listy, w którą inwestujesz czas i nadzieję tylko po to aby później została zapomniana powoduje frustrację i zaszkodzi Twojemu poczuciu własnej wartości.

Innymi ważnymi elementami, które uniemożliwiają aby ta lista stała się kolejną dekoracją na Twojej ścianie lub schowaną w szufladzie, jest wewnętrzna spójność, jakaś rzeczywistość (dostosowana do swoich możliwości i zasobów) oraz głębszy, jednoczący cel ponad wszystkie inne cele. Porozmawiajmy o rozwoju osobistym.

mężczyzna piszący postanowienia

Jakie postanowienia mogę mieć w tym roku?

Oto wskazówka: odłóż na bok wszystko, co już postanowiłeś ale nie osiągnąłeś. Być może powodem dla którego nie można osiągnąć tego postanowienia jest brak siły, pragnienia lub nie uczynienia go konkretnym i namacalnym. Może nie mógłbyś uczynić tego prawdziwym, ponieważ było ono zbyt ogólne i zapomniałeś, że aby trwały, postanowienia powinny być w kontakcie z rzeczywistością.

Proponuję, abyś każdego dnia znajdował coś co sprawi, że się uśmiechniesz a nie tylko ogólne postanowisz “być szczęśliwszym”. Proponuję, aby Twoim postanowieniem nie było schudnięcie, ale zamiast tego podjadanie między posiłkami tylko w weekendy a do tego zaplanowanie trzech aktywności w ciągu tygodnia.

Podsumowując, w tym roku zrób coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. Nie musi być to nic dużego, jak wyskakiwanie z samolotu, wspinaczka na wysoką górę lub odwiedzanie kraju na każdym kontynencie. Wystarczy zapisać się na zajęcia, których nigdy nie próbowałeś, spróbować nowych potraw, porozmawiać z różnymi ludźmi, spacerować po nowych ścieżkach lub oglądać filmy, których nigdy wcześniej nie widziałeś.

Magią postanowień jest to, że zapraszają nas aby stać się lepszymi ludźmi i podejmować wyzwania. Jakie są twoje postanowienia na ten nowy rok?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.