Abraham Maslow twierdził, że wszystko, czego potrzebujesz, to miłość

Podstawą człowieka jest, według Abrahama Maslowa, miłość. Jednak tylko ludzie samozrealizowani są w stanie zaoferować najbardziej wzbogacającą miłość, opartą na empatii, zdrowym uczuciu i szacunku.
Abraham Maslow twierdził, że wszystko, czego potrzebujesz, to miłość
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

The Beatles nie pomylili się zbytnio, kiedy w swojej piosence z lat 60. podkreślali, że „wszystko, czego potrzebujesz, to miłość”. Właściwie to właśnie sugerował nam psycholog humanistyczny Abraham Maslow nieco wcześniej, w latach 40. XX wieku. Jedną z najbardziej podstawowych potrzeb — być może najbardziej decydującą — jest poczucie, że jest się naprawdę kochanym.

Niestety, jeśli nie doświadczyłeś tego we wczesnym okresie życia, bardzo trudno jest później rozwinąć zdrową samoocenę. Poczucie bycia docenianym, szanowanym i zaopiekowanym ułatwia Ci wspinanie się po piramidzie potrzeb, którą rozwinął Maslow. Piramida ta była kamieniem milowym w dziedzinie ludzkiej motywacji.

Tylko wtedy, gdy czujesz się otoczony prawdziwą miłością, możesz osiągnąć samorealizację. Co więcej, tylko ludzie samozrealizowani są w stanie zaoferować wzbogacające i zdrowe uczucia. To rodzaj miłości, której składnikami są nic innego jak empatia, szacunek i bezwarunkowe uczucie.

Miłość jest przemieniającą siłą, którą każdy człowiek musi otrzymać od rodziny, przyjaciół czy partnerów. Przyjmowanie jej i wiedza, jak ją ofiarować, przekształca nas w samozrealizowanych ludzi.

Przyjaciele w objęciach doświadczając, że wszystko czego potrzebujesz to miłość
Miłość do rodziny, przyjaciół i partnerów napędza nasz ludzki potencjał.

Pamiętaj: wszystko, czego potrzebujesz, to miłość

Piramida lub hierarchia ludzkich potrzeb Abrahama Maslowa miała 5 stopni. Potrzeby te wahały się od najbardziej podstawowych, takich jak potrzeby fizyczne, związane z bezpieczeństwem i ochroną, po te związane z przynależnością, poczuciem własnej wartości i samorealizacją. Łatwo przeoczyć, na czym polega miłość w jego teorii.

Większość zakłada, że ten wymiar tkwi w trzecim kroku. Tym, który odnosi się do przynależności. Jednak Abraham Maslow twierdził, że miłość jest podstawową potrzebą, która napędza cały ludzki rozwój. Na przykład niemowlęta potrzebują jej, aby czuć się karmione, chronione i otoczone opieką, a jako dorośli potrzebujemy uczucia naszych bliskich, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Jak wyjaśnił Maslow w swojej książce Toward a Psychology of Being (1962), miłość jest podstawowym wymogiem psychologicznym, którego potrzebujemy, aby móc rozwijać inne zdolności, takie jak samoocena i samorealizacja. Poczucie i świadomość, że jesteśmy kochani, zapobiega doświadczaniu neurotycznych uczuć, zmniejsza nasze lęki i czyni nas bardziej pewnymi siebie ludźmi.

Ludzie są z natury dobrzy. Daj im miłość, uczucie i bezpieczeństwo, a odwzajemnią się miłością i będą czuć się bezpiecznie w swoich uczuciach i zachowaniu.

Abraham Maslow miał rację – miłość to podstawowy element

Wszystko czego Ci trzeba to miłość. Jeśli jednak nie otrzymałeś jej od rodziny, możesz ją otrzymać od innych. Twoi przyjaciele mogą zapewnić niezwykłą sieć uczuć i walidacji, tak jak Twój partner. Dlatego nieszczęśliwe dzieciństwo bez solidnych przywiązań nie musi decydować o Twoim życiu.

Nadal możesz osiągnąć samorealizację, jeśli masz motywację, a miłość zawsze będzie działać jako wielka siła wewnętrzna. Nie ma znaczenia skąd pochodzi. To głęboki i wzbogacający stan emocjonalny, oparty na bezinteresownej trosce. Możesz ją uzyskać od wielu osób w swoim środowisku.

Pamiętaj, że część Twojej ewolucji jako istoty ludzkiej wymaga rozwijania i znajdowania zdrowych, znaczących i szczęśliwych relacji. Kiedy znajdziesz przyjaciół i partnera, którzy sprawią, że będziesz naprawdę szczęśliwy, wiele Twoich potrzeb zostanie zaspokojonych.

Osoby samozrealizowane są sprawne w kwestiach emocjonalnych

Abraham Maslow napisał na ten temat rozdział w swojej książce Religions, Values & Peak-Experiences, w którym omawiał miłość u zdrowych ludzi. Jego opis i analiza były przełomem dla pozytywnej psychologii i relacji. Zwrócił uwagę, że samozrealizowani mężczyźni i kobiety nie wykazują egoistycznych zachowań. Nie starają się też schlebiać ani dominować nad innymi.

Ludzie, którzy wiedzą, kim są i którzy każdego dnia pracują, aby być trochę lepszymi, wiedzą, na czym polega zdrowa miłość. Wzbogacanie uczucia opiera się na empatii i szacunku i trzeba umieć je przyjmować, troszczyć się o nie, a przede wszystkim ofiarować. Ten punkt był niezwykle ważny dla Abrahama Maslowa. Bo, jak wyjaśnił, kto umie dawać i otrzymywać miłość, unika bólu samotności.

„Musimy zrozumieć miłość; musimy wiedzieć, jak jej uczyć, tworzyć, przewidywać, bo inaczej świat zginie z powodu wrogości i podejrzeń”.

-Abraham Maslow-

Szczęśliwa para w domu
Zrealizowani ludzie praktykują zdrową miłość wolną od niezdrowych przywiązań, zazdrości i niepewności.

Wszystko czego potrzebujesz to miłość: szukaj jej dalej

Wszystko czego potrzebujesz to dobra miłość. Ta, która nie rani i pozwala Ci być kim chcesz. Szukaj ludzi, którzy zachęcają Cię do bycia lepszą osobą. Bez względu na to, jakie przeszłe doświadczenia i rozczarowania miałeś, doświadczenie poczucia miłości i miłości zawsze będzie warte zachodu.

Niemniej jednak nie skupiaj wszystkich swoich zasobów na znalezieniu bratniej duszy lub partnera, który Cię uszczęśliwi. Szukaj miłości we wszystkich jej możliwych formach i nie zapomnij podziękować ludziom, którzy są już częścią Twojego życia. Twoi przyjaciele, Twoje dzieci, Twoja rodzina, a nawet Twoje zwierzęta domowe są niewyczerpanymi źródłami pielęgnującego i świetlistego uczucia.

Najlepsze rzeczy w życiu są zawsze darmowe, ale musisz wiedzieć, jak je docenić. Kochaj, opiekuj się, daj się kochać i pozwól, aby tylko najbardziej autentyczne uczucie inspirowało Cię w podróży życia. Na tym polega prawdziwy sens życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maslow, A. H. (1962). Toward a psychology of being. Princeton: D. Van Nostrand Company.
  • Maslow, A.H. (1970). Religions, Values & Peak-Experiences, 2nd edition. NY: Viking.
  • Maslow, A. H. (1970a). Motivation and personality. New York: Harper & Row.
  • Tay, L., & Diener, E. (2011). Needs and subjective well-being around the world. Journal of Personality and Social Psychology, 101(2), 354-356.
  • Wahba, M. A., & Bridwell, L. G. (1976). Maslow reconsidered: A review of research on the need hierarchy theory. Organizational behavior and human performance, 15(2), 212-240.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.