Jak być milszym

Życzliwość to postawa, która otwiera wiele drzwi i gwarantuje dobre samopoczucie. W tym artykule pokażemy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci być milszym dla otaczających Cię osób.
Jak być milszym

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2022

Życzliwość to pozytywna osobista postawa wobec innych, bez względu na to, czy są to ludzie, zwierzęta, czy nawet natura. Ten sposób odnoszenia się do otoczenia jest niezwykle korzystny, gdyż wzmacnia relacje międzyludzkie, otwiera drogi i poprawia nasze samopoczucie. Więc jak być milszym?

Przyjmując taką postawę, przyczyniasz się do tworzenia lepszego świata, więc powinieneś nad tym pracować. Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak być milszym dla ludzi wokół Ciebie, niezależnie od tego, czy ich znasz, czy nie.

Jak być milszym – osiem kluczowych kwestii

Aby być milszym dla otaczających Cię osób, zalecamy:

1. Zwracaj się do ludzi po imieniu

Jeśli znasz imię osoby, upewnij się, że go używasz. To wzmocni i spersonalizuje Waszą relację. Unikaj wyrażeń takich jak „Hej, ty”, „Kochanie” i „Ziomek”, chyba że jesteś wśród osób, które naprawdę dobrze znasz, gdzie akceptowane są pseudonimy.

Używanie pseudonimów może być dla niektórych upokarzające, nawet jeśli masz zamiar być miły. Dlatego zawsze lepiej nazywać ludzi po imieniu.

kobiety rozmawiają
Bycie miłym oznacza bycie tolerancyjnym, taktownym i empatycznym wobec siebie i innych.

2. Bądź wdzięczny

Osoby, z którymi jesteś blisko, często robią coś za Ciebie, nawet tego nie zauważając. Na przykład fakt, że poświęcają czas, aby Cię wysłuchać, jest naprawdę cennym gestem, który powinieneś docenić.

Okazywanie wdzięczności jest niezwykle ważne, gdy ktoś coś dla Ciebie robi. Dziękowanie sprawia, że wydajesz się bardziej przyjazny.

3. Uśmiechnij się

Słowa są bezużyteczne, jeśli nie towarzyszy im mowa ciała, która pokazuje ciepło i otwartość. Wygląd, uśmiech i mimika mają wiele znaczeń. Dlatego jeśli chcesz wyglądać bardziej przyjaźnie, musisz się uśmiechać. Ten gest wyraża współczucie i zachęca innych do uśmiechu.

Pamiętaj więc, aby się uśmiechać, gdy spotykasz kogoś na ulicy, gdy kupujesz coś w sklepie, gdy rano wchodzisz do pracy lub za każdym razem, gdy nawiązujesz kontakt wzrokowy z inną osobą.

4. Bądź dobrym słuchaczem

Aby być milszym, musisz pozwolić innym wyrazić siebie. Musisz być cierpliwy, słuchać uważnie i czekać, aż skończą mówić.

Z drugiej strony, wielu ekstrawertyków i elokwentnych ludzi ma skłonność do przejmowania konwersacji i nie pozwala swoim rozmówcom się odezwać. To niegrzeczne i niezręczne.

Bycie milszym oznacza zainteresowanie życiem innych. W końcu czujesz wdzięczność, gdy inni pytają Cię o Twoje plany, jak radzą sobie Twoje dzieci lub czy nadal wykonujesz tę samą pracę. Pokazuje, że dbają o Twoje zmartwienia i dobre samopoczucie.

5. Pamiętaj o manierach

Nie ma nic bardziej niegrzecznego niż złe maniery. Wyrażenia takie jak „Proszę”, „Dziękuję”, „Czy byłbyś tak miły i…?” i „Czy masz coś przeciwko…?” są oznakami szacunku i życzliwości wobec drugiej osoby. Upewnij się, że ich używasz. Nie da się z nimi przesadzić.

6. Ćwicz empatię

Bycie empatycznym oznacza umiejętność postawienia się na miejscu innych. Jednak nie rodzisz się z empatią – jest to coś, nad czym musisz popracować. Dlatego jeśli chcesz być milszy, spróbuj wyjść poza siebie i zadaj sobie pytanie, jak może się czuć druga osoba. Jeśli trudno Ci to zrozumieć, poproś ją o wytłumaczenie i spróbuj postawić się na jej miejscu. Unikaj też osądzania i oferuj wsparcie.

7. Zaoferuj swoją pomoc

Jeśli zobaczysz kogoś, kto ma problem z dokończeniem danej czynności lub który znajduje się w kłopotliwej sytuacji, zaoferuj swoją pomoc. Nie czekaj, aż Cię o to poprosi. Naucz się rozpoznawać chwile, kiedy inni potrzebują pomocy.

Wiele osób powstrzymuje się od proszenia o wsparcie, ponieważ nie chcą być uciążliwi lub myślą, że mogą coś zrobić samodzielnie. Niemniej jednak niesienie pomocy nigdy nie zaszkodzi, zwłaszcza tym, którzy znajdują się w tych przytłaczających sytuacjach.

Mężczyzna próbuje pomóc kobiecie
Bycie miłym oznacza pomaganie ludziom, którzy tego potrzebują.

8. Praktykuj medytację miłującej dobroci

Medytacja miłującej dobroci to specyficzna technika mająca na celu zwiększenie uczucia życzliwości, współczucia i empatii wobec innych. Badania pokazują, że ci, którzy regularnie ją praktykują, zwiększają swoją zdolność do przebaczania, więzi społecznych i samoakceptacji.

Praktykowanie tego rodzaju medytacji wzmacnia od wewnątrz Twoje nastawienie prospołeczne. Ponadto jest to praktyka, która zapewnia inne korzyści dla Twojego fizycznego i emocjonalnego samopoczucia.

Na koniec pamiętaj, że najlepszą rzeczą w zachowywaniu się w życzliwy i troskliwy sposób jest to, że nigdy nie zawodzisz. Jest to postawa, która zawsze przynosi korzyści. Więc nie wahaj się zastosować jej w praktyce, kiedy tylko masz okazję.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leiberg, S., Klimecki, O., & Singer, T. (2011). Short-term compassion training increases prosocial behavior in a newly developed prosocial game. PloS one6(3), e17798. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0017798
  • Sansone, R. A., & Sansone, L. A. (2010). Gratitude and well being: the benefits of appreciation. Psychiatry (Edgmont (Pa. : Township))7(11), 18–22.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.