Pracować ciężko czy mądrze: co jest lepsze?

Co wolisz, ciężką czy mądrą pracę? Chociaż oba podejścia mogą być przydatne, istnieje jedna strategia, która prowadzi do większego sukcesu. Więcej dowiesz się tutaj.

Kobieta w pracy - pracować ciężko czy mądrze

Co jest lepsze: pracować ciężko czy mądrze? Istnieją utalentowani ludzie, którzy poświęcają swojej pracy pozornie nieskończone godziny, ale robią to nieefektywnie. Nie tylko wpływa to na cele firmy, dla której pracują, ale także wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, przez co czują się wyczerpani, a nawet zdemotywowani.

Jednak wiele firm priorytetowo traktuje nadmierny wysiłek fizyczny i poznawczy. Robią to nie biorąc pod uwagę, że takie podejście jest często niewłaściwe. W rzeczywistości w coraz bardziej konkurencyjnym scenariuszu społecznym konieczne jest zastosowanie innych innowacyjnych mechanizmów, aby zwiększyć produktywność, sukces i dobre samopoczucie psychiczne. Inteligentna praca może być kluczem do tej transformacji. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie o to, co jest lepsze: pracować ciężko czy mądrze.

„Co może być wspanialszego niż spokój w rodzinie i pracy? Reszta nie jest w naszej mocy”.

-Borys Pasternak-

Pracować ciężko czy mądrze – odwieczny dylemat

Nasza kultura i wychowanie zawsze przekazywały nam myśl, że musimy ciężko pracować. To jedyny sposób, aby zdać egzaminy, mówiono nam jako dzieciom. Również poradniki twierdzą, że to jedyny sposób na spełnienie naszych marzeń. To tak, jakby ciągły wysiłek i duże nakłady energii były absolutną gwarancją sukcesu. Jednak nie zawsze tak jest.

Wystarczy przyjrzeć się temu, co miało miejsce podczas pandemii. Opisano to w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Psychology. Dużą część pracy wykonywano wtedy zdalnie w domu. Często oznaczało to, że ludzie pracowali całymi godzinami. Jednak inwestowanie większej liczby godzin nie zawsze było równoznaczne z wydajnością i satysfakcją.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Praca nieliniowa: zmiana dnia roboczego

Zestresowany mężczyzna - pracować ciężko czy mądrze
Ciężka praca oznacza, że inwestujesz dużo czasu i wysiłku w realizację zadań.

Charakterystyka ciężkiej pracy

Ciężka praca nie zawsze prowadzi do sukcesu. Jednak pozwala nam osiągnąć wiele celów. Rzeczywiście, w tej metodologii wykorzystuje się zasoby, które odpowiednio zorientowane mogą być pozytywne. Jak mówią, ciężka praca to pierwszy krok do osiągnięcia czegoś, ale mądra praca doprowadzi nas tam, gdzie chcemy. Oto co charakteryzuje ciężką pracę:

  • Wiele zadań zwykle pozostaje niezakończonych.
  • Wymaga dużego wysiłku fizycznego i poznawczego.
  • Nie jest łatwo wprowadzać zmiany.
  • Planowanie i zarządzanie czasem nie są łatwe.
  • Wykorzystuje tradycyjne podejścia i metodologie, które nie są szczególnie innowacyjne.
  • Wykonanie zadania zajmuje dużo czasu.
  • Często trudno jest poradzić sobie z nieoczekiwanymi problemami i wyzwaniami.
  • Chociaż wymaga całkowitego poświęcenia, zaplanowane cele często nie są osiągane.

O ile inteligentna praca pozwala lepiej zarządzać czasem i wcześniej wracać do domu, o tyle ciężka praca orientuje nas niemal wyłącznie na środowisko pracy. Nic innego dla nas nie istnieje.

Skutki psychologiczne związane z ciężką pracą

Aby ustalić, czy lepsza jest ciężka, czy mądra praca, należy wziąć pod uwagę pewien szczególny czynnik. Faktem jest, że pracownik, który poświęca niekończące się godziny na pracę bez dobrego planowania, będzie narażony na duży stres. Skutki psychologiczne związane z tą modalnością są dość złożone:

  • Często stopniowo pojawia się demotywacja i frustracja.
  • Ciężka praca nie zawsze wzmacnia poczucie własnej wartości, zwłaszcza jeśli nie osiąga się wymaganych wyników.
  • Uniwersytet Miejski w Hongkongu przeprowadził metaanalizę, która wykazała, że spędzanie długich godzin w pracy negatywnie wpływa na zdrowie jednostek. Często pojawiają się symptomy, takie jak na przykład chroniczne zmęczenie, zła jakość snu i stany lękowe. Istnieje nawet zwiększone ryzyko chorób układu krążenia.

Inteligentna praca: innowacja i wydajność

Możliwe, że podczas Twojej edukacji i szkoleń nigdy nie powiedziano Ci, jak pracować mądrze. Przecież żyjemy w kulturze wysiłku i nieświadomie zakładamy, że kto jest bardziej zajęty, ten osiąga więcej. Ale w rzeczywistości nie jest to prawdą. Tak naprawdę sukces osiąga się efektywnie wykorzystując swój czas i stosując innowacyjne narzędzia, zorientowane na cel.

Cechy mądrej pracy

Główną cechą inteligentnej pracy jest prawidłowe zarządzanie czasem. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Concordia (Kanada) dowodzą, że umiejętność ta znacząco poprawia jakość życia jednostki. Poprawia także wydajność. Dzieje się tak, ponieważ inteligentny pracownik:

  • Jest bardziej elastyczny i autonomiczny.
  • Posiada dobre zdolności adaptacyjne.
  • Woli jakość od ilości.
  • Jest kreatywny i innowacyjny.
  • Unika prokrastynacji i nie pozostawia zadań niezakończonych.
  • Jest zorientowany na cel i dobrze organizuje każde zadanie.
  • Realizuje swoje cele, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.
  • Stosuje mentalność wzrostu. Dlatego zawsze jest zorientowany na stawianie czoła wyzwaniom i trudnościom.
  • W dążeniu do swoich celów stosuje pomysłowe metody. Co więcej, ocenia swoje wyniki, aby zobaczyć, co może poprawić.
  • Robi plany. Zaczyna pracę od oceny sytuacji.

Inteligentny pracownik jest znacznie bardziej autonomiczny. Co więcej, może realizować cele zaproponowane przez swoją firmę.

Zajrzyj też do artykułu: Praca, którą kochasz, nadal jest pracą

Pracować ciężko czy mądrze – korzyści z mądrej pracy

Jednym z najlepszych efektów inteligentnej pracy jest to, że jednostka ma pełną kontrolę nad zadaniem i jest znacznie bardziej autonomiczna. Posiadając lepsze umiejętności zarządzania i planowania swojej codziennej pracy, jej wyniki stopniowo się poprawiają. Wzmacnia to jej poczucie własnej skuteczności, czuje się bardziej kompetentna i poprawia się jej samoocena.

Kolejną przewagą mądrej pracy nad ciężką pracą jest to, że mamy więcej czasu dla siebie i rodziny. Rzeczywiście, efektywne zarządzanie czasem ułatwia pracownikowi optymalizację czasu pracy i wpływa na dobrostan własny i firmy. Ta dobrze ukierunkowana energia fizyczna i mentalna przynosi korzystne rezultaty.

Mózg
Właściwe połączenie ciężkiej i inteligentnej pracy jest najzdrowszym podejściem.

Pracować ciężko czy mądrze: co jest lepsze?

W świetle powyższego wydaje się raczej oczywiste, że działające, inteligentne podejście, wsparte bardziej inteligentną i elastyczną mentalnością i postawą, zawsze będzie korzystniejsze, produktywniejsze i skuteczniejsze.

Należy jednak zaznaczyć, że mądra praca to także ciężka praca, tylko w bardziej zaplanowany sposób. Oznacza posiadanie wiedzy dotyczącej tego, jak przez cały czas inwestować swoją energię fizyczną i psychiczną. Ponadto inteligencja, innowacyjność i elastyczny sposób myślenia oznaczają także wysiłek i ciężką pracę.

Tak naprawdę obie sfery trzeba stosować razem, a pomysłowość i jakość zawsze należy stawiać ponad ilość. Tylko w ten sposób możemy lepiej zarządzać swoim czasem, siłami i motywacją. Jednak w pracy często czas jest marnowany w absurdalny sposób, a czasami podejmowane wysiłki idą na marne i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Stając przed pytaniem, czy lepiej pracować ciężko, czy mądrze, niewątpliwie należy wybrać ten drugi wymiar. Nie możemy jednak wykluczać wartości poświęcenia oraz dobrze ukierunkowanego i zorganizowanego wysiłku. To połączenie, dodane do entuzjazmu i motywacji, doprowadzi do sukcesu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Aeon, B., Faber, A., & Panaccio, A. (2021). Does time management work? A meta-analysis. PLOS ONE16(1), e0245066. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7799745/
  • Barbieri, B., Balia, S., Sulis, I., Cois, E., Cabras, C., Atzara, S., & De Simone, S. (2021). Don’t Call It Smart: Working From Home During the Pandemic Crisis. Frontiers in psychology12, 741585. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34659060/
  • Hackman, J. R., & Porter, L. W. (1968). Expectancy theory predictions of work effectiveness. Organizational Behavior and Human Performance3(4), 417-426. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0030507368900184
  • Iannotta, M., Meret, C., & Marchetti, G. (2020). Defining Leadership in Smart Working Contexts: A Concept Synthesis. Frontiers in psychology11, 556933. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7525207/
  • Klehe, U., & Anderson, N. (2007). Working hard and working smart: Motivation and ability during typical and maximum performance. Journal of Applied Psychology92(4), 978-992. https://www.researchgate.net/publication/6200990_Working_Hard_and_Working_Smart_Motivation_and_Ability_During_Typical_and_Maximum_Performance
  • Taris, T. W., van Beek, I., & Schaufeli, W. B. (2020). The Motivational Make-Up of Workaholism and Work Engagement: A Longitudinal Study on Need Satisfaction, Motivation, and Heavy Work Investment. Frontiers in psychology, 11, 1419. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7344159/
  • Wong, K., Chan, A. H., & Ngan, S. (2019). The Effect of Long Working Hours and Overtime on Occupational Health: A Meta-Analysis of Evidence from 1998 to 2018. International Journal of Environmental Research and Public Health16(12), 2102. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6617405/
Scroll to Top