Czy dzień już się skończył i nie zrobiłeś nawet połowy tego, co planowałeś? Czy ta sytuacja Cię frustruje? Oczywiście, że tak! W rzeczywistości prawdopodobnie mijają godziny, dni i tygodnie i wszystko dzieje się zawsze tak samo. Nigdy nie masz wystarczająco dużo czasu. Z reguły zjawisko to wynika ze złej organizacji i wskazuje, że powinieneś pracować nad umiejętnością, jaką jest zarządzanie czasem.
Nie wykorzystujesz każdej chwili, ponieważ jesteś ciągle rozkojarzony i spędzasz czas na celach, które nie wnoszą żadnej wartości do Twojego życia. Możliwe też, że jesteś trochę leniwy lub zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę (kunktatorstwo). Nic więc dziwnego, że żyjesz z ciągłym poczuciem bycia w tyle. Dzisiaj zagłębimy się w kwestię, jaką jest zarządzanie czasem.
1. Zarządzanie czasem a brak snu
Możesz nie mieć czasu, ponieważ nie śpisz dobrze. Sen jest niezbędny nie tylko dla twojego organicznego funkcjonowania, ale także dla twojego psychicznego. W rzeczywistości brak dobrego wypoczynku wiąże się z pogorszeniem ogólnego samopoczucia, wydajności i produktywności. W końcu, jeśli twoja wydajność poznawcza i produktywność są zmniejszone, jak możesz oczekiwać, że będziesz w stanie zrobić wszystko, co zaplanowałeś?
Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy śpią średnio od siedmiu do ośmiu godzin, lepiej wykonują zadania poznawcze związane z rozumowaniem i rozwiązywaniem problemów. Z drugiej strony ci, którzy śpią mniej, mają problemy z rozumowaniem, rozwiązywaniem problemów i umiejętnościami komunikacyjnymi.
2. Brak czasu a wielozadaniowość
Jeśli pracujesz na wiele frontów naraz, zrozumiałe jest, że nie będziesz mieć czasu, ponieważ wielozadaniowość może zmniejszyć Twoją produktywność, zmniejszając zrozumienie, uwagę i ogólną wydajność. W tym celu badania wykazały, że wielozadaniowość wpływa na szybkość i dokładność, z jaką doktoranci farmacji identyfikują błędy w receptach.
Chociaż możesz czuć, że pracujesz szybciej, gdy wykonujesz wiele zadań, prawda jest taka, że tak nie jest. W rzeczywistości pracujesz wolniej i mniej wydajnie podczas wielozadaniowości (Cherry, 2021). Wiele osób doświadcza poważnych trudności w wielozadaniowości, ze względu na sposób działania uwagi i kontroli wykonawczej. W rzeczywistości, gdy wykonujesz wiele zadań jednocześnie, przełączasz się między jednym zadaniem a drugim.
3. Jesteś zdezorganizowany
Bałagan zmniejsza Twoją produktywność i szanse na zrobienie wszystkiego, co zaplanowałeś. Jeśli jednak będziesz zorganizowany, poprawi się wydajność i produktywność, a Ty będziesz mieć więcej czasu na to, co jest dla Ciebie ważne w życiu. Poświęć trochę czasu na planowanie zadań i utrzymywanie porządku.
Jeśli nie będziesz właściwie zarządzać swoim czasem, nie będziesz miał dość. Jedno z badań wykazało, że praktykowanie strategii zarządzania czasem przyczynia się również do poprawy umiejętności zarządzania czasem. Oznacza to, że im dłużej spędzisz ćwiczenie zarządzania swoim dniem, tym lepiej sobie z tym poradzisz.
Badanie wykazało również, że zachowania związane z zarządzaniem czasem są pozytywnie powiązane z postrzeganą kontrolą czasu, satysfakcją z pracy i zdrowiem, a negatywnie ze stresem. W ten sposób zarządzając swoim czasem, nie tylko będziesz miał go więcej, ale także mniej stresu.
4. Masz plan, ale nie zwracasz na niego uwagi
Jeśli nie przejrzysz swoich harmonogramów i planów, możesz stracić czas i energię na rzeczy, które nie są już przydatne lub potrzebne. Ostatecznie sprawi to, że poczujesz się, jakbyś nie miał wystarczająco dużo czasu. To dlatego, że zmieniły się twoje priorytety, ale nadal robisz tę samą starą rzecz, ale oczekujesz innych wyników.
5. Masz trudności z ustalaniem priorytetów
Jeśli nie masz na nic czasu, jest bardzo prawdopodobne, że masz problem z ustalaniem priorytetów działań. Oznacza to, że nie wiesz, jak sklasyfikować swoje zadania według stopnia ich ważności lub nie poświęcasz im czasu, na jaki zasługują.
Staraj się nie zaczynać czegoś bez uprzedniego zadania sobie pytania: „Czy naprawdę muszę to zrobić teraz?” Jeśli twoja odpowiedź brzmi nie, nie rób tego. Najpierw wykonaj najważniejsze i priorytetowe zadania. Następnie przejdź do innych rzeczy. Ustalanie priorytetów zapewnia efektywne wykorzystanie czasu.
6. Starasz się zadowolić innych
Jeśli nigdy nie masz czasu na to, co ważne, może to dlatego, że wypełniasz swój harmonogram czynnościami lub zadaniami, które zaspokajają potrzeby innych, a nie własne.
Na przykład, być może wolisz siedzieć w domu na kanapie i czytać właśnie kupioną powieść lub obejrzeć film, który ci polecono, ale nie możesz, ponieważ nie masz czasu, bo masz Tysiące więcej zobowiązań do wykonania oraz zadań, które są zaległe. To dlatego, że spędziłeś zbyt dużo czasu na zadowalaniu innych.
7. Nie wiesz, jak powiedzieć nie
Nie wiesz, jak odmówić planu, zobowiązania lub czyjejś prośbie. Ten brak asertywności kończy się zabraniem czasu, który mógłbyś mieć na inne ważne rzeczy, które chcesz zrobić. W rzeczywistości znalezienie czasu dla siebie zawsze powinno być Twoim najwyższym priorytetem. Dlatego upewnij się, że stawiasz siebie i swoje samopoczucie ponad innymi.
8. Boisz się być sam
Wypełniając swój harmonogram pracy i zajmując cały swój czas i przestrzeń mentalną, nie masz szans myśleć o własnym istnieniu. Tak więc „nie mam czasu” służy jako mechanizm nie dostrzegania bycia sam na sam ze sobą i tymi wszystkimi pytaniami i egzystencjalną udręką, które dręczą cię, gdy robisz sobie przerwę.
Twój brak czasu pomaga pozbyć się niewygodnych pytań typu „Czy to naprawdę jest życie, które chcę prowadzić?” Hałas czynności pozwala uniknąć takiego pytania. Jednak pewnego dnia będziesz musiał stanąć twarzą w twarz z samym sobą.
“Pewnego dnia, gdzieś… gdziekolwiek, niezawodnie znajdziesz siebie i to, i tylko to może być najszczęśliwszą lub najbardziej gorzką godziną twojego życia.”
-Pablo Neruda-
Następnym razem, gdy dostrzeżesz lub pomyślisz, że nigdy nie masz czasu na zrobienie wszystkiego, co zaplanowałeś, pamiętaj, że czas jako wymiar fizyczny nie jest czymś, co możesz kontrolować. Zamiast tego skup się na tym, co możesz zrobić. Skoncentruj się na tym, jak możesz zastosować zarządzanie czasem. Dowiedz się jak zarządzać swoimi harmonogramami, czynnościami, myślami i przekonaniami, aby stać się bardziej produktywnym w swoim codziennym życiu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Claessens, B. J., Van Eerde, W., Rutte, C. G., & Roe, R. A. (2007). A review of the time management literature. Personnel Review, 36(2), 255-276. https://www.researchgate.net/publication/228664480_A_Review_of_Time_Management_Literature
- Enz, S., Hall, A. C., & Williams, K. K. (2021). The Myth of Multitasking and What It Means for Future Pharmacists. American Journal of Pharmaceutical Education, 85(10). https://www.ajpe.org/content/85/10/8267.abstract
- Jeong, S. H., & Hwang, Y. (2016). Media multitasking effects on cognitive vs. attitudinal outcomes: A meta-analysis. Human Communication Research, 42(4), 599-618. https://academic.oup.com/hcr/article-abstract/42/4/599/4064731?redirectedFrom=fulltext&login=false
- Madore, K. P., & Wagner, A. D. (2019). Multicosts of multitasking. Cerebrum, 4-19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7075496/
- Magnavita, N., & Garbarino, S. (2017). Sleep, health and wellness at work: a scoping review. International Journal of Environmental Research and Public Health, 14(11), 1-18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707986/
- Miralles, F. (2020, 23 de agosto). ¿Por qué nunca tengo tiempo?. El País. https://elpais.com/elpais/2020/08/17/eps/1597678357_478707.html
- Wild, C. J., Nichols, E. S., Battista, M. E., Stojanoski, B., & Owen, A. M. (2018). Dissociable effects of self-reported daily sleep duration on high-level cognitive abilities. Sleep, 41(12). https://academic.oup.com/sleep/article/41/12/zsy182/5096067?login=false