Każda dziedzina nauki potrzebuje metod i narzędzi, aby mogła się rozwijać. Oprócz tego są one niezbędne, aby zwiększać poziom nauki, promować badania i wprowadzać teorie w życie. Psychologia nie jest wyjątkiem. W tej dziedzinie najczęstszą stosowaną metodą są testy. Jednak istnieją też inne instrumenty: komora Gesella jest jednym z nich.
Niektórzy mogą nie znać tego terminu, chociaż widzieli ten instrument na żywo. Przypomnij sobie teraz filmy, w których była scena przesłuchiwania przestępcy. Przesłuchiwania odbywały się w pomieszczeniach przystosowanych do obserwacji ludzi; były to dwa pokoje oddzielone szkłem, które jest nieprzezroczyste z jednej strony (innymi słowy, są to skutecznie jednokierunkowe ekrany).
Ponadto często są one wyposażone w system dźwięku i obrazu do nagrywania. Do czego jednak służą w psychologii, w jakich obszarach psychologii są wykorzystywane i czy mają ograniczenia? Odpowiemy na te pytania w całym artykule.
Komora Gesella: jej zastosowanie w psychologii
Komora Gesella była dziełem Arnolda Gesella, amerykańskiego psychologa i pediatry, który nie chciał, aby obecność obserwatora wpływała na zachowanie dzieci podczas badań. Instrument ten pozwala obserwować przez szybę zachowanie innych ludzi. Ułatwia to:
- Badania. Pozwala badać przypadki i przeprowadzać eksperymenty.
- Nauczanie. Pozwala pokazywać studentom, jak powinni postąpić w konkretnej sprawie.
- Uczenie się. Umożliwia uczniom interwencję w towarzystwie nauczyciela lub innych uczniów.
- Procesy sądowe. Służy do zbadania spraw karnych.
- Diagnozę. Może być częścią badania klinicznego. Na przykład, gdy psychoterapeuta potrzebuje superwizji.
- Szkolenie. Pomaga nadzorować profesjonalistów.
Za pomocą tej metody można obserwować zarówno rzeczywiste przypadki, jak i symulacje. Zależy to od celu badania. Komora Gesella jest instrumentem, który pozwala psychologom badać i obserwować świat behawioralny, poznawczy i emocjonalny danej osoby bez wpływu widza na to, co jest obserwowane.
Co więcej, dzięki systemowi audio i wideo można łatwo nagrywać te sesje. Jest to przydatne do nauki i badań. W ten sposób możesz wychwycić rzeczy, które inaczej mogłeś przeoczyć.
W jakich obszarach używają jej psychologowie?
Zastosowanie komory Gesella będzie zależeć od obszaru, w którym ją zastosujesz. Oto kilka wspólnych obszarów:
- Psychologia kliniczna. Psychologowie używali tego instrumentu do obserwacji danych przypadków. Korzystając z niego, można uzyskać informacje zwrotne od kilku ekspertów. Używają go głównie do diagnozy i wywiadów klinicznych.
- Obszar społeczny. Instrument ten jest sotosowany do różnych rodzajów eksperymentów, w których ludzie muszą ocenić podmiot i ich interakcję w grupie.
- Psychologia sądowa. Kryminologiści używają go głównie do badania spraw związanych z przestępstwami. Ma to na celu ocenę oskarżonego, ofiary, a nawet ewentualnych świadków.
- Szkolenia psychologów. Komora jest przydatna, aby psychologowie podczas szkolenia mogli nauczyć się, jak to robić w praktyce. Mogą nauczyć się tyle samo obserwując profesjonalistę, co obserwując swoich rówieśników.
Ponadto metoda ta jest bardzo cennym narzędziem superwizji psychoterapeutycznej. Korzystając z komory Gesella, psycholog może być ze swoim pacjentem, podczas gdy grupa profesjonalistów ocenia, co się dzieje. W ten sposób uzyskują orientację lub ocenę przebiegu sesji lub procesu.
Ograniczenia komory Gesella
Choć jest to instrument, który przynosi ogromne korzyści, ma też swoje ograniczenia:
- Świadoma zgoda. Każdy wykonywany zabieg musi mieć zgodę osoby obserwowanej. Gwarantuje to również poufność i ochronę jednostki.
- Nie nadaje się do długotrwałego procesu psychoterapeutycznego. Fakt, że ludzie wiedzą, że można ich obserwować, jest zmienną, która może uniemożliwić stworzenie środowiska poufności – takiego, które wzmacnia więź między psychoterapeutą a pacjentem.
Badania potwierdzają jego zastosowania
Ograniczenia te nie oznaczają jednak, że nie jest to cenne narzędzie dla psychologii. Istnieją badania, które pokazują jego przydatność. Są one opisane w artykule „Przydatność Komory Gesella w rozwoju kompetencji zawodowych Psychologa w Politechnice Machala”.
Artykuł ten mówi, w jaki sposób można zintegrować wiedzę teoretyczną i praktyczną pracę za pomocą komory Gesella. Jest to przydatne dla psychologa w trakcie szkolenia, aby pomóc mu w zdobyciu kompetencji, które będą przydatne w pracy zawodowej.
W artykule napisanym przez honduraską prawniczka Ginę Maríę Sierra Zelay zatytułowanym „Komora Gesella jako narzędzie dochodzeniowe w sprawach wykorzystywania seksualnego dzieci” możemy dostrzec znaczenie tego instrumentu, zwłaszcza w przypadku osób, które doznały nadużyć. Dzięki tej metodzie nie są one narażone na kontakt z oskarżonymi i podejrzanymi. Gdyby tak było, mogłoby to zmienić ich zeznania i doprowadzić do niestabilności emocjonalnej.
Krótko mówiąc, komora Gesella jest wspaniałym instrumentem zarówno do treningu, jak i do badań. W zależności od zastosowania, jego zalety są różne. W psychologii ułatwia eksplorację pacjenta lub przedmiotu do oceny, a także kontynuację, nadzór i uczenie się.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Sierra Zelaya, G. M. (2013). Cámara de Geseell como herramienta investigativa en los abusos sexuales de niños y niñas: caso Honduras.
- Salamea Nieto, R.M. (2015). Utilidad de la cámara de Gesell en el desarrollo de las competencias profesionales del Psicólogo en la Universidad Técnica de Machala.