Czym jest seks tantryczny i jak praktykować tę intymną formę zbliżeń?

Czy wiesz, że seks tantryczny wywodzi się ze starożytnego hinduizmu? Obraca się wokół praktyk seksualnych, które koncentrują się na tworzeniu głębokiego, intymnego związku. Zaintrygowany? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Czym jest seks tantryczny i jak praktykować tę intymną formę zbliżeń?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca, 2023

Czy wiesz, że seks tantryczny wywodzi się ze starożytnego hinduizmu ? Tantra obraca się wokół praktyk seksualnych skupiających się na tworzeniu intymnego, głębokiego związku z partnerem. Podczas seksu tantrycznego celem jest bycie obecnym w chwili, aby osiągnąć zmysłowe i satysfakcjonujące doznanie seksualne.

Ponieważ koncepcja seksu tantrycznego wywodzi się z hinduizmu, tantra oczywiście pochodzi z tekstów religijnych, które koncentrują się na spirytyzmie. Seks tantryczny to powolna, medytacyjna forma seksu, w której celem końcowym nie jest orgazm, ale czerpanie przyjemności z seksualnej podróży i doznań cielesnych. Ma na celu poruszenie energii seksualnej w całym ciele w celu uzdrowienia, transformacji i oświecenia.

Ta droga jest prosta, ale głęboka. Chodzi o to, by całym sercem celebrować świętość naszych ciał i pragnień, jednocześnie wnosząc jakość uważnej świadomości do wspólnego wyrażania przyjemności. Może Ci to pomóc uwolnić się od wstydu, traumy i blokad związanych z seksem, wzmacniając transformującą moc Twojej energii erotycznej i prowadząc Cię do najbardziej intensywnych orgazmów w historii.

Dzięki temu holistycznemu podejściu zmysłowość staje się także bramą do bytu, do boskości i do bardziej intymnego doświadczenia chwili obecnej. Zwolennicy seksu tantrycznego uważają, że techniki te pomagają rozwiązać problemy seksualne, takie jak przedwczesny wytrysk , zaburzenia erekcji lub anorgazmia.

W tym artykule dowiesz się, czym jest seks tantryczny, jak go uprawiać i jakie są jego liczne zalety. Omówimy również procesy poznawania swojego ciała i ciała partnera,oraz to, jak się przygotować i skutecznie budować ten moment. Podamy również sprytne wskazówki i sztuczki od ekspertów tantry.

Czym właściwie jest tantra?

Chociaż tantra często jest synonimem seksu, tak naprawdę chodzi o połączenie, czy to ze sobą, czy między Tobą a partnerem. W końcu samo słowo wywodzi się ze starożytnego sanskrytu oznaczającego „sieć” lub „tkać energię”. W praktyce tantra dotyczy oświecenia. Polega na przekroczeniu zarówno sfery seksualnej, jak i duchowej, angażując się w głęboko medytacyjny, spontaniczny i intymny seks.

To także poznawanie swojego ciała. Podobnie jak joga, tantra dotyczy świadomości fizycznej i duchowej. Kiedy uczysz się i praktykujesz tantrę, stajesz się bardziej dostrojony do swojego ciała. Co najważniejsze, sprawia mu to przyjemność i wzmacnia sposób, w jaki jest ona odczuwana. Pozwala to lepiej zwracać uwagę na pragnienia i potrzeby organizmu oraz upewnić się, że są one spełnione.

Ponadto energia, którą kierujesz podczas seksu tantrycznego, przepływa przez Twoje ciało i może zintensyfikować orgazm . Jeśli masz partnera, tantra polega również na poznawaniu jego ciała. Tantra nie skupia się tylko na osiągnięciu wyższego stanu świadomości umysłowo-cielesnej. Chodzi także o stworzenie głębszej, bardziej harmonijnej więzi z partnerem.

Innymi słowy, kiedy praktykujesz tantrę, Ty i Twój partner uczycie się być fizycznie świadomi i duchowo obecni. Karmicie się nawzajem energią, która nadal rośnie dobrze po zakończeniu seksu. Tantra pozwala Wam obojgu odkrywać i rozwijać wszystkie aspekty swojej osobowości. W ten sposób zaczynasz naprawdę poznawać drugą osobę wewnątrz i na zewnątrz.

„Tantra polega na prawdziwym kochaniu i przyjmowaniu całego życia, a poprzez tę miłość pamiętaniu o naszej istocie, o boskości. Tantra to ścieżka życia. Sposób, w jaki się kochamy, tworzy życie, które prowadzimy i na odwrót”.

-Osho-

Seks tantryczny i jego korzyści

Istnieje wiele mitów na temat tantry, które mogą sprawić, że ludzie poczują, że to nie dla nich. Jednak wiele osób praktykuje i naucza tantry. Ta hinduska praktyka napędza moc i prawdę zamkniętą w seksualności. Kiedy ludzie dostosowują się do swoich partnerów dzięki tantrze, rozwijają się. Ich seksualna energia „siły życiowej” w pełni się aktywuje, jednocześnie łącząc się z ich sercami i duchami.

Nie tylko dobrze się rozwijają, ale są też o wiele silniejsi. Dzięki temu najbardziej inspirujące wersje samych siebie urzeczywistniają się. Sprawdź korzyści płynące z tantry:

 • Uzyskanie więcej tego, czego chcesz w seksie.
 • Uwalnianie blokad seksualnych i wstydu.
 • Znalezienie uzdrowienia z traumy seksualnej.
 • Pobudzenie energii seksualnej do swobodnego przepływu w ciele.
 • Dostęp do Twojej najpełniejszej przyjemności i pragnienia.
 • Dostrajanie się do subtelnej energii.
 • Odkrywanie całego ciała i/lub wielokrotnych orgazmów.
 • Opóźnianie orgazmu.
 • Doświadczanie nowego poziomu połączenia serca z partnerem, głębokiego poczucia intymności i pełnej miłości obecności.
 • Dłuższe sesje miłosne, relaks i jakość przestrzeni.
 • Ulepszona komunikacja.
 • Holistyczne połączenie umysł-ciało-duch ze sobą i ze swoim partnerem.

Jak budować moment z partnerem

Pamiętaj, że seks tantryczny wykracza poza seks. Dlatego możesz do tego dążyć lub w ogóle tam nie dojść. Ty i Twój partner możecie wdrożyć tantryczne zasady do innych praktyk, które mogą budować ten moment.

Gra wstępna

Gra wstępna może być wszystkim, czym chcesz. Może to być na przykład seks oralny, masaż czy wspólny prysznic. Ale cokolwiek robisz, upewnij się, że oboje jesteście w pełni obecni. Usiądź przed swoim partnerem i spójrzcie sobie w oczy. Następnie zacznij lekko poruszać ciałem podczas oddychania.

Po pięciu minutach zacznijcie się dotykać zmysłowo, na zmianę masując sobie ramiona, nogi, szyję i inne części ciała. Po kolejnych pięciu minutach zacznij się całować, tylko całować. Skoncentruj się na każdym doznaniu fizycznym, które odczuwasz w tej chwili.

Seks jest opcjonalny

Możecie uprawiać seks… lub nie! Innymi słowy, seks tantryczny polega bardziej na połączeniu niż na czymkolwiek innym. Więc jeśli zdecydujesz się na seks, rób to powoli. Co najważniejsze, nie bój się być kreatywnym. Wypróbuj nowe pozycje i dotykaj się na nowe sposoby.

Dzięki temu możesz zbadać nowe odkryte pragnienia. Ale przede wszystkim możesz całkowicie zanurzyć się w doświadczeniu, pozwalając na narastanie napięcia, gdy spędzasz czas na jednej zmysłowej praktyce, zanim przejdziesz do następnej.

Połóżcie się razem lub przytulajcie

Przytulanie się ze swoim partnerem pozwala na wymianę i splot energii, pielęgnując głębsze połączenie. Aby to zrobić, rozważ pozycję łyżki. Partner z tyłu wysyła energię, podczas gdy partner z przodu ją absorbuje. Następnie przytulcie się blisko siebie, z wyrównanymi sercami i żołądkami.

Dawca powinien mieć ręce owinięte wokół odbiorcy, z ręką na sercu odbiorcy. Odbiorca powinien położyć swoją rękę na górze. Pozostańcie nieruchomo przez kilka chwil. Na koniec zharmonizujcie swój oddech, pozwalając energii swobodnie przepływać między wami.

Ogólne porady i wskazówki

Seks tantryczny nie jest uniwersalny. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ulepszyć swoją praktykę, aby była satysfakcjonującym i wyjątkowym doświadczeniem:

 • Bycie nagim jest opcjonalne. Możesz zacząć w ubraniu i pozostać w ubraniu lub usunąć każdy centymetr materiału. Kluczem jest robienie wszystkiego, co sprawia, że czujesz się komfortowo. To, czy oznacza to bycie nagim, czy nie, zależy od Ciebie.
 • Zsynchronizujcie swój oddech. Głębokie oddychanie jest istotną częścią tantry. Koncentrując się na oddechu, pozwalasz sobie być obecnym w tej chwili, zanurzając się w doświadczeniu. Oddech jest centralnym elementem każdej praktyki tantrycznej. Pozwala uwolnić umysł, połączyć się z ciałem, pełniej odczuwać każde doznanie.
 • Zaangażuj wszystkie zmysły. Zapal kilka zapachowych świec. Włącz delikatną, zmysłową muzykę. Dotykaj siebie lub swojego partnera powoli. Patrzcie sobie w oczy. Delektuj się smakiem pocałunków partnera. Zaangażowanie wszystkich zmysłów podczas praktyki tantry pomoże ci pełniej odczuwać każde przyjemne doznanie.
 • Róbcie to powoli. Ważną częścią tantry jest nauczenie się odczuwania i doświadczania wszystkiego głębiej. A sposobem na to jest powolne działanie. Nie spiesz się z tantrą. Zamiast tego rozluźnij umysł i ciesz się każdą sekundą praktyki.
 • Eksploruj całe ciało swoje lub partnera. Powoli przesuwaj dłońmi po ciele swoim lub partnera. Pozwól mu używać języka do odkrywania Twoich ust podczas pocałunku. Lub delikatnie przesuwaj ustami w górę i w dół klatki piersiowej partnera.
 • Eksperymentuj. BDSM często zawiera zasady tantryczne. Kiedy praktykujesz tantrę, nie musisz trzymać się tradycji. Myśl niestandardowo.
 • Nie musisz przechodzić pełnej tantry. Możesz dodawać elementy do tego, co już robisz w sypialni, samodzielnie lub ze swoim partnerem. Może to oznaczać włączenie medytacji do gry wstępnej lub skupienie się bardziej na głębokim oddychaniu podczas sesji solo.

Ostatnie przemyślenia

Jak wspomnieliśmy powyżej, seks tantryczny jest medytacją, praktyką seksualną zachęcającą ludzi do skupienia się na połączeniach ciało-umysł. Kiedy przygotowujesz się sam lub z partnerem, ważne jest, aby znaleźć wygodne środowisko. Może to pomóc ludziom w pełni skoncentrować się na doświadczeniu. Podobnie oddychanie pomaga skoncentrować umysł i być w zgodzie z własnym ciałem. Czy chcesz dowiedzieć się więcej? Jeśli chodzi o naukę więcej o tantrze, nie brakuje miejsc, do których można się zwrócić.

Na przykład Sofia Sundari i Layla Martin to dwie wysoko cenione nauczycielki tantry, które prowadzą również strony internetowe oferujące wskazówki i techniki lepszej praktyki tantrycznej. Martin stworzył także i założył Tantryczny Instytut Zintegrowanej Seksualności, który oferuje różne programy tantryczne dla kobiet, mężczyzn i par. Wreszcie, inne strony, takie jak Embody Tantra i Tantra is Love, są również doskonałymi zasobami do rozpoczęcia praktyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.