Odpowiedzialność afektywna w związku – jak ją rozwinąć?

Czy cierpisz, ponieważ nie jesteś w stanie wyrazić tego, co czujesz? Być może źródłem tego odczucia jest odpowiedzialność afektywna, niezbędna dla dobrego przebiegu relacji we dwoje, przyjaźni i rodziny.

Para tworząca serce rękami, reprezentująca odpowiedzialność afektywną

Odpowiedzialność afektywna wynika z określonych filarów relacji. Może to być na przykład dialog, szacunek, empatia, troska i przywiązanie. W poniższym artykule wyjaśnimy, co implikuje odpowiedzialność afektywna. Ułatwi Ci to rozwijanie i nawiązywanie zdrowych i szczerych relacji.

Zanim zagłębimy się w koncepcję odpowiedzialności afektywnej, zastanów się przez chwile, jak oczekujesz i chcesz, aby ludzie traktowali Cię w różnego rodzaju relacjach. Czego oczekujesz od swojego partnera, przyjaciół i rodziny?

Odpowiedzialność afektywna jest niezbędna, aby dany związek był zdrowy. Musisz być świadomy, jak się czujesz w odniesieniu do tego, jak zachowują się inni ludzie. Jednocześnie musisz umieć komunikować to w asertywny sposób. Tylko w ten sposób będziesz mógł cieszyć się zdrowymi relacjami opartymi na komunikacji i szacunku.

Odpowiedzialność afektywna

Jest to sposób rozumienia relacji międzyludzkich. Polega na dbaniu o uczucia i emocje, które pojawiają się w ramach budowania więzi. Według Wojtyły oznacza to emocjonalną świadomość wpływu naszych działań na innych. Wykazując się odpowiedzialnością afektywną, możemy stworzyć trwałe i oczywiście zdrowe więzi.

Afektywna odpowiedzialność w związku wyraża się poprzez:

  • Komunikowanie się lub wyrażanie swoich oczekiwań i uczuć dotyczących relacji.
  • Wzajemne ustalanie granic z zamiarem zachowania szacunku między Wami.
  • Dbanie o siebie nawzajem.
  • Zrozumienie wagi swoich działań i ich wpływu na życie partnera.
  • Utrzymywanie dobrej komunikacji, zwłaszcza jeśli zamierzasz omówić problem, który Cię niepokoi.
para rozmawia
Odpowiedzialność afektywna oznacza jasne, pełne szacunku i empatii podejście do tego, co druga osoba może czuć.

Czego nie dotyczy ten zasób?

Z drugiej strony odpowiedzialność afektywna nie obejmuje:

  • Unieważniania emocji partnera i uniemożliwiania mu wyrażania ich.
  • Przekraczania granic, nie wyrażania się jasno lub łamania wcześniej ustalonych umów.
  • Okazywania zachowań, które prowadzą partnera do łudzenia się, podczas gdy w rzeczywistości nie masz zamiaru się angażować.
  • Oczekiwania, że partner odgadnie, co czujesz, potrzebujesz lub myślisz.
  • Ukrywania istotnych informacji związanych z Twoimi uczuciami.

Twój sposób stosowania afektywnej odpowiedzialności nie zmienia się z dnia na dzień, po drodze zwykle uczysz się i doskonalisz tę umiejętność. Wszelkie inwestycje, które możesz poczynić w tym kierunku, będą naprawdę opłacalne.

Reperkusje w związkach małżeńskich

Prawdopodobnie łatwiej jest zrozumieć koncepcję odpowiedzialności afektywnej w kontekście romantycznego związku. Jednak ma to również znaczenie w relacjach rodzinnych, zawodowych lub przyjacielskich. Odpowiedzialność afektywna w relacji z partnerem obejmuje:

  • Zrozumienie, że Twój związek wykracza poza Ciebie. Oznacza to odłożenie na bok egoizmu i rozwijanie empatii. W końcu w grę wchodzi inna osoba, z własnymi mocnymi i słabymi stronami, a Ty musisz nauczyć się, w najlepszy możliwy sposób, co to znaczy dzielić się z nią wszystkim.
  • Zrozumienie, że konflikty zdarzają się we wszystkich relacjach. Wszyscy mamy prawo do popełniania błędów. Odpowiedzialność afektywna oznacza jednak, że musisz wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, być w stanie prosić o przebaczenie, a także wybaczyć swojemu partnerowi. Nie powinien to być jednak niekończący się cykl. Jeśli tak się dzieje, możesz mieć do czynienia z toksycznym partnerem.
  • Przejęcie kontroli nad swoimi emocjami. Musisz zrozumieć, że nie możesz winić swojego partnera za to, co czujesz. Musisz zrozumieć, skąd pochodzą Twoje uczucia i co próbują Ci powiedzieć.

Odpowiedzialne praktyki na poziomie afektywnym

Teraz, kiedy już wiesz, czym jest odpowiedzialność afektywna, możesz zastosować ją w praktyce. Zrozumienie tego jest pomocne, ale praktyka naprawdę poprawi zdrowie Twojego związku. Odpowiedzialność afektywna oznacza, że wiesz czym jest:

  • Asertywna komunikacja. Często trudno jest wyrazić, czego chcesz, co Cię niepokoi i co czujesz. Ale mówienie bezpośrednio, jasno i szczerze pomoże Ci zapobiegać konfliktom i je przezwyciężać.
  • Decyzja, która zadowala wszyskich. To najlepszy sposób na przezwyciężenie problemów i konfliktów. Poprzez dialog musisz ustalić, co jest dozwolone, a co nie.
  • Przewidywanie komplikacji. Pracuj nad przywiązaniem do swojego partnera i zrozum, że trudne chwile są nieuchronne, ale nie zamierzasz porzucić związku.
  • Jasna i rzetelna komunikacja. Stwórz podstawy do wygodnego wyrażania siebie.
  • Granice. Są one niezbędne w relacjach międzyludzkich dla zdrowych ćwiczeń afektywnych i wzajemności. Ich brak doprowadzi do różnego rodzaju problemów.
  • Wzajemna opieka. Dbanie zarówno o partnera, jak i o siebie.
  • Walidacja. Jest to kluczowe dla odpowiedzialności afektywnej.
  • Uczciwość. Oszustwo to zachowanie o szerokim spektrum. Ci, którzy ukrywają swoje emocje i ci, którzy starają się wywołać emocje u innych bez konkretnego powodu, są kłamliwi.

Nieodpowiedzialne praktyki afektywne

Oto niektóre nieodpowiedzialne praktyki afektywne:

  • Łamanie wcześniejszych umów.
  • Przekraczanie granic.
  • Zerwanie komunikacji.
  • Ghosting.
  • Gaslighting lub inny rodzaj manipulacji.

Co więc zrobisz, jeśli wykryjesz brak odpowiedzialności afektywnej u swojego strony partnera? Może spróbuj mu o tym powiedzieć? W końcu może nie być tego świadomy lub po prostu nie rozwinął jeszcze tej zdolności. Pamiętaj jednak, że nie możesz próbować go zmienić. Tylko Ty możesz decydować i podejmować działania.

Kobieta płacze, bo zakochała się na autopilocie
Jeśli więź z kimś jest dla Ciebie bolesna, pamiętaj, aby szanować siebie. Zasługujesz na związek oparty na wzajemnej miłości.

Ćwicz afektywne negocjacje

Jeśli się nad tym zastanowić, odpowiedzialność afektywna jest podobna do procesu negocjacji, w którym za pośrednictwem komunikacji osiąga się korzystne porozumienie dla zaangażowanych stron. Ważne jest, aby podkreślić, jak ważne jest utrzymanie komunikacji w różnych typach relacji.

Bez wątpienia rozmowa to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czego potrzebuje druga osoba i to przekazać. Aby wprowadzić odpowiedzialność afektywną w życie, niezbędna jest praca nad asertywnością. Tylko wtedy możesz powiedzieć, czego chcesz, co Cię niepokoi i co czujesz – jasno, szczerze i bezpośrednio.

Spójność w Twoich relacjach

Odpowiedzialność afektywna ma na celu zbudowanie bardziej wzbogacających więzi w Twoich relacjach. Oznacza to zatem, że nie należy sprawiać partnerowi cierpienia ani akceptować konsekwencji wynikających z jego sposobu myślenia i działania. Chodzi również o zachowanie spójności między myślami, emocjami, słowami i działaniami. W końcu napełnianie partnera wątpliwościami lub fałszywą nadzieją wyrządzi mu niepotrzebną krzywdę

Wreszcie, odpowiedzialność afektywna nie oznacza doskonałego działania. Doskonałość nie jest możliwa do osiągnięcia. Obejmuje działanie i mówienie z empatią i szacunkiem, zawieranie umów (poprzez dialog) i szanowanie partnera. A jeśli popełnisz błąd i spowodujesz konflikt, oznacza to bycie odpowiedzialnym i zaakceptowanie konsekwencji.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Aiquipa, J. J. (2015). Dependencia emocional en mujeres víctimas de violencia de pareja. Revista de Psicología (PUCP)33(2), 411-437.
  • Ferrario, C. M. (2018). Poliamor, parejas abiertas y anarquía relacional. In X Jornadas de Sociología de la Universidad Nacional de La Plata (Ensenada, 5 al 7 de diciembre de 2018).
  • Villavicencio, C. E., y Jaramillo, J. L. (2020). Desgaste emocional en la convivencia afectiva de pareja. ACADEMO Revista De Investigación En Ciencias Sociales Y Humanidades7(1), 58–66.
  • Wojtyla, K. (2008). Amor y responsabilidad (Vol. 35). Palabra.
Scroll to Top