Harmonia w związku - w jaki sposób ją osiągnąć?

Harmonia w związku to umiejętność szanowania drugiej osoby. Nie jest konieczne, abyśmy zawsze zgadzali się z tym, co partner mówi, robi lub myśli. Najważniejsze jest zrozumienie jego punktu widzenia.
Harmonia w związku - w jaki sposób ją osiągnąć?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2023

Harmonia w związku jest jak taniec, w którym nikt nie gubi rytmu. W tej wspólnej podróży między dwojgiem ludzi panuje równowaga i jedność, a w tle słychać muzykę satysfakcji. Jednak zwykle osiąga się to dopiero po ogromnym nakładzie pracy, wielu nieporozumieniach, a przede wszystkim wyraźnej woli włożenia wysiłku w więź uczuciową.

Jeśli myślisz, że aby mieć szczęśliwy związek, wystarczy się kochać, mylisz się. Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby wszystko, czego potrzeba, przypominało, że się kochacie i że można zapomnieć o sporadycznych kłótniach i nieporozumieniach, które wydają się pojawiać znikąd. I byłoby wspaniale, gdyby pasja i przywiązanie działały jak balsam na uczucie dyskomfortu, którego doświadczasz, gdy nagle zdajesz sobie sprawę, że wysiłki, które musisz podjąć w swoim związku, są ciężkie.

Znalezienie odpowiedniego partnera nie jest łatwe. Jeszcze trudniej jest je znaleźć i sprawić, by związek rozkwitł, dojrzał i przekształcił się w coś trwałego i satysfakcjonującego. Ale ten inspirujący cel nie jest niemożliwy. Kluczem jest znalezienie harmonii.

“Kochające serce jest najprawdziwszą mądrością.”

-Charles Dickens-

Para trzymająca się za ręce. Harmonia w związku

Harmonia w związku – jak ją osiągnąć

Harmonia w związku wymaga osiągnięcia równowagi, nawet jeśli każdy z was ma inną narrację. Oznacza to pójście na skróty, aby kontury postaci pasowały do siebie i można było radzić sobie z problemami.

Możesz pomyśleć, że miłość jest synonimem zgody na wszystko. Dlatego przyjmujesz za pewnik, że szczęśliwe pary powinny być zgodne ze swoimi ideałami, celami, gustami, spostrzeżeniami i opiniami. Jednak zakochanie się oznacza ustępowanie partnerowi, który ma swój bagaż egzystencjalny, osobisty, a także ideologiczny. Tu zaczyna się prawdziwe codzienne wyzwanie.

W rzeczywistości osiągnięcie harmonii w związku wymaga zainwestowania czasu, woli i intencji w określone rzemiosło psychologiczne.

Zrozumienie partnera jest lepsze niż zgadzanie się z nim we wszystkim

Ile razy powiedziałeś lub usłyszałaś: „nie rozumiesz mnie”? Niewątpliwie zrobiłaś to wielokrotnie. Wszyscy mamy tendencję do wpadania w pułapkę gorących dyskusji, burzliwej złości i gorzkich rozczarowań i zamiast dojść do porozumienia, dystansujemy się.

Harmonia w związku opiera się na kamieniu węgielnym zrozumienia. Musisz zdać sobie sprawę, że nie zawsze będziecie zgodni i że to nie oznacza końca świata. Musisz po prostu zrozumieć rzeczywistość partnera i ją uszanować.

Prawdopodobnie zgodzisz się na więcej rzeczy niż nie. Ale zawsze musisz wiedzieć, jak go słuchać, jak połączyć się z jego narracją i jak ją szanować. Ponieważ jeśli zaakceptujesz tylko własną wizję i nie docenisz jego perspektywy, zamienisz most porozumienia na dzielący was mur.

Harmonia w związku a empatia i szacunek

Jednym z celów terapii par jest zwiększenie empatii między partnerami, aby doprowadzić do zmiany. Badanie opublikowane w czasopiśmie Plos One twierdzi, że empatia sprzyja satysfakcji w związku uczuciowym i dlatego jest jednym z jego najbardziej decydujących filarów.

Dlatego, aby osiągnąć harmonię, należy rozwinąć odpowiednią empatię emocjonalną i poznawczą. Taką, która łączy Cię z emocjami i potrzebami partnera, ale także pozwala je zrozumieć. Ta umiejętność pozwoli Ci odkryć prawdę o nim, dzięki czemu możesz go szanować i pozwolić mu zachować autentyczność.

Dysharmonia powstaje, gdy przestajecie się szanować. To moment, w którym Twoja rzeczywistość liczy się bardziej niż jego i próbujesz sprawić, by stała się tym, czego chcesz. To sprawia, że traci on swoją tożsamość i indywidualność.

Szczęśliwa para

Doceń jego codzienną obecność

Docenianie oznacza emocjonalne potwierdzanie partnera, nadawanie mu obecności i znaczenia oraz bycie wdzięcznym za każdy dzień, w którym zdecydował się dzielić z Tobą życie. Reprezentuje również podziw. Rzeczywiście, bez tego składnika odżywczego niewiele związków jest satysfakcjonujących i stabilnych.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Personal Relationships podkreśla, w jaki sposób wdzięczność i umiejętność sprawienia, by partner poczuł się doceniony za to, jaki jest, działają jako codzienne wzmocnienie w związku. Dlatego upewnij się, że pracujesz nad tymi aspektami.

Magia i promowanie pozytywów

Harmonia w związku wymaga wysiłku. Musisz skupić się na zaletach ukochanej osoby, a nie tylko na jej wadach. Na przykład musisz wiedzieć, jak być pogodnym i nie robić mu ciągłych wyrzutów, gdy coś pójdzie nie tak.

Promowanie pozytywnych stron oznacza również możliwość tworzenia chwil magii i intymności, dzięki którym można przełamać rutynę i wzbudzić namiętność, kiedy tylko jest to możliwe.

Wreszcie, posiadanie optymistycznej perspektywy pozwala zaoferować związkowi pełną nadziei, pozytywną i elastyczną witalność. W takim związku nie ma miejsca na poddanie się, jest tylko wyraźna wola dalszego wspólnego rozwoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Jeewon Oh, William J. Chopik, Eric S. Kim. The association between actor/partner optimism and cognitive functioning among older couples. Journal of Personality, 2019; DOI: 10.1111/jopy.12529
    • Sara B. Algoe, Shelly L. Gable, Natalya C. Maisel. It’s the Little Things: Everyday Gratitude as a Booster Shot for Romantic Relationships. Personal Relationships, 2010; DOI: 10.1111/j.1475-6811.2010.01273.x
    • Stack, S., & Eshleman, J. R. (1998). Marital Status and Happiness: A 17-Nation Study. Journal of Marriage and Family, 60(2), 527–536. https://doi.org/10.2307/353867
    • Verhofstadt, L., Devoldre, I., Buysse, A., Stevens, M., Hinnekens, C., Ickes, W., & Davis, M. (2016). The Role of Cognitive and Affective Empathy in Spouses’ Support Interactions: An Observational Study. PloS one11(2), e0149944. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0149944

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.