Harmonia w związku - w jaki sposób ją osiągnąć?

Harmonia w związku to umiejętność szanowania drugiej osoby. Nie jest konieczne, abyśmy zawsze zgadzali się z tym, co partner mówi, robi lub myśli. Najważniejsze jest zrozumienie jego punktu widzenia.
Harmonia w związku - w jaki sposób ją osiągnąć?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2023

Harmonia w związku jest jak taniec, w którym nikt nie gubi rytmu. W tej wspólnej podróży między dwojgiem ludzi panuje równowaga i jedność, a w tle słychać muzykę satysfakcji. Jednak zwykle osiąga się to dopiero po ogromnym nakładzie pracy, wielu nieporozumieniach, a przede wszystkim wyraźnej woli włożenia wysiłku w więź uczuciową.

Jeśli myślisz, że aby mieć szczęśliwy związek, wystarczy się kochać, mylisz się. Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby wszystko, czego potrzeba, przypominało, że się kochacie i że można zapomnieć o sporadycznych kłótniach i nieporozumieniach, które wydają się pojawiać znikąd. I byłoby wspaniale, gdyby pasja i przywiązanie działały jak balsam na uczucie dyskomfortu, którego doświadczasz, gdy nagle zdajesz sobie sprawę, że wysiłki, które musisz podjąć w swoim związku, są ciężkie.

Znalezienie odpowiedniego partnera nie jest łatwe. Jeszcze trudniej jest je znaleźć i sprawić, by związek rozkwitł, dojrzał i przekształcił się w coś trwałego i satysfakcjonującego. Ale ten inspirujący cel nie jest niemożliwy. Kluczem jest znalezienie harmonii.

“Kochające serce jest najprawdziwszą mądrością.”

-Charles Dickens-

Para trzymająca się za ręce. Harmonia w związku

Harmonia w związku – jak ją osiągnąć

Harmonia w związku wymaga osiągnięcia równowagi, nawet jeśli każdy z was ma inną narrację. Oznacza to pójście na skróty, aby kontury postaci pasowały do siebie i można było radzić sobie z problemami.

Możesz pomyśleć, że miłość jest synonimem zgody na wszystko. Dlatego przyjmujesz za pewnik, że szczęśliwe pary powinny być zgodne ze swoimi ideałami, celami, gustami, spostrzeżeniami i opiniami. Jednak zakochanie się oznacza ustępowanie partnerowi, który ma swój bagaż egzystencjalny, osobisty, a także ideologiczny. Tu zaczyna się prawdziwe codzienne wyzwanie.

W rzeczywistości osiągnięcie harmonii w związku wymaga zainwestowania czasu, woli i intencji w określone rzemiosło psychologiczne.

Zrozumienie partnera jest lepsze niż zgadzanie się z nim we wszystkim

Ile razy powiedziałeś lub usłyszałaś: „nie rozumiesz mnie”? Niewątpliwie zrobiłaś to wielokrotnie. Wszyscy mamy tendencję do wpadania w pułapkę gorących dyskusji, burzliwej złości i gorzkich rozczarowań i zamiast dojść do porozumienia, dystansujemy się.

Harmonia w związku opiera się na kamieniu węgielnym zrozumienia. Musisz zdać sobie sprawę, że nie zawsze będziecie zgodni i że to nie oznacza końca świata. Musisz po prostu zrozumieć rzeczywistość partnera i ją uszanować.

Prawdopodobnie zgodzisz się na więcej rzeczy niż nie. Ale zawsze musisz wiedzieć, jak go słuchać, jak połączyć się z jego narracją i jak ją szanować. Ponieważ jeśli zaakceptujesz tylko własną wizję i nie docenisz jego perspektywy, zamienisz most porozumienia na dzielący was mur.

Harmonia w związku a empatia i szacunek

Jednym z celów terapii par jest zwiększenie empatii między partnerami, aby doprowadzić do zmiany. Badanie opublikowane w czasopiśmie Plos One twierdzi, że empatia sprzyja satysfakcji w związku uczuciowym i dlatego jest jednym z jego najbardziej decydujących filarów.

Dlatego, aby osiągnąć harmonię, należy rozwinąć odpowiednią empatię emocjonalną i poznawczą. Taką, która łączy Cię z emocjami i potrzebami partnera, ale także pozwala je zrozumieć. Ta umiejętność pozwoli Ci odkryć prawdę o nim, dzięki czemu możesz go szanować i pozwolić mu zachować autentyczność.

Dysharmonia powstaje, gdy przestajecie się szanować. To moment, w którym Twoja rzeczywistość liczy się bardziej niż jego i próbujesz sprawić, by stała się tym, czego chcesz. To sprawia, że traci on swoją tożsamość i indywidualność.

Szczęśliwa para

Doceń jego codzienną obecność

Docenianie oznacza emocjonalne potwierdzanie partnera, nadawanie mu obecności i znaczenia oraz bycie wdzięcznym za każdy dzień, w którym zdecydował się dzielić z Tobą życie. Reprezentuje również podziw. Rzeczywiście, bez tego składnika odżywczego niewiele związków jest satysfakcjonujących i stabilnych.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Personal Relationships podkreśla, w jaki sposób wdzięczność i umiejętność sprawienia, by partner poczuł się doceniony za to, jaki jest, działają jako codzienne wzmocnienie w związku. Dlatego upewnij się, że pracujesz nad tymi aspektami.

Magia i promowanie pozytywów

Harmonia w związku wymaga wysiłku. Musisz skupić się na zaletach ukochanej osoby, a nie tylko na jej wadach. Na przykład musisz wiedzieć, jak być pogodnym i nie robić mu ciągłych wyrzutów, gdy coś pójdzie nie tak.

Promowanie pozytywnych stron oznacza również możliwość tworzenia chwil magii i intymności, dzięki którym można przełamać rutynę i wzbudzić namiętność, kiedy tylko jest to możliwe.

Wreszcie, posiadanie optymistycznej perspektywy pozwala zaoferować związkowi pełną nadziei, pozytywną i elastyczną witalność. W takim związku nie ma miejsca na poddanie się, jest tylko wyraźna wola dalszego wspólnego rozwoju.

To może Cię zainteresować ...
Terapia par skoncentrowana na emocjach (EFCT)
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Terapia par skoncentrowana na emocjach (EFCT)

Terapia par skoncentrowana na emocjach to model, który ma swoje korzenie w badaniach nad miłością i rodzajami przywiązania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Jeewon Oh, William J. Chopik, Eric S. Kim. The association between actor/partner optimism and cognitive functioning among older couples. Journal of Personality, 2019; DOI: 10.1111/jopy.12529
    • Sara B. Algoe, Shelly L. Gable, Natalya C. Maisel. It’s the Little Things: Everyday Gratitude as a Booster Shot for Romantic Relationships. Personal Relationships, 2010; DOI: 10.1111/j.1475-6811.2010.01273.x
    • Stack, S., & Eshleman, J. R. (1998). Marital Status and Happiness: A 17-Nation Study. Journal of Marriage and Family, 60(2), 527–536. https://doi.org/10.2307/353867
    • Verhofstadt, L., Devoldre, I., Buysse, A., Stevens, M., Hinnekens, C., Ickes, W., & Davis, M. (2016). The Role of Cognitive and Affective Empathy in Spouses’ Support Interactions: An Observational Study. PloS one11(2), e0149944. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0149944

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.