» Praca

Mocne i słabe strony, o których powinieneś wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotowaliśmy listę mocnych i słabych stron, o których warto wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dajemy też wskazówki, jak o nich mówić.

Dwóch mężczyzn podających sobie ręce, reprezentujących rozmowę o swoich mocnych i słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma miejsce, gdy kandydat jest proszony o to, by opisał swoje mocne i słabe strony. W zależności od udzielonej odpowiedzi, wiele osób jest wykluczonych na tym etapie. Dlatego wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak stawić czoła temu pytaniu.

Sukces rozmowy kwalifikacyjnej opiera się na szczerości. Upewnij się więc, że nie kłamiesz na temat konkretnej zdolności lub umiejętności, jeśli nie możesz później wesprzeć swoich słów działaniem. Na przykład nie twierdź, że znasz inny język, jeśli tak nie jest. Odłóż na bok tego rodzaju strategię i skup się na umiejętnościach, które możesz udowodnić.

Główne mocne strony

Badania sugerują, że najważniejszym działaniem, jakie należy podjąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest skupienie się na swoich mocnych stronach. W końcu mogą one przyćmić Twoje słabości i sprawić, że dostaniesz się na to stanowisko.

Chociaż wszystko zależy od Twoich osobistych umiejętności, istnieją pewne ogólne mocne strony cenione przez każdego pracodawcę. W tym artykule podamy kilka przykładów. Upewnij się, że wybrałeś lub opisałeś te, które są powiązane z Twoją osobowością, postawą i sposobem zachowania.

Ludzie rozmawiający w wywiadzie
Uczciwość jest najważniejszym elementem rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Umiejętności pracy zespołowej

Umiejętności pracy zespołowej to aspekt, który docenia każda firma. Badania wskazują, że jest to jedna z najbardziej cenionych umiejętności przez pracodawców. Dzieje się tak zwłaszcza w kontekstach, w których wymagany jest udział grupy.

Co więcej, bycie graczem zespołowym jest wskaźnikiem wielu innych elementów docenianych przez potencjalnego pracodawcę, takich jak umiejętności komunikacyjne, umiejętność dzielenia się wiedzą i pomagania innym czy zarządzanie pomysłami. Pamiętaj, aby wśród swoich mocnych stron uwzględnić umiejętność pracy zespołowej.

2. Kreatywność

Kreatywność obejmuje zdolność do generowania nowych, oryginalnych pomysłów. Tego rodzaju idee mogą ułatwić zarządzanie firmą, sprzyjać jej rozwojowi lub pokierować ku sukcesowi. Biorąc pod uwagę zmieniający się kontekst dzisiejszego społeczeństwa, kreatywność jest niewątpliwie jednym z największych atutów, o których należy wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Ponadto eksperci twierdzą, że kreatywność jest mediatorem wydajności pracy zespołowej. Dlatego jeśli zaliczasz ją do swoich mocnych stron, możesz połączyć ją z pracą zespołową. Oznacza to, że unikniesz wymieniania jakichkolwiek niezwiązanych ze sobą czynników, które nie są interesujące ani wartościowe dla Twojego potencjalnego pracodawcy.

3. Specjalizacja lub specyficzna umiejętność

Posiadanie określonej umiejętności, czy to praktycznej, czy teoretycznej, jest cennym zasobem dla firmy. Chociaż prawdą jest, że preferowani są pracownicy posiadający bardziej ogólne umiejętności lub osoby zdolne do pracy w różnych dziedzinach, specjalizacja może mieć zauważalną różnicę w ekosystemie firmy.

Tego typu umiejętności wywodzą się z Twojego doświadczenia i studiów. Jednak doświadczenie ma w tym przypadku największą wartość. Z tego powodu im więcej go zgromadzisz, tym bardziej będziesz atrakcyjny dla pracodawcy. Ale uwaga: nie przechwalaj się dużym doświadczeniem, jeśli uważasz, że to sprawi, że będziesz miał zbyt wysokie kwalifikacje do tej pracy.

4. Umiejętności organizacyjne

Umiejętności organizacyjne są cenione na wszystkich stanowiskach. Niezależnie od tego, czy jest to praca bezpośrednia, czy zdalna, zorganizowane podejście będzie działać na Twoją korzyść. Organizacja przekłada się na bycie bardziej wydajnym, systematycznym i przywiązanym do procesów gwarantujących sukces. Oznacza to również, że myślisz systemowo.

Warto również wspomnieć o empatii, zdolności do samokrytyki, poświęceniu, pozytywnym nastawieniu, elastyczności i terminowości w realizacji zobowiązań.

Nie musisz wymieniać wszystkich tych cech. Po prostu wybierz kilka, które najlepiej Cię opisują i miej je pod ręką, gdy ankieter zada Ci to pytanie.

Główne słabości

Drugą stroną medalu są Twoje słabości. Wszyscy mamy wady i często wpływają one na naszą wydajność podczas wykonywania niektórych zadań. Postaraj się wybrać takie, które mimo, że są prawdziwe, nie stawiają Cię w kompromitującej sytuacji przed pracodawcą.

1. Bycie zbytnim perfekcjonistą

Bycie perfekcjonistą to słabość, która jednocześnie zawiera w sobie cechy siły. Możesz wyjaśnić swój perfekcjonizm faktem, że jesteś niezwykle skrupulatny w najdrobniejszych szczegółach. W związku z tym tak bardzo koncentrujesz się na doskonaleniu małych rzeczy, że nie zadowolisz się czymś, dopóki nie spełni to pewnych osobistych kryteriów.

Z drugiej strony perfekcjonizm może być wadą, ponieważ może prowadzić do opóźniania terminów dostaw, niezgadzania się z koncepcją „jakości” grupy, a nawet utraty ogólnej koncepcji skupiania się na szczegółach. Oczywiście powinieneś pozwolić ankieterowi samodzielnie ustalić te szczegóły. Jednak trzymaj je w zanadrzu na wypadek, gdyby chciał dowiedzieć się więcej.

2. Ekstremalny ekstrawertyzm lub introwertyzm

Bycie skrajnym introwertykiem lub ekstrawertykiem może być również uważane za wadę w pewnych kontekstach. Obie te osobowości mogą działać przeciwko sobie w pracy zespołowej, wnosząc kreatywne sugestie do firmy, ceniąc opinię innych oraz utrzymując serdeczną i przyjemną atmosferę w pracy.

Jeśli jesteś jednym z tych typów osobowości, powinieneś wyjaśnić, że pracowałeś nad swoimi problemami i jesteś teraz na ścieżce większej równowagi i stabilności. Nie wchodź w zbyt wiele szczegółów, ale wyjaśnij to, aby uniknąć wrażenia, że nie jesteś w stanie kontrolować swoich emocji.

3. Delegowanie zadań

Wiele osób ma problem z delegowaniem zadań. Ich perfekcjonizm lub nieufność wobec wykonania pracy przez innych może sprawić, że będą chcieli wykonać każde zadanie samodzielnie. Z reguły osoby z tą cechą są niezwykle wydajne, odpowiedzialne, proaktywne i kompetentne. Z drugiej strony są chwile, kiedy umiejętność delegowania jest jednak niezbędna.

4. Niecierpliwość

Niecierpliwość to kolejna słabość, o której możesz wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie jest to najmniej szkodliwa ze słabości, ale można ją wykorzystać na swoją korzyść. Na przykład możesz powiedzieć, że niecierpliwisz się przy kończeniu projektów, ponieważ nie możesz się doczekać, aż dojdą do skutku.

Inne słabości, o których możesz wspomnieć, to bycie zbyt bezpośrednim, niezorganizowanym, trochę niezdecydowanym lub nadmiernie krytycznym. Bycie szczerym w kwestii swoich wad jest kluczowe. Pracodawca doceni, że potrafisz wziąć pod uwagę spektrum swoich mocnych i słabych stron.

Dziewczyna opowiada o swoich wadach podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Komunikatywna i luźna postawa jest ceniona przez zespół rekrutacyjny.

Jak komunikować swoje mocne i słabe strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Równie ważne, jak przygotowanie swoich mocnych i słabych stron podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest zarządzanie sposobem ich wyjaśnienia. Oto kilka wskazówek.

  • Bądź szczery. Bez względu na to, jakie mocne i słabe strony wymienisz, jeśli nie będziesz szczery, będą one dla Ciebie mało przydatne. Mów prawdę, aby nie zostać zwolnionym, gdy nie dotrzymasz złożonych obietnic.
  • Bądź zwięzły. Rozmowa kwalifikacyjna to nie opera mydlana, więc nie rozwijaj za bardzo swoich opowieści. Pomyśl o ich jakości, a nie o ilości. Dobry styl komunikacji to kolejna zaleta, którą doceni rozmówca.
  • Dawaj przykłady. Podaj przykład każdej ze swoich mocnych i słabych stron. Upewnij się, że te ilustracje pokazują, jak działały na Twoją korzyść lub przeciwko Tobie w przeszłości. Bądź uczciwy i używaj prawdziwych przykładów.
  • Pozostań zrelaksowany. Jeśli pozostaniesz zrelaksowany, wzmocnisz swoje wyjaśnienia swoich mocnych i słabych stron. W końcu pierwsze wrażenie zawsze determinuje ostateczną decyzję, dlatego od samego początku należy zachować zrelaksowaną postawę.

Eksperci zalecają, aby przed prawdziwą rozmową twarzą w twarz (lub wirtualną) zrobić sobie jej próbę. W ten sposób możesz przygotować swoje odpowiedzi, modulować gesty, zaszczepić zaufanie pracodawcy i uniknąć improwizacji w połowie rozmowy kwalifikacyjnej. To uzupełni Twoje wyjaśnienie twoich mocnych i słabych stron.

Wreszcie, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki, możesz mieć pewność, że przechylisz szalę na swoją korzyść, starając się o jakąkolwiek pracę, której potrzebujesz lub która Cię pasjonuje.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top