Grupowa rozmowa kwalifikacyjna: jak odnieść sukces?

Grupowa rozmowa kwalifikacyjna: jak odnieść sukces?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kluczem do sukcesu na grupowym spotkaniu w sprawie pracy jest przygotowanie. Znajomość filozofii firmy, testowe wkraczanie w rolę i podjęcie się związanych z nią obowiązków, burza mózgów i kontrolowanie emocji sprawią, że wyróżnisz się w grupie kandydatów. Właśnie w tym celu organizowana jest grupowa rozmowa kwalifikacyjna.

Grupowa rozmowa kwalifikacyjna jest dziś powszechną praktyką, dlatego warto się do niej dobrze przygotować. W ten sposób zdołasz podkreślić swój potencjał i wyróżnić się na tle innych.

Poszukiwanie pracy jest równie męczące jak stresujące. Rozmowy kwalifikacyjne stanowią dużą część tego procesu. Dla niektórych osób grupowa rozmowa kwalifikacyjna nie stanowi większego problemu. Dla innych jest źródłem niepokoju, szczególnie jeśli nie wiedzą, czego mogę się spodziewać podczas takiego spotkania.

Szukanie właściwej osoby w grupie za pomocą lupy

Nasza rada to być sobą. Wyróżnij się, ale nie przesadzaj, okaż pewność siebie i charyzmę, ale przede wszystkim zachowuj się naturalnie. W końcu każdy z nas ma o wiele więcej do zaoferowania niż to, co umieściliśmy w naszym CV. Reprezentujemy sobą znacznie więcej, niż mówi o nas wykształcenie, certyfikaty i doświadczenia zawodowe.

Grupowa rozmowa kwalifikacyjna wymaga od kandydatów dobrego przygotowania.

Grupowa rozmowa kwalifikacyjna: jak się wyróżnić w jej trakcie?

Nowe rozwiązanie, jakim jest grupowa rozmowa kwalifikacyjna nie zastąpiła jeszcze rozmów indywidualnych. Jednak stała się dość popularną praktyką z wielu powodów.

Przede wszystkim pomaga rekrutującym zobaczyć, jak kandydat na dane stanowisko zachowuje się w zespole. To bardzo pomaga ocenić, jak przyszły pracownik reaguje w różnych sytuacjach, wymagających komunikacji, przywództwa, kreatywności oraz umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów.

Do tej mieszanki musimy dodać kolejną zmienną: firmy chcą oszczędzać zasoby, zwłaszcza czas. Grupowa rozmowa kwalifikacyjna to sposób na umieszczenie kandydatów w rzeczywistych sytuacjach, a co za tym idzie, na ocenienie ich w krótkim czasie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm korzysta z tego rodzaju narzędzia, dlatego ważne jest, aby znać jego różne typy:

Rodzaje grupowych spotkań kwalifikacyjnych

Grupowa rozmowa kwalifikacyjna na forum

Grupa musi przygotować prezentację na określony temat. Jest to narzędzie, dzięki któremu można oceniać różne umiejętności, takie jak komunikacja werbalna i niewerbalna.

Debaty

Kandydat musi wybrać konkretną stronę, którą będzie musiał bronić przed resztą grupy.

Burza mózgów

To narzędzie jest interesujące i bardzo przydatne. Każdy kandydat musi przedstawić pomysły, podejścia, rozwiązania i użyteczne koncepcje dotyczące każdego zagadnienia poruszonego przez rekrutera.

Grupowa rozmowa kwalifikacyjna: rozmowa panelowa

Każdy uczestnik musi bronić i pokazywać, jak rozwiązałby problem lub rozwinął pomysł, prezentując go z różnych perspektyw. Kreatywność jest tutaj bardzo ceniona.

Odgrywanie roli

Podczas tego rodzaju spotkania grupowego rekruter przywołuje hipotetyczny scenariusz i prosi kandydatów o opracowanie strategii rozwiązania tego problemu.

Koszyk zadań

Osoba aplikująca na stanowisko musi stawić czoła najczęstszym sytuacjom, z którymi będzie musiała się zmierzyć, jeśli dostanie pracę. To narzędzie uwzględnia techniczne aspekty pracy.

Klucze do sukcesu podczas grupowego spotkania w sprawie pracy

Przygotowanie

Chociaż przygotowanie emocjonalne i psychologiczne są kluczowe, ważne jest również, aby wiedzieć jak najwięcej o pozycji, o którą się ubiegasz, a także o firmie, która oferuje to stanowisko.

Kobieta idzie po schodach
  • Strona internetowa firmy może pomóc Ci nabrać wyobrażenia o jej polityce i filozofii. Możesz również spojrzeć na profile pracowników, którzy obecnie pracują w organizacji. Pomoże Ci to w sporządzeniu listy możliwych pytań, które mogą zadać Ci rekruterzy i w uprzednim przygotowaniu odpowiedzi.
  • Zmodyfikuj swoje CV, biorąc pod uwagę stanowisko, na które aplikujesz.
  • Twój wygląd jest bardzo ważny. Zadbaj o formalny, wygodny wizerunek i załóż ubrania, które dobrze na Tobie leżą, a także pasują do wizerunku firmy, w której chcesz pracować.
  • Przybądź na miejsce przynajmniej dziesięć minut przed rozmową.

Prezentacja

  • Przygotuj kilka zdań o sobie.
  • Pamiętaj, by być uprzejmym dla pozostałych kandydatów. Pozdrów ich, uściskaj ręce i okaż otwartość wobec każdego z nich.
  • Mów wyraźnie i pewnie. Nie tylko odpowiadaj, ale także zadawaj pytania.

Jak zachowywać się podczas wywiadu grupowego

Zaufanie i otwartość są niezbędne podczas wywiadu grupowego. Unikaj także przerywania innym kandydatom, ignorowania ich obecności, zastraszania ich i porzuć próby znalezienia się w centrum uwagi.

  • Spróbuj w oryginalny sposób przyczynić się do rozwiązania przedstawianych problemów.
  • Okaż zaraźliwy entuzjazm, który daje mentalny obraz, że już powierzono Ci tę pracę.
  • Miej w zanadrzu kilka pytań do rekrutera i wykaż zainteresowanie celami firmy.

Uwagi końcowe

Grupowa rozmowa kwalifikacyjna wymaga mentalnego przygotowania. Kontroluj swój niepokój i przygotuj się na wiele rzeczy, które omówiliśmy w tym artykule. Posiadanie wyjątkowych umiejętności technicznych jest często niewystarczające, ponieważ wysoko cenione są także komunikacja i inteligencja emocjonalna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hatcher, Steve (2015). Group interview preparation: learn how to use group discussion to your advantage and be comfortable, confident, and likeable while standing out in a group interview. New York

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.