Niecierpliwość - oto kilka pomysłów na jej przezwyciężenie

Nie jest tajemnicą, że ludzie z każdym dniem stają się coraz bardziej niecierpliwi. Co zrobić, żeby przezwyciężyć niecierpliwość?
Niecierpliwość - oto kilka pomysłów na jej przezwyciężenie

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca, 2022

Musisz nauczyć się przezwyciężać niecierpliwość, ponieważ jest to niebezpieczny stan, który graniczy z niepokojem. Nie jest tajemnicą, że z biegiem czasu ludzie stają się coraz bardziej niecierpliwi. We współczesnym życiu wszystko dzieje się szybciej, a zatem ludzie stają się coraz bardziej nietolerancyjni wobec konieczności czekania na cokolwiek.

To naprawdę niefortunne, ponieważ zbudowanie czegokolwiek, co jest naprawdę wartościowe i znaczące, wymaga czasu. Z reguły szybkie wyniki są również bardziej efemeryczne, a zegar nie może iść naprzód w obliczu rzeczywistości, które wymagają własnego procesu. W takich warunkach niecierpliwość staje się autodestrukcyjna.

Ostatecznie niecierpliwość to brak emocjonalnej synchronizacji z rytmem rzeczywistości. Nie jest to problem rzeczywistości nie poruszającej się wystarczająco szybko, ale konsekwencja braku przystosowania. Ale w takim razie, jak doświadczasz tego dojmującego uczucia, że nie możesz dłużej czekać? Oto trzy klucze do tego!

„Cierpliwość to sztuka ukrywania niecierpliwości”.

-Facet Kawasaki-

Mężczyzna. Niecierpliwość

Jak przezwyciężyć niecierpliwość

1. Zidentyfikuj rzeczywistą potrzebę

Ludzie rzadko zatrzymują się, aby przeanalizować, co naprawdę kryje się za ich niecierpliwością. W zasadzie może to być po prostu rzeczywistość, która rozwija się z inną prędkością niż ta, do której są przyzwyczajeni. Kiedy więc ten rytm zwalnia, zauważają różnicę i czują się nieswojo. Dobrą wiadomością jest to, że najprawdopodobniej przyswoją to wkrótce potem, jeśli jest to jedyny powód.

Jednak często za niecierpliwością kryje się coś innego. Potrzebujesz, aby coś się wydarzyło, czy nie? Możliwe, że nie radzisz sobie właściwie z teraźniejszością. W ten sposób masz ochotę uciec, co objawia się niecierpliwością. Problem nie polega na tym, co w większości przypadków się nie kończy lub nie zaczyna, ale na trudności z przystosowaniem się do nieprzyjemnego prezentu. Jednak teraźniejszość jest tu i teraz. Dlatego powinieneś zastanowić się, jak znaleźć miejsce w tej rzeczywistości.

2. Dekonstruowanie pragnienia

Czasami nie jest jasne, jakie jest pragnienie stojące za niecierpliwością. Może to być po prostu pragnienie wyjścia z sytuacji, która pociąga za sobą ból lub dyskomfort. Nikt nie chce długo pozostawać w tych stanach i niecierpliwić się, gdy nic się nie zmienia.

Jednak niechęć do swojej rzeczywistości nie oznacza, że opieranie się jej lub pragnienie jej odejścia jest twoim wyjściem. Mądrą rzeczą do zrobienia jest praca nad zmianą tej rzeczywistości tak bardzo, jak tylko możesz w danym momencie. Jak widać, nie wystarczy mieć nadzieję, że coś się wydarzy. Nie wystarczy też oprzeć się czemuś, żeby to odeszło. Oba są jałowymi wysiłkami, które wymagają energii. Zawsze będzie jakiś margines działania i musisz się go trzymać, aby poradzić sobie z niecierpliwością.

Zatroskana kobieta.

3. Medytacja, antidotum na przezwyciężenie niecierpliwości

Praktyka medytacji pomaga wyciszyć umysł. Kiedy osiągniesz taki stan, łatwiej jest też słuchać tego, co dzieje się w tobie i lepiej to rozumieć. Dzięki temu łatwiej jest na przykład wiedzieć, czy naprawdę chcesz, aby coś się wydarzyło, czy przestać się dziać. Być może wolisz uciec od tej części siebie, która nie znalazła sposobu, by sobie z tym poradzić.

W medytacji nie chodzi o spokój. Jest to narzędzie pozwalające uzyskać kontrolę nad szybkością umysłową i przyspieszyć procesy adaptacyjne. W przeciwieństwie do tego wszystko staje się trudniejsze, gdy pozwalasz się ponieść niecierpliwości. W rzeczywistości bycie niecierpliwym tylko opóźni lub zablokuje to, czego pragniesz.

Jak wiele innych cnót, cierpliwość nie jest zawarta w pakiecie, który przynosisz światu po urodzeniu. To cecha, którą musisz pielęgnować z dużą praktyką. Trudne sytuacje są idealnym terenem do jej wzmocnienia. Krótko mówiąc, przydatne są ćwiczenia medytacyjne, a także pamiętanie o bezużyteczności niecierpliwości.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Flores, J. (1990). La impaciencia de la razón. Revista Mexicana de Ciencias Políticas y Sociales, 36(140), 37-43.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.