Pięć najlepszych musicali w historii kina

Musicale uwodzą widzów i podnoszą ich na duchu chwytliwymi, pełnymi ducha, emocji i entuzjazmu piosenkami. W dzisiejszym artykule przedstawiamy listę pięciu najlepszych musicali w historii kina.
Pięć najlepszych musicali w historii kina
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2023

Istnieje wiele filmów, które pozostawiły po sobie trwały ślad. Zależnie od gustu widzów, popularnością cieszą się rozmaite gatunki filmowe. Wśród nich znaczącą rolę odgrywają musicale. W dzisiejszym artykule omówimy pięć najlepszych musicali w historii kina.

Gatunek ten charakteryzuje się całkiem innym podejściem niż w większości rodzajów filmów. Poszczególne części musicalu są podzielone na odcinki opowiadane za pomocą śpiewu i tańca. Pozwalają nam, widzom, oderwać się na chwilę od rzeczywistości i wejść w świat sztuki i fantazji.

Spójrzmy na pięć najlepszych musicali w historii kina.

1. Pięć najlepszych musicali – Czarnoksiężnik z Krainy Oz (1939)

Firma produkcyjna Metro-Goldwyn-Mayer i reżyser Victor Fleming byli odpowiedzialni za Czarnoksiężnika z Krainy Oz. To jeden z wielkich klasyków kina, który jest obecnie uważany za film kultowy. Jednak zasadniczo jest to bajka dla dzieci. Wykonany w technikolorze musical przedstawia kilka fantastycznych środowisk, które zachwycają widza.

Do głównej bohaterki Dorothy Gale, granej przez Judy Garland, dołączają trzy inne wyjątkowe postacie: Strach na Wróble, Blaszany Drwal i Tchórzliwy Lew. Razem udają się do Szmaragdowego Miasta, aby spotkać słynnego Czarnoksinika z krainy Oz. Mają nadzieję, że spełni ich życzenia.

„Serce nigdy nie będzie praktyczne, dopóki nie stanie się niezniszczalne”.

Frank Morgan

https://www.youtube.com/watch?v=61wca9BGgg8

2. Mary Poppins (1964)

Wyreżyserowany przez Roberta Stevensona musical dla dzieci składa się z komedii, animacji i fantazji. Julie Andrews gra Mary Poppins. Rola ta przyniosła jej światową sławę, a także Oscara dla najlepszej aktorki. Sam film zdobył także inne nagrody.

Fantastyczny klimat znajduje odzwierciedlenie w samej fabule. Mary Poppins jest guwernantką, która schodzi z chmur unoszących się pod parasolem. Zaczyna organizować dom rodziny, w którym maluchy nabrały zwyczaju utrudniania życia wysyłanym do opieki niańkom.

Jednak wraz z pojawieniem się Mary wszystko się zmienia. Na wszystkich czeka wiele przygód, którym towarzyszą doskonałe piosenki, które czynią ten film jednym z najlepszych musicali wszech czasów.

3. Grease (1978)

Grease był punktem odniesienia dla wielu reżyserów. Co więcej, dzięki tej produkcji John Travolta i Olivia Newton-John stali się gwiazdami. Jego dyrektor, Randal Kleiser, podkreślał, jak ważne jest przekazywanie młodzieńczej energii w towarzystwie chwytliwych piosenek.

Opowiada romantyczną historię Sandy i Danny’ego, pięknej pary, która spędza razem całe lato. Jednak, jak w przypadku typowego letniego romansu, gdy nadchodzi jesień, każdy musi wrócić do domu. Nieoczekiwanie Sandy i Danny spotykają się ponownie w Rydell High School, ale nic już nie będzie takie samo.

4. Pięć najlepszych musicali – Nędznicy (2012)

Reżyser Tom Hooper zaprezentował jeden z najlepszych musicali XXI wieku, pełen emocji, dramatu i romansu. Aktorzy o międzynarodowej renomie, tacy jak Hugh Jackman i Russell Crowe, zapewniają filmowi uznanie i znakomitą jakość aktorską. Towarzyszy temu esencja pisarza Victora Hugo i atmosfera biedy XIX wieku.

Były więzień Jean Valjean opiekuje się Cosette, córeczką Fantine. Różne wydarzenia przykuwają uwagę widza, zarówno ze względu na samą historię, jak i barokową scenerię.

„Miłość jest cząstką samej duszy i ma taką samą naturę jak niebiańskie tchnienie rajskiej atmosfery”.

-Wiktor Hugo-

https://www.youtube.com/watch?v=YmvHzCLP6ug

przyjaciele oglądają telewizję - pięć najlepszych musicali

5. La La Land (2016)

To jeden z najlepszych musicali w historii kina, który już podczas swojej premiery zyskał ogromne uznanie. Zdobył sześć Oscarów, w tym jednego dla najlepszego reżysera, Damiana Chazelle.

La La Land to piękna historia miłosna, która przedstawia zarówno pasję, jak i miłość, a towarzyszy jej piękny pokaz muzyki i tańca.

Mia (Emma Stone) i Sebastian (Ryan Gosling) to artyści, którzy prowadzą oddzielne życie. Ona aspiruje do bycia aktorką, on chce zostać pianistą jazzowym. Ich ścieżki się krzyżują i zakochują się w sobie. Jednak fakt, że każde z nich kontynuuje karierę zawodową, zagraża ich związkowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Adorno, T. W., & Eisler, H. (1981). El cine y la música (Vol. 64). Editorial Fundamentos.
    • Miret, R., & Balagué, C. (2009). Películas clave del cine musical. Ediciones Robinbook.
    • Radigales Babí, J. (2015). La música en el cine. Editorial UOC.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.