Pięć najlepszych musicali w historii kina

Musicale uwodzą widzów i podnoszą ich na duchu chwytliwymi, pełnymi ducha, emocji i entuzjazmu piosenkami. W dzisiejszym artykule przedstawiamy listę pięciu najlepszych musicali w historii kina.
Pięć najlepszych musicali w historii kina
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2023

Istnieje wiele filmów, które pozostawiły po sobie trwały ślad. Zależnie od gustu widzów, popularnością cieszą się rozmaite gatunki filmowe. Wśród nich znaczącą rolę odgrywają musicale. W dzisiejszym artykule omówimy pięć najlepszych musicali w historii kina.

Gatunek ten charakteryzuje się całkiem innym podejściem niż w większości rodzajów filmów. Poszczególne części musicalu są podzielone na odcinki opowiadane za pomocą śpiewu i tańca. Pozwalają nam, widzom, oderwać się na chwilę od rzeczywistości i wejść w świat sztuki i fantazji.

Spójrzmy na pięć najlepszych musicali w historii kina.

1. Pięć najlepszych musicali – Czarnoksiężnik z Krainy Oz (1939)

Firma produkcyjna Metro-Goldwyn-Mayer i reżyser Victor Fleming byli odpowiedzialni za Czarnoksiężnika z Krainy Oz. To jeden z wielkich klasyków kina, który jest obecnie uważany za film kultowy. Jednak zasadniczo jest to bajka dla dzieci. Wykonany w technikolorze musical przedstawia kilka fantastycznych środowisk, które zachwycają widza.

Do głównej bohaterki Dorothy Gale, granej przez Judy Garland, dołączają trzy inne wyjątkowe postacie: Strach na Wróble, Blaszany Drwal i Tchórzliwy Lew. Razem udają się do Szmaragdowego Miasta, aby spotkać słynnego Czarnoksinika z krainy Oz. Mają nadzieję, że spełni ich życzenia.

„Serce nigdy nie będzie praktyczne, dopóki nie stanie się niezniszczalne”.

Frank Morgan

https://www.youtube.com/watch?v=61wca9BGgg8

2. Mary Poppins (1964)

Wyreżyserowany przez Roberta Stevensona musical dla dzieci składa się z komedii, animacji i fantazji. Julie Andrews gra Mary Poppins. Rola ta przyniosła jej światową sławę, a także Oscara dla najlepszej aktorki. Sam film zdobył także inne nagrody.

Fantastyczny klimat znajduje odzwierciedlenie w samej fabule. Mary Poppins jest guwernantką, która schodzi z chmur unoszących się pod parasolem. Zaczyna organizować dom rodziny, w którym maluchy nabrały zwyczaju utrudniania życia wysyłanym do opieki niańkom.

Jednak wraz z pojawieniem się Mary wszystko się zmienia. Na wszystkich czeka wiele przygód, którym towarzyszą doskonałe piosenki, które czynią ten film jednym z najlepszych musicali wszech czasów.

3. Grease (1978)

Grease był punktem odniesienia dla wielu reżyserów. Co więcej, dzięki tej produkcji John Travolta i Olivia Newton-John stali się gwiazdami. Jego dyrektor, Randal Kleiser, podkreślał, jak ważne jest przekazywanie młodzieńczej energii w towarzystwie chwytliwych piosenek.

Opowiada romantyczną historię Sandy i Danny’ego, pięknej pary, która spędza razem całe lato. Jednak, jak w przypadku typowego letniego romansu, gdy nadchodzi jesień, każdy musi wrócić do domu. Nieoczekiwanie Sandy i Danny spotykają się ponownie w Rydell High School, ale nic już nie będzie takie samo.

4. Pięć najlepszych musicali – Nędznicy (2012)

Reżyser Tom Hooper zaprezentował jeden z najlepszych musicali XXI wieku, pełen emocji, dramatu i romansu. Aktorzy o międzynarodowej renomie, tacy jak Hugh Jackman i Russell Crowe, zapewniają filmowi uznanie i znakomitą jakość aktorską. Towarzyszy temu esencja pisarza Victora Hugo i atmosfera biedy XIX wieku.

Były więzień Jean Valjean opiekuje się Cosette, córeczką Fantine. Różne wydarzenia przykuwają uwagę widza, zarówno ze względu na samą historię, jak i barokową scenerię.

„Miłość jest cząstką samej duszy i ma taką samą naturę jak niebiańskie tchnienie rajskiej atmosfery”.

-Wiktor Hugo-

https://www.youtube.com/watch?v=YmvHzCLP6ug

przyjaciele oglądają telewizję - pięć najlepszych musicali

5. La La Land (2016)

To jeden z najlepszych musicali w historii kina, który już podczas swojej premiery zyskał ogromne uznanie. Zdobył sześć Oscarów, w tym jednego dla najlepszego reżysera, Damiana Chazelle.

La La Land to piękna historia miłosna, która przedstawia zarówno pasję, jak i miłość, a towarzyszy jej piękny pokaz muzyki i tańca.

Mia (Emma Stone) i Sebastian (Ryan Gosling) to artyści, którzy prowadzą oddzielne życie. Ona aspiruje do bycia aktorką, on chce zostać pianistą jazzowym. Ich ścieżki się krzyżują i zakochują się w sobie. Jednak fakt, że każde z nich kontynuuje karierę zawodową, zagraża ich związkowi.

To może Cię zainteresować ...
Czy musical to coś dla Ciebie? Poznaj 18 światowych hitów
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Czy musical to coś dla Ciebie? Poznaj 18 światowych hitów

Deszczowa piosenka, czy Skrzypek na dachu? Który musical najbardziej trafia Ci do serca? Bo to, że trafia, nie pozostawia najmniejszej wątpliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Adorno, T. W., & Eisler, H. (1981). El cine y la música (Vol. 64). Editorial Fundamentos.
    • Miret, R., & Balagué, C. (2009). Películas clave del cine musical. Ediciones Robinbook.
    • Radigales Babí, J. (2015). La música en el cine. Editorial UOC.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.