„Nikt już nigdy mnie nie pokocha”. „Jestem bezwartościowy”. “Moje życie to bałagan”. „Wszystko, w czym jestem dobry, to rozczarowywanie wszystkich dokoła”. „Rzeczy nigdy się nie zmienią”. Wiele naszych codziennych myśli jest negatywnych. Mogą one przypominać ruchome piaski, w których toniemy.
Chociaż prawdą jest, że rozwój depresji zależy od wielu czynników, koncentracja umysłowa odgrywa fundamentalną rolę. Tak ważną, że postacie takie jak Aaron Beck rozumiały i wyjaśniały to zaburzenie psychiczne z perspektywy poznawczej. Eksperci uważali, że tego rodzaju cierpienie powodują wewnętrzny świat jednostki i jej subiektywne przekonania.
W rzeczywistości Beck wykorzystał te same ramy do sformułowania teorii znanej jako kognitywna triada negatywnych myśli w depresji. To cenna koncepcja. Rzeczywiście, nikt nie zaprzecza, że u osób cierpiących na zaburzenia nastroju nie bez znaczenia jest to, co sobie wmawiają. W konsekwencji sposób, w jaki przetwarzają swoją rzeczywistość i postrzegają siebie, może być błogosławieństwem lub przekleństwem.
„Jeśli nasze myślenie ugrzęzło w zniekształconych znaczeniach symbolicznych, nielogicznym rozumowaniu i błędnych interpretacjach, tak naprawdę stajemy się ślepi i głusi”.
-Aaron T. Beck-
Kognitywna triada negatywnych myśli w depresji
Kiedy rozmawiasz z osobą, która od jakiegoś czasu zmaga się z depresją, uświadamiasz sobie pewien czynnik. Przytłacza ją beznadziejność, a niektóre aspekty jej egzystencji nie mają już dla niej sensu. Co więcej, jej idee i przekonania są wyczerpujące i niweczą jej nastroje i poczucie motywacji.
Kognitywna triada negatywnych myśli w depresji to teoria, która zakłada, że stan ten składa się z trzech elementów. Po wielu latach badań i psychoterapii Aaron Beck zidentyfikował wrodzone procesy poznawcze, które kształtują to zaburzenie. Jego model teoretyczny jest powszechnie akceptowany i uważany za niezwykle istotny.
Badania przeprowadzone przez dr Ernesta Edwarda Beckhama z University of Oklahoma (USA) podkreślają przydatność zastosowania narzędzia wykrywającego i oceniającego tego typu myśli. Zrozumienie architektury psychicznej pacjenta ułatwia podejście terapeutyczne. Teraz zbadamy trzy filary, które wspierają tę teorię.
Zniekształcone myśli i wzorce tego, jak siebie postrzegamy, mogą kształtować podstawę depresji.
1. Błędy poznawcze
Błędy poznawcze to zniekształcone i autodestrukcyjne procesy myślowe. Odpowiadają za to, że postrzegamy świat i otaczającą nas rzeczywistość w sposób niekorzystny, negatywny i beznadziejny. Z reguły zniekształcenia te opierają się na następujących rodzajach rozumowania:
- „Powinienem…” lub „muszę…”.
- Nadmierna generalizacja (wszystko pójdzie nie tak).
- Personalizacja (Moja mama jest smutna, to pewnie moja wina).
- Myślenie dychotomiczne lub myślenie czarno-białe (rzeczy są albo dobre, albo złe).
- Etykietowanie na podstawie pewnych wyników (myliłem się wtedy, więc nadal jestem porażką).
- Arbitralne wnioskowanie lub wyciąganie pochopnych wniosków (Mój partner nie zadzwonił do mnie, więc najpewniej mnie porzuci).
2. Negatywne autoschematy
Schemat myślowy jest jak pakiet pomysłów, które integrujemy w określonych wymiarach. Wiele z naszych autoreferencyjnych schematów (sposób, w jaki postrzegamy siebie) pochodzi z dzieciństwa. Sposób, w jaki zwracali się do nas rodzice, nauczyciele i osoby z otoczenia, może zarysować serię skrajnie negatywnych wyobrażeń o nas samych.
Problem polega na tym, że często nie jesteśmy świadomi tego, jak te wewnętrzne schematy nas warunkują i pośredniczą w odczuwaniu dyskomfortu.
3. Błędy w logice (błędne przetwarzanie informacji)
Ostatni czynnik definiujący kognitywną triadę negatywnych myśli w depresji definiowany jest przez nielogiczny sposób przetwarzania sytuacji. Do tego komponentu dochodzą dwa poprzednie: błędy poznawcze i wewnętrzne schematy dotyczące tego, jak postrzegamy siebie.
Te dwa elementy tworzą wysoce wadliwy filtr, który sprawia, że osoba cierpiąca na depresję doświadcza każdej sytuacji w naprawdę wyniszczający sposób. Każdy problem uważa za nie do pokonania. Dlatego z każdą interakcją, celem lub obowiązkiem radzi sobie w najgorszy możliwy sposób. Po pierwsze, ze względu na fakt, że jej myślenie jest zaciemnione przez uprzedzenia poznawcze. Po drugie, jest pełna niepewności.
Według Aarona Becka osoby z depresją integrują negatywny schemat świata i siebie w młodym wieku. Pierwszym krokiem jest sprawienie, aby to zauważyły i osiągnęły w tym kontekście pełną świadomość.
Kognitywna triada negatywnych myśli – jak ją wyłączyć
Kognitywna triada negatywnych myśli w depresji musi zostać rozwiązana poprzez dobrze zorganizowany proces terapeutyczny. Psycholog wyszkolony w terapii poznawczej wie, że osoba cierpiąca na depresję codziennie wzmacnia serię negatywnych myśli na temat siebie, świata i tego, co może przynieść przyszłość.
Z tego powodu celem terapii jest zastąpienie myślenia dysfunkcyjnego zdrowszym. Oto jak można to osiągnąć:
Identyfikacja procesów poznawczych leżących u podstaw
Psycholog identyfikuje uprzedzenia, przekonania i dysfunkcjonalne schematy, które wzmacniają depresję. Często mentalny wszechświat jednostki przypomina naukowy paradygmat. Musi on odkryć zmienne, które tworzą tak zmienioną i problematyczną wersję rzeczywistości.
Edukacja pacjenta na temat jego zaburzenia
Pacjent musi być aktywnym podmiotem zmian i uświadomić sobie, jak myśli i interpretuje każdą okoliczność. Aby dezaktywować triadę negatywnych myśli, musi się dowiedzieć o swoim zaburzeniu psychicznym. Oznacza to znajomość wpływu jego uprzedzeń poznawczych i obowiązku posiadania pewnych przekonań.
Wyzwanie poznawcze poprzez dialog sokratejski
Dialog sokratejski jest potężnym narzędziem w terapii poznawczej. Poprzez serię konkretnych pytań ułatwia pacjentowi refleksję nad pewnymi wewnętrznymi realiami. Jest on dialektycznym wyzwaniem, które upraszcza przeformułowanie pewnych perspektyw i koncepcji.
Ostatecznym celem jest skłonienie pacjenta do zadawania sobie pytań i kształtowania zdrowszego i pełnego nadziei skupienia. Osiąga to poprzez kierowane uczenie się, badając obecne uprzedzenia, schematy i przekonania.
Przeciwdziałanie wpływowi automatycznego przetwarzania
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele przekonań i procesów myślowych wywodzi się z dzieciństwa. W efekcie jednostka staje się tak przyzwyczajona do automatycznego przetwarzania rzeczywistości, że nie jest świadoma niekorzystnych składników, które ją zniekształcają. Kolejnym celem tej terapii jest kształtowanie bardziej przemyślanych i refleksyjnych myśli.
Automatyczne myśli o negatywnej wartościowości są niezwykle powszechne w stanach depresyjnych. Dlatego ważne jest, aby cierpiący przejął kontrolę nad swoim umysłem, unikając błędnego rozumowania i negatywnego filtrowania. Tylko w ten sposób będzie mógł stopniowo zastępować swoje upośledzające podejście zdrowszymi perspektywami umysłowymi.
Wnioski
Ludzie są często produktem kompendium samospełniających się proroctw, stronniczych idei i irracjonalnych myśli. Wszyscy przejawiamy więcej niż jedno z tych autodestrukcyjnych zachowań. Tajemnica polega na tym, aby nie dawać im władzy, mieć świadomość, że tam są, i priorytetowo traktować bardziej odporne, refleksyjne i motywujące perspektywy mentalne.
Czasami jednak ogarnia nas zniechęcenie, a plątanina negatywnych myśli nie pozostawia miejsca na nadzieję. To moment, w którym bez wątpienia powinniśmy zwrócić się o specjalistyczną pomoc.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Beck AT. Depression: Clinical, experimental, and theoretical aspects. Harper & Row; New York, NY: 1967.
- Beck AT. The current state of cognitive therapy: A 40-year retrospective. Archives of General Psychiatry. 2005;62:953–959
- Beckham EE, Leber WR, Watkins JT, Boyer JL, Cook JB. Development of an instrument to measure Beck’s cognitive triad: The Cognitive Triad Inventory. Journal of Consulting and Clinical Psychology. 1986;54(4):566–567.
- Reilly LC, Ciesla JA, Felton JW, Weitlauf AS, Anderson NL. Cognitive vulnerability to depression: a comparison of the weakest link, keystone and additive models. Cogn Emot. 2012;26(3):521-33. doi: 10.1080/02699931.2011.595776. Epub 2011 Aug 18. PMID: 21851251; PMCID: PMC4083570.