Posiadanie hobby - jak pomaga osobom cierpiącym na depresję

Posiadanie hobby jest oznaką zdrowego umysłu, dlatego może być bardzo pomocne w przypadku osób cierpiących na depresję.
Posiadanie hobby - jak pomaga osobom cierpiącym na depresję
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Osoby cierpiące na depresję mają tendencję do rezygnacji ze swojego hobby. Jest to poważny problem, ponieważ powoduje to bezpośrednią utratę wzmocnień: bodźców, które aktywują układ nagrody, pomagają uwalniać dopaminę i poprawiają samopoczucie.

Osoby z depresją początkowo tracą zainteresowanie większością czynności, które wcześniej sprawiały im przyjemność. Niekoniecznie oznacza to, że przestały się nimi cieszyć, po prostu nie mają już dość energii, aby kontynuować ich wykonywanie.

Inni z kolei mogą stracić hobby z powodu bezpośredniej konsekwencji straty osobistej. Może to być na przykład śmierć osoby, z która była nieodłącznym towarzyszem spacerów. Biorąc to pod uwagę, łatwo zrozumieć, że jedną z najczęstszych terapii zaburzeń nastroju jest aktywacja behawioralna.

kobieta z depresją
Anhedonia jest jednym z najczęstszych objawów depresji. Polega na utracie zainteresowania prawie wszystkimi czynnościami, nawet tymi, które wcześniej sprawiały przyjemność choremu.

Uprzedzenia dotyczące hobby

Niektórzy uważają, że hobby to zajęcia wyłącznie dla tych, którzy mają dużo wolnego czasu i nie wiedzą, co z nim robić. Wiele osób uważa hobby za kosztowne działania, które nie przynoszą żadnych korzyści.

Jednak w rzeczywistości posiadanie hobby jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego. Otwarcie przestrzeni w swoim życiu na wykonywanie czynności dla zwykłej przyjemności z jej wykonywania pomaga oczyścić umysł i zrównoważyć emocje. Pomaga również wzmocnić umiejętności społeczne i zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości. Ponadto osobom cierpiącym na depresję hobby zapewnia bardzo potrzebną dawkę dopaminy.

Nie ma osoby, która w ogóle nie miałaby wolnego czasu. Niektórzy po prostu decydują się poświęcić go na przeglądanie mediów społecznościowych, oglądanie telewizji lub na zamartwianie się. Inni natomiast, swój wolny czas poświęcają na hobby. To te osoby, które uważają, że fakt, iż nie mają nic konkretnego do zrobienia, wcale nie oznacza, że muszą biernie siedzieć na kanapie.

Z drugiej strony osoby cierpiące na depresję nie wierzą, że mają wystarczający zasób energii, witalność lub zasoby, aby poświęcić jakikolwiek czas na hobby. Nie biorą tego nawet pod uwagę, ponieważ uważają, że w ich poważnym stanie byłoby to bezużyteczne. Istnieją jednak elastyczne hobby, które wymagają tylko czasu, który chcemy im poświęcić, i które nie wymagają środków finansowych. Mogą być świetną opcją dla kogoś zmagającego się z depresją, ponieważ działają jako wzmacniacze systemu nagrody.

Zrób to sam: satysfakcjonujące hobby

Wykonywanie zadań manualnych oznacza przyjęcie idealnej pozycji: ręce są zajęte, ale umysł wolny. Zrób to sam to jedno z tych hobby, które doskonale się do tego nadaje. Nie musisz nigdzie jechać, a produkt Twojej aktywności pozwala ulepszyć również Twój dom.

Możesz zacząć od naprawy lub renowacji prostych przedmiotów. Dzięki temu zdasz sobie sprawę, jak satysfakcjonująca może być praca fizyczna. Dla osób cierpiących na depresję naprawa czegoś, co zostało uszkodzone, może służyć jako metafora zmiany i pójścia naprzód.

Bądź kreatywny w kuchni

Gotowanie to kolejna transformacyjna czynność. Pobudza zmysły, których zwykle nie używasz i oferuje zestaw nieskończonych możliwości eksperymentowania. Co więcej, koszt ewentualnych błędów nie jest zbyt duży.

W kuchni zbiera się zarówno tradycje, jak i wspomnienia. W końcu twoje małe dzieło sztuki w rzeczywistości zaczyna stanowić część Ciebie. Chociaż produkt jest efemeryczny, proces jest trwały. Ma również konotacje matczyne i wiąże się z troską o siebie i innych. Dla osoby cierpiącej na depresję jest to dobra opcja, ponieważ obejmuje wysublimowane ewokacje.

Pisanie listów i prowadzenie pamiętnika

Pisanie listów to nie tylko dobra rozrywka, ale także potencjalnie terapeutyczna. W liście możesz wylać swoje uczucia na adresata. Nie ma znaczenia, kim oni są, ponieważ nigdy nie musisz nawet wysyłać listu.

Sam fakt, że adresat jest dla ciebie znaczącą osobą, pomaga stworzyć klimat intymności, a ostatecznie współudziału. Może to być ktoś bliski lub gwiazda filmowa lub osoba publiczna z dowolnej dziedziny. Chodzi o to, aby swobodnie przekazywać to, co czujesz, w tym wszelkie rysunki lub inne elementy, które uznasz za niezbędne.

Kobieta pisze pamiętnik w ramach hobby
Pisanie ma ogromny potencjał terapeutyczny, ponieważ pomaga wyrażać emocje i zarządzać nimi.

Wreszcie, hobby może samo w sobie nie rozwiązuje problemów, ale jest naprawdę użytecznym sposobem na wydostanie się z błędnego koła, które często powstaje z powodu depresji. Cierpiący nie muszą być bardzo entuzjastyczni, aby je wypróbować. Wystarczy zacząć od prostej czynności i wykonywać ją krok po kroku. Ostatecznie może się to okazać niezwykle praktyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barraca, J., & Pérez Álvarez, M. (2015). Activación Conductual para el tratamiento de la depresión. Editorial Síntesis.
  • Cohen, G. A. (2017). Hobbies que llevan al éxito. Tiempo, (1786), 76-77.
  • Salguero, J. M. B., & Martínez, A. M. M. (2014). Activación conductual: revisión histórica, conceptual y empírica. Psychologia8(2), 83-93.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.