Totalitarne ego i jego poznawcze uprzedzenia

Jak zmieniają się Twoje sposoby myślenia? Jak środowisko wpływa na te zmiany? W tym artykule odkrywamy totalitarne ja i opisujemy jego konsekwencje.
Totalitarne ego i jego poznawcze uprzedzenia

Ostatnia aktualizacja: 17 marca, 2022

Kultura popularna zasymilowała już interakcję między osobistymi tendencjami a wpływem środowiska. Istnieje jednak wiele teorii poprzedzających ten pomysł, które są interesujące do odkrycia. Dobrym przykładem jest teoria, jaką jest totalitarne ego.

Teoria ta została zaproponowana przez Anthony’ego Greenwalda. Jego pomysły dotyczące kształtowania się idei i postrzegania świata są fascynujące. Przyjrzyjmy się im.

Totalitarne ego

Zwykle uważa się, że to, co zewnętrzne, konfiguruje Twoje formowanie pomysłów i subiektywną wizję świata poprzez Twoje doświadczenia. W ten sposób pamięć i myśli byłyby produktem interakcji Twoich genetycznych tendencji z wpływem środowiska. Tak budujesz swoją historię.

W 1980 Greenwald stwierdził, że to totalitarne ego jest odpowiedzialne za utrzymanie i integrację wszystkich tych informacji.

Jak jednak uzyskać te informacje? Odpowiedź tkwi w uprzedzeniach poznawczych. Innymi słowy, zniekształcasz sposób przetwarzania informacji społecznych w celu tworzenia wspomnień i pozytywnej koncepcji siebie.

Teoria ta nazywana jest totalitarną, ponieważ uprzedzenia do siebie wybierają informacje w podobny sposób, jak zrobiłby to rząd totalitarny. Procesy, o których przeczytasz poniżej, są niezwykle podobne do cenzury, której używają dyktatorzy, aby zachować swój wizerunek.

Kobieta wyobrażająca sobie swój umysł

Błędy poznawcze w totalitarnym ego

Być może słyszałeś już o uprzedzeniach poznawczych. Można je zdefiniować jako systematyczną błędną interpretację informacji podczas dokonywania osądów, decyzji lub przetwarzania myśli. Chociaż może się to wydawać negatywnym procesem, w rzeczywistości jego funkcja jest adaptacyjna. To dlatego, że ułatwia podejmowanie decyzji o przetrwaniu. Jednak jeśli chodzi o kwestie społeczne, błędy poznawcze mogą okazać się problemem.

Istnieje wiele rodzajów błędów poznawczych. Totalitarne ego podtrzymuje obraz siebie poprzez trzy główne uprzedzenia. Są to egocentryzm, konserwatyzm i nastawienie na „dobroczynność”. Poniżej możesz przeczytać o każdym z nich.

Egocentryzm: jaźń jako protagonista

Jeśli zostaniesz poproszony o opowiedzenie o jednym ze swoich osobistych wspomnień, prawdopodobnie opowiesz to tak, jakbyś był bohaterem opowieści. Nawet jeśli główne wydarzenia w historii przytrafią się komuś innemu, opowiesz o tym, jak te wydarzenia wpłynęły na Ciebie.

Większość wiedzy, jaką posiadasz o świecie, jest autobiograficzna, ponieważ to dzięki swoim doświadczeniom budujesz wspomnienia i uczysz się. Łatwiej zapamiętujesz informacje, które dotyczą Ciebie, niż gdy dotyczą innych. Nazywa się to uprzedzeniem egocentrycznym.

Jedną z konsekwencji tego nastawienia jest tendencja do wyolbrzymiania własnego wkładu w wydarzenia, które miały miejsce wokół Ciebie. Jednak możesz nie pamiętać dokładnie udziału innych. W ten sposób Twoje totalitarne ego podtrzymuje Twoje postrzeganie tego, jak ważny jesteś we własnym środowisku.

Nastawienie na korzyści

Z tym nastawieniem skupiasz się na odpowiedzialności za własne działania w sposób, który sprzyja idei, że jesteś wydajny i zdolny. Możemy to zilustrować dwoma przykładami:

  • Jeśli chodzi o sukces, skupiasz się na sobie. Na przykład zdanie egzaminu, do którego uczyłeś się tylko poprzedniego dnia.
  • Skupiasz się na okolicznościach zewnętrznych w przypadku pecha lub niepowodzenia. Na przykład nie udało Ci się, ponieważ byłeś chory i nie mogłeś się uczyć.

Celem tego nastawienia jest ochrona poczucia własnej wartości i stworzenie koncepcji siebie zgodnej z pozytywnymi wyobrażeniami na swój temat. Ma też wartość ochronną przed negatywnymi emocjami towarzyszącymi porażce. To tworzenie pozytywnego obrazu siebie i jego ochrona jest cechą wspólną z reżimami totalitarnymi.

Konserwatyzm poznawczy lub opór wobec zmian

Twoja samoocena i obraz siebie muszą być dość stabilne, aby zagwarantować ich spójność. To dlatego, że zmieniająca się lub krucha tożsamość sprawi, że poczujesz się niekomfortowo psychicznie. Ogólnie rzecz biorąc, zmiany w sferze Twojej osobowości i tożsamości są powolne i składają się z małych kroków, które dają poczucie stabilności.

Dlatego totalitarne ego faworyzuje wszystkie Twoje myśli i osądy, które pomagają potwierdzić Twoją tożsamość. Ponieważ są to generalnie pozytywne sądy, totalitarne ego opierałoby się zmianom. Podobnie jak w reżimie autorytarnym, dąży do zachowania ustalonego porządku.

Osoba trzymająca lustro

Termin „totalitaryzm” nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Niemniej jednak intencją tej teorii jest jedynie zdefiniowanie strategii, którymi kieruje się Twój umysł, jeśli chodzi o ochronę poczucia własnej wartości. Nie trzeba dodawać, że wiedza o tych „sztuczkach” jest niezwykle pomocna, jeśli chodzi o introspekcję i bycie szczerym wobec siebie.

Z drugiej strony teoria ta została sformułowana sześćdziesiąt lat temu. Dlatego niektóre szczegóły mogą nie pasować do obecnego świata. Niemniej jednak na przestrzeni lat teoria totalitarnego ego ewoluowała do pewnego stopnia i z pewnością pomogła w rozwikłaniu zakamarków umysłu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.