Manipulatorzy oskarżają innych o manipulację - czy jesteś ofiarą?

Czy kiedykolwiek zostałeś oskarżony o manipulowanie kimś, podczas gdy w rzeczywistości to ta osoba była manipulatorem? Jeśli tak, mogłeś paść ofiarą taktyki ataku wyprzedzającego. Aby dowiedzieć się, jak chronić się przed tego typu toksycznymi zachowaniami, czytaj dalej.
Manipulatorzy oskarżają innych o manipulację - czy jesteś ofiarą?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 01 lipca, 2023

Wspólną cechą manipulatorów jest oskarżanie Cię o to, że zachowujesz się dokładnie tak, jak oni. Rzeczywiście, manipulatorzy postrzegają to jako przydatne źródło odwracania uwagi od siebie, generowania wątpliwości i modyfikowania narracji sytuacji poprzez tworzenie fałszywych niuansów.

Jednym z głównych celów manipulatora jest zniekształcanie faktów. To samo w sobie jest sposobem na przekręcanie rzeczywistości zgodnie z własnymi upodobaniami. Osoba ta z reguły chce utwierdzić się w przekonaniu, że postępuje właściwie, podczas gdy to inni popełniają błędy lub wykazują negatywne zachowania.

Manipulatorzy są zwykle niezwykle wykwalifikowani. Co więcej, atakują głównie tych, których uznają za niepewnych lub bezbronnych. Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć ich strategie i być gotowym do ich rozszyfrowania, gdy tylko pojawią się na horyzoncie.

„Aby skutecznie manipulować ludźmi, konieczne jest przekonanie wszystkich, że nikt nimi nie manipuluje”.

-John Kenneth Galbraith-

Manipulatorzy i uderzenie wyprzedzające

Atak wyprzedzający wyróżnia się jako jedna ze zwykłych taktyk manipulatorów. Polega na osądzaniu i oskarżaniu Cię o negatywne zachowanie, którego oni sami używają. Głównym celem jest zmuszenie Cię do przyjęcia postawy obronnej i przekierowanie rozmowy na Ciebie i na to, co robisz.

Na przykład manipulatorzy często stosują tę taktykę w kontekście niewierności. Manipulujący niewierny partner oskarży cię o zdradę. Co więcej, jego ataki mogą być dość zjadliwe, więc jego oburzenie wydaje się autentyczne i logiczne.

W takiej sytuacji możesz porzucić swoją inkwizytorską postawę i zacząć się bronić. W efekcie skupiasz swoją uwagę i zasoby emocjonalne na próbach przekonania partnera, że nie zachowujesz się źle. Możesz nawet zacząć czuć się winna, gdy zaczniesz przetwarzać wydarzenia, śledząc ich historię.

Kobieta siedząca na kanapie przed komputerem
Wytrwali manipulatorzy sprawiają, że wątpisz w swoje zachowanie, mimo że wiesz, iż postępujesz uczciwie.

Strategie, po które często sięgają manipulatorzy

Projekcja jest nieświadomym mechanizmem obronnym. Jest to taktyka podobna do uderzenia wyprzedzającego, z tą różnicą, że nie ma świadomego celu manipulowania sytuacją.

W rzeczywistości projekcja odbywa się w taki sposób, że manipulatorzy nie zdają sobie sprawy, że to robią, mimo że korzystają z tej techniki. Z reguły projekcja ma miejsce wtedy, gdy jednostka nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie. W konsekwencji swoje wady przypisuje komuś innemu.

Kiedy manipulator oskarża Cię o manipulowanie, prawdopodobnie stosuje właśnie ten mechanizm obronny. Jednak cel jest ten sam: kontrolować Cię i czerpać korzyści z sytuacji. Często dzieje się tak, ponieważ w głębi duszy manipulator czuje się winny lub zawstydzony tym, co robi. Projektowanie jego uczuć na Ciebie jest sposobem na pozbycie się tych irytujących uczuć.

Jednym z przykładów jest manipulator, który jest przyzwyczajony do kłamania, a następnie do nikogo nie ma zaufania, ponieważ wierzy, że oni też go okłamują. Często zdarza się, że agresywni ludzie usprawiedliwiają swoje agresywne zachowanie, argumentując, że robią to w obronie własnej, ponieważ inni chcieli im zrobić krzywdę, mimo że nie ma na to rozsądnych dowodów.

Para kłóci się siedząc na kanapie - manipulatorzy
Manipulator ma tendencję do projekcji swoich zachowań na innych i do jawnego oskarżania ich o takie postępowanie.

Co możesz zrobić?

Nie wszyscy manipulatorzy są tacy sami. Niektórzy ludzie wykazują to dysfunkcyjne zachowanie z powodu błędnych nawyków lub nierozwiązanych traum. W takich przypadkach nie doprowadzają swoich manipulacji do skrajności. Jednak w innych manipulacje pochodzą od narcyza. Problem jest wtedy znacznie głębszy i rzadko udaje się go zadowalająco rozwiązać.

Niezależnie od scenariusza, gdy inna osoba oskarża Cię o coś, ważne jest, aby ocenić, czy odnosi się to do faktów, działań czy osądu. Jeśli powie Ci, że nią manipulujesz, zapytaj, dlaczego tak uważa. Czy jakieś Twoje zachowanie potwierdza to oskarżenie? Jest wysoce prawdopodobne, że osoba ta nie będzie szczera w swojej odpowiedzi. Dostarczy Ci więc pewnych elementów, aby dowiedzieć się, czy jej stwierdzenie jest rozsądne, czy nie.

Ponadto, jeśli ktoś oskarża Cię o manipulowanie nim, zadaj sobie pytanie, czy czerpie z tego jakąkolwiek korzyść. W każdym razie nie trać czasu na argumentowanie o swojej niewinności. Jeśli wiesz, że nie zrobiłaś nic złego ani nie zaangażowałaś się w żadne zachowanie, które ją skrzywdziło, to wystarczy. Nie daj się zwieść manipulatorowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez Ramírez, E., García Méndez, M., & Rivera Aragón, S. (2014). Medición de la culpa en la relación de pareja. Ciencias Psicológicas8(2), 115-128. Recuperado en 12 de marzo de 2023, de http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1688-42212014000200002&lng=es&tlng=es.
  • Chiale, G., & Husmann, G. (2022). Manipulación. Del Nuevo Extremo.
  • Cramer, P. (2013). Estudios empíricos sobre mecanismos de defensa. Subjetividad y procesos cognitivos17(1), 97-117. Recuperado en 12 de marzo de 2023, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1852-73102013000100004&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.