Co należy wziąć pod uwagę, dając dziecku telefon komórkowy?

Czy ostatnio zastanawiałeś się, czy dać swojemu dziecku telefon komórkowy? Jeśli tak, masz szczęście, ponieważ zebraliśmy kilka wskazówek, jak chronić Twojego ulubionego małego człowieka przed zagrożeniami związanymi z Internetem.

Niebezpieczeństwa związane z dawaniem dziecku telefonu komórkowego

Żyjemy w epoce cyfrowej. To era hiperpołączenia, w której dzieci mają dostęp do Internetu w bardzo młodym wieku. Dzięki tym urządzeniom lepiej łączą się ze sobą i tworzą szersze sieci społecznościowe. Jednocześnie szybciej się uczą i w krótkim czasie stają się cyfrowymi tubylcami. Jednak jeśli dziecko lub nastolatek ma swój własny telefon komórkowy, może to być dla niego ryzykowne. Ponadto nakłada określone obowiązki na jego opiekunów.

Oto niektóre z kwestii, nad którymi chcemy się zastanowić w tym artykule. Zamierzamy skorzystać z porad udzielonych przez Hiszpańską Agencję Ochrony Danych (AEPD) we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Przekazywanie wiedzy, instruowanie i szkolenie dzieci w zakresie szerokiego zakresu możliwości, jakie oferuje technologia, jest czasem trudne. Zwłaszcza, że zagrożenia często nie są szczególnie widoczne. Ponadto zadaniem osoby dorosłej, a nie dziecka, powinna być ich identyfikacja i podjęcie środków ochronnych.

„Telefon komórkowy to coś więcej niż tylko telefon”.

-AEPD-

Co należy wziąć pod uwagę, dając dziecku telefon komórkowy?

Jako osoba dorosła ponosisz odpowiedzialność za zapewnienie dziecku bezpiecznego i przyjemnego doświadczenia podczas pierwszego kontaktu z technologią. Często pojawiały się obawy związane z niewłaściwym korzystaniem z telefonów komórkowych. Obejmują one zarówno pobieranie opłat nieautoryzowanych przez rodziców (na przykład w przypadku subskrypcji gier wideo), jak i poważniejsze przypadki, takie jak pedofilia. Niestety, w Internecie są dorośli, którzy udają młodych, aby śledzić nieletnich w sieci.

Ponadto musisz wziąć pod uwagę, że Internet jest drogą dostępu do nowych form zastraszania, takich jak cybernękanie, więc musisz często sprawdzać telefon komórkowy dziecka. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.

Musisz także mieć świadomość, że Twoje dziecko potrzebuje wartościowego czasu poza cyfrowym wszechświatem. Zabawa i interakcja z rówieśnikami w prawdziwym życiu jest niezwykle ważna dla jego prawidłowego rozwoju ewolucyjnego.

Dzieci nie powinny przekraczać godzin użytkowania telefonu
Konieczne jest upewnienie się, że dzieci nie przekraczają limitów czasowych zatwierdzonych przez rodziców na korzystanie z telefonu.

1. Przygotuj się na pojawienie się telefonu komórkowego

Zanim wręczysz dziecku telefon komórkowy, ustal z nim, w jaki sposób będzie z niego korzystać. Znajdź wygodne i ciche miejsce, aby wyjaśnić mu zarówno korzyści, jak i możliwe zagrożenia.

Dziś dzieci w coraz młodszym wieku są obeznane z technologią. Jako rodzic powinieneś rozważyć jednak stopień dojrzałości swojego dziecka, zanim dasz mu telefon komórkowy. Aby zagwarantować mu bezpieczne korzystanie z urządzenia, możesz sporządzić dokument, który zawiera listę jego prawidłowych zastosowań, a także zagrożeń. Możesz dołączyć do niego obrazkiy lub rysunki, które dziecko uzna za atrakcyjne i zabawne.

2. Przeglądaj, monitoruj i ustalaj ograniczenia

Istnieją różne programy i aplikacje, które pozwalają rodzicom monitorować dostęp dziecka do Internetu. Możesz pomyśleć, że jest to ingerencja w życie prywatne Twojego dziecka. Jednak jego bezpieczeństwo jest w Twoich rękach.

Musisz pamiętać, że ważne jest, aby codzienna rutyna Twojego dziecka kręciła się wokół obszarów, takich jak nauka, odrabianie lekcji, zabawa, rozmowa . Jeśli zauważysz, że czas, który dziecko poświęca na te czynności, maleje, powinieneś pomyśleć o wprowadzeniu ograniczeń korzystania z telefonu komórkowego. W końcu ważne jest, aby maluch prawidłowo się rozwijał. Aby tak się stało, niezbędna jest interakcja z rówieśnikami w prawdziwym świecie.

„Zachowaj możliwość odblokowania interesujących treści odpowiednich do ich poziomu dojrzałości i uzgadniaj z nimi filtry, ograniczenia i czasy”.

-AEPD-

3. Chroń dziecko

Jako dorosły prawdopodobnie często obawiasz się ujawniania nadmiernej ilości informacji przez dziecko. Dzieci są również narażone na publiczne komentarze. Dlatego musisz z nimi porozmawiać o zachowaniu ostrożności przy przekazywaniu danych o sobie osobom trzecim.

Po przekazaniu dziecku telefonu komórkowego należy porozmawiać z nim o zastosowaniach oferowanych przez różne aplikacje społecznościowe oraz o tym, jak powinno wykorzystywać swoje dane osobowe. Jest to na przykład jego imię i nazwisko, zdjęcia i opis zainteresowań. Powinieneś spróbować pracować zespołowo przy konfigurowaniu sposobu, w jaki wykorzystuje swoje dane osobowe.

Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, różne aplikacje umożliwiają konfigurację różnych poziomów dostępności dotyczących prywatności. Dlatego warto ustalić, do jakich informacji inne osoby mogą uzyskać dostęp zgodnie z ustawionymi poziomami prywatności i do jakich danych nie mają dostępu. Powinieneś również zalecić, aby Twoje dziecko używało pseudonimu zamiast prawdziwego imienia.

4. W jakie gry grają dzieci?

Telefon komórkowy nie jest już tylko bramą do innych ludzi. To znacznie więcej. Od rejestrowania niezapomnianych sytuacji po gry online z innymi osobami z całego świata — telefony komórkowe zapewniają cały cyfrowy wszechświat opcji.

Zainteresowanie wirtualnymi grami, na których Twoje dziecko spędza wolny czas, może dostarczyć Ci cennych informacji. Na przykład treści te często mogą być nieodpowiednie dla jego wieku lub poziomu rozwoju. Z tego powodu powinieneś ustalić limity, ograniczając mu dostęp do gier, które koncentrują się na treściach zawierających przemoc lub treści seksualne.

„Towarzyszenie im w ich cyfrowym życiu oznacza również nadzorowanie tego, w co grają, ile czasu spędzają na telefonie komórkowym i jak się zachowują”.

-AEPD-

Ustal zasady korzystania z telefonu dla nastolatków
Przed przekazaniem dziecku telefonu komórkowego ustalcie zasady, a po dostarczeniu urządzenia wspólnie skonfigurujcie dane osobowe.

5. Z kim rozmawiają?

Nadzorowanie, z kim Twoje dziecko rozmawia przez telefon komórkowy, jest szczególnie ważne. Obecnie coraz więcej dzieci jest połączonych cyfrowo. Ponadto rośnie liczba przypadków cyberprzemocy , cybernękania, groomingu i molestowania dzieci. Jeśli chcesz uniknąć tych doświadczeń, musisz monitorować, z kim najmłodsi rozmawiają online.

Aby to zrobić, możesz zawrzeć „umowę użytkowania”, w której ustalasz z dzieckiem, co może robić, a czego powinno unikać. Możesz w nim ustalić dni i godziny, w których będziesz przeglądać jego telefon komórkowy. Lub, że zamierzasz robić to losowo bez wcześniejszego powiadomienia. Warto zauważyć, że jeśli Twoje dziecko wie, że zamierzasz to zrobić, jest bardziej prawdopodobne, że będzie przestrzegać zasad i będzie mniej poirytowane.

Jak widać, jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jeśli zdecydujesz się dać swojemu dziecku telefon komórkowy. Na szczęście, stosując się do powyższych wskazówek możesz uchronić swoje dziecko przed nadmiernym narażaniem się na korzystanie z Internetu i uchronić je przed licznymi zagrożeniami. W końcu musisz pamiętać, że jako ich opiekun jesteś za nie odpowiedzialny zarówno moralnie, jak i prawnie.

„Zidentyfikuj w odpowiednim czasie każdą sytuację, która wpływa na ich samopoczucie fizyczne i psychiczne. Zwróć uwagę na ich emocje, zwłaszcza niewłaściwie umiejscowione wahania nastroju po okresach intensywnego użytkowania”.

-AEPD-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • García-Maldonado, G., Joffre-Velázquez, V. M., Martínez-Salazar, G. J., & Llanes-Castillo, A. (2011). Ciberbullying: forma virtual de intimidación escolar. Revista Colombiana de psiquiatría, 40(1), 115-130.
  • Un móvil es más que un móvil. (2022). AEPD. https://www.aepd.es/es/mas-que-un-movil
Scroll to Top