Nadmierna ilość czasu spędzanego przed ekranem - wpływ na dzieci

Jak możemy określić wpływ czasu spędzanego przed ekranem na ogólny stan zdrowia dzieci i młodzieży? Porozmawiamy o powiązanych czynnikach i o tym, co w tym zakresie mogą zrobić rodzice.
Nadmierna ilość czasu spędzanego przed ekranem - wpływ na dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2022

Dziś, w dobie technologii, ekrany są głównymi aktorami w naszym codziennym życiu. Widać to szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, które od ostatniej dekady charakteryzuje nadmierna ilość czasu spędzanego przed ekranem. Niedoinformowanie powoduje, że rodzice pozwalają swoim dzieciom korzystać z tych urządzeń już od najmłodszych lat. Rodzice wierzą, że zawarte tam treści edukacyjne pomogą w rozwoju ich dzieci.

Z tego powodu wskazane jest uświadomienie społeczeństwu negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą nadmierna ilość czasu spędzanego przed ekranem, zwłaszcza u dzieci. Ponadto znaczenie interakcji ze światem rzeczywistym dla prawidłowego rozwoju dziecka. Następnie przyjrzymy się bliżej temu tematowi, aby zapewnić przejrzystość w ramach edukacji i nowych technologii.

Chłopiec z telefonem komórkowym
Siedzący tryb życia i pewne problemy z zachowaniem są związane z przedłużoną ekspozycją dzieci na ekrany.

Nadmierna ilość czasu spędzanego przed ekranem

Kiedy mówimy o czasie przed ekranem, mamy na myśli czas oglądania na różnego rodzaju ekranach. Na przykład komputery, telewizory, gry wideo, telefony i tablety. Jest to związane zarówno z korzyściami zdrowotnymi, jak i ryzykiem u dzieci i młodzieży.

Niektóre z korzyści wynikających z używania ekranów obejmują kontakt z nowymi metodami nauczania, które mogą być bardziej zgodne z naturalnym stylem uczenia się, więcej możliwości kontaktów społecznych oraz łatwiejszy dostęp do wiadomości i informacji dotyczących promocji zdrowia.

Z drugiej strony zagrożenia obejmują negatywne skutki zdrowotne w odniesieniu do wagi, snu i nastroju, narażenie na niewłaściwy lub niebezpieczny kontakt i treści oraz naruszenie prywatności i poufności.

Czynniki związane z nadmiernym czasem spędzonym przed ekranem

Następnie wyjaśnimy bardziej szczegółowo niektóre efekty, które pojawiają się, gdy dziecko spędza nadmierną ilość czasu przed ekranem. Efekty te bezpośrednio rzucają wyzwanie codziennej dynamice oraz wewnętrznemu i zewnętrznemu rozwojowi środowiska rodzinnego.

  • Siedzący tryb życia. Nadmierny czas spędzony przed ekranem u dzieci i młodzieży jest głównie związany z zachowaniami siedzącymi. Wpływa to na ich rozwój fizyczny, społeczny, emocjonalny i poznawczy.
  • Otyłość. Zwiększona oglądalność ekranu wiąże się ze szkodliwymi zmianami w diecie, które wpływają na przyrost masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ czas spędzany na oglądaniu telewizji lub graniu w gry komputerowe jest odwrotnie proporcjonalny do jakości diety u dzieci.
  • Zła dieta. Dzieci często oglądają telewizję podczas spożywania posiłków w domu. Wiąże się to z przyjmowaniem pewnych grup żywności, które w większości są niezdrowe.
  • Nieodpowiednie harmonogramy snu i niewystarczająca ilość snu. Powszechnemu używaniu urządzeń elektronicznych i normalizacji urządzeń ekranowych w sypialni towarzyszy wysoka powszechność deprywacji snu. Dotyczy większości nastolatków i 30 procent małych dzieci, przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.
  • Zaburzenia rozwojowe. Jest to w znacznym stopniu związane z opóźnionymi zdolnościami motorycznymi i opóźnionym rozwojem poznawczym i językowym, a także gorszymi wynikami w nauce.
  • Samopoczucie psychiczne. Dobrostan psychiczny jest coraz gorszy, gdy dzieci (zwłaszcza nastolatki) spędzają przed ekranem od jednej do siedmiu godzin dziennie. U małych dzieci wiąże się to z obniżoną ciekawością, samokontrolą i stabilnością emocjonalną.
  • Problemy z zachowaniem. Brak koncentracji i mniej czasu na naukę.

Rodzice są głównymi referencjami dla dzieci

Fakt, że dzieci rozmawiają z rodzicami o oglądaniu telewizji, wpływa na jakość odbioru przekazów. Dzieci, które mają wyraźne granice konsumpcji treści na ekranach, prezentują wyższy poziom aktywności z medium. Ponadto lepiej rozumieją wartości i wartości liczników, które są przedstawione na obrazach. Są też bardziej zręczni, jeśli chodzi o odróżnianie rzeczywistości od fikcji,

Wręcz przeciwnie, ci, którzy zwykle nie rozmawiają o tym z rodzicami, a zatem nie mają żadnych wskazówek, mają tendencję do mylenia interpretacji znaczeń. Z tego powodu, aby osiągnąć pożądaną jakość telewizji, rodzice muszą uświadomić sobie, jak ważne jest, aby odgrywali rolę przewodników w odniesieniu do treści, które oglądają ich dzieci.

Rzeczywistość interakcji ekranu

Należy zauważyć, że z reguły większość dzieci deklaruje, że mają tendencję do dostosowywania się do preferencji telewizyjnych rodziców bardziej niż ich rodzice do ich. Dowodem na to jest to, że niewielu rodziców ogląda bajki ze swoimi dziećmi. Sprawa wygląda jednak inaczej jeśli  chodzi o na przykład programy informacyjne – treści, których dzieci zwykle nie lubią.

W związku z tym niektóre pytania pozostają otwarte, takie jak: Dlaczego rodzice mówią, że nie mają czasu na oglądanie telewizji ze swoimi dziećmi, jeśli czas, jaki spędzają w telewizji, przekracza czas ich dzieci o ponad godzinę? Dlaczego rodzice nie są zainteresowani tym, co oglądają ich dzieci, kiedy oglądają programy, których dzieci nawet z nimi nie lubią?

Chłopcy oglądają telewizję
Niezbędne jest spędzanie czasu z dziećmi i zainteresowanie tym, co widzą na ekranach.

Wskazane interwencje i sugestie

Amerykańska Akademia Pediatrii przedstawia rodzicom następujące zalecenia:

  • Edukacja rozwoju mózgu we wczesnych latach.
  • Nauczanie o znaczeniu zabaw praktycznych i społecznych w rozwijaniu umiejętności językowych, poznawczych i społeczno-emocjonalnych.
  • Trzymaj wszystkie urządzenia ekranowe z dala od sypialni dzieci.
  • Unikaj korzystania z mediów technologicznych jako jedynego sposobu na uspokojenie dzieci.
  • Unikaj gwałtownych i przerażających pokazów. Treść ma znaczenie.
  • Unikaj spędzania czasu przed ekranem podczas posiłków i na godzinę przed snem.
  • Wyznacz dziecku odpowiednie dla wieku limity czasu spędzanego przed ekranem.
  • Upewnij się, że czas spędzany przed ekranem nie zakłóca spokojnego snu, regularnych ćwiczeń ani innych zdrowych i edukacyjnych zajęć.

„Internet jest budowany przez Ciebie oraz innych, więc razem musimy uczynić go bezpiecznym i pozytywnym miejscem. Sposób, w jaki korzystasz z technologii wskazuje na to kim jesteś, powie o tobie najlepsze i najgorsze rzeczy oraz będzie kluczem do życia — prawdziwego i cyfrowego — inteligentnego, zabawnego i pożytecznego”.

-Maria Zabała-

Kanadyjskie Towarzystwo Pediatryczne wspomina, że jakość czasu spędzanego przed ekranem jest równie ważna jak jego ilość. Zaleca się doradzanie rodzicom, aby byli obecni i uczestniczyli, gdy ich dzieci korzystają z ekranów. Ponadto należy zachęcać ich do korzystania z aplikacji edukacyjnych, aktywnych i społecznościowych zamiast tych, którzy są bierni i samotni. Wszystkie te sugestie przyczyniają się do ogólnego zdrowszego rozwoju dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alba, G. (2010). ¿ Pegados a la pantalla? Videojuegos en la vida cotidiana de niños, niñas y jóvenes de Bogotá. Revista Latinoamericana de Ciencias Sociales, Niñez y Juventud8(1), 65-77.
  • Kardaras, N. (2018). Niños pantalla. Cómo la adicción a las pantallas está secuestrando a nuestros hijos y cómo romper ese hipnotismo. Barcelona: Ediciones Omega.
  • Morduchowicz, R. (2014). Los chicos y las pantallas: las respuestas que todos buscamos. Ciudad Autónoma de Buenos Aires: Fondo de cultura económica.
  • Prada, M. (2021). Educar sin pantallas. Aprender a gestionar las pantallas de forma sana y positiva. Anaya Multimedia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.