Czy wspólny wyjazd może uratować związek?

Jeśli komunikacja i intymność w związku zawiodą, zmiana scenerii może pomóc. Nie zawsze jednak to wystarcza. Dowiedz się, kiedy wyjazd może pomóc uratować związek.
Czy wspólny wyjazd może uratować związek?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2023

Wszystkie związki przechodzą czasami przez trudne chwile. Czasami komunikacja skręca w złym kierunku, intymność emocjonalna stopniowo się zatraca, a partnerzy mają wobec siebie poważne wątpliwości. W takich chwilach ucieczka od rutyny i zaplanowanie wakacji może wydawać się rozwiązaniem. Czy jednak wspólny wyjazd naprawdę może uratować związek?

Co ciekawe, jest to opcja, z której korzysta wiele osób. Co więcej, są tacy, którzy twierdzą, że metoda ta daje dobre wyniki. Z drugiej strony może to być tylko tymczasowe lekarstwo. Może to nawet pogorszyć sytuację. Wszystko zależy od serii zmiennych, które wyjaśnimy poniżej.

Czy wspólny wyjazd może uratować Wasz związek

Pomysł, że wyjazd na wakacje będzie pomocny, wcale nie jest naiwny ani naciągany. Niektóre badania potwierdzają tę hipotezę. Odkryto, że wspólne wyjazdy zwiększają satysfakcję, zmniejszają prawdopodobieństwo rozwodu lub separacji, poprawiają komunikację i pomagają poszerzyć przestrzeń intymności. Dzieje się tak z powodu następujących czynników:

  • Wspólny wyjazd i odpoczynek partnerów koreluje z ich samopoczuciem i satysfakcją. Niewątpliwie wakacje dają im możliwość poświęcenia większej ilości czasu na wspólne zajęcia.
  • W życiu codziennym czas, jaki partnerzy mogą poświęcić na swój związek i życie rodzinne, jest często coraz bardziej ograniczony ze względu na obowiązki zawodowe i osobiste. Jednak podczas podróży mogą cieszyć się chwilami spędzanymi razem. To pozwala im zregenerować emocjonalną intymność.
  • Badania sugerują również, że podróżowanie dostarcza pozytywnych emocji. Planowanie podróży i jej realizacja generuje uczucie nadziei, radości, entuzjazmu i dobrego samopoczucia. Oczywiście wpływa to na sposób, w jaki odnosimy się do innych. Bycie bardziej zrelaksowanym oznacza również, że jesteśmy bardziej tolerancyjni i przyjaźni oraz chętniej współpracujemy i negocjujemy.
  • Wyjazd to także doskonała okazja do usprawnienia komunikacji. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku par, w których ten czynnik związku zawodzi. W efekcie opuszczenie domu i zmiana rutyny wpływa na negatywną, codzienną dynamikę, w której partnerzy są zanurzeni. W nowym miejscu przepływy komunikacyjne i pozytywne wymiany są częstsze.
Para z walizkami przybywa na lotnisko, aby wybrać się na wycieczkę jako alternatywę, która może uratować związek
Stopień, w jakim podróże mogą przynieść korzyści związkowi, zależy od stopnia konfliktu.

Potrzeba alternatywnych środków

Pomimo powyższych korzyści, wyjazd może nie być odpowiedzią na krytyczną sytuację. Ponadto należy pamiętać, że korzyści mogą być tymczasowe. W rezultacie po powrocie do domu problemy z komunikacją, stres i brak zaangażowania nadal występują.

Z drugiej strony wspólny wyjazd może służyć zacieśnianiu więzi u par, których związki już działają lepiej lub które doświadczają jedynie powierzchownych, konkretnych lub drobnych problemów. Jeśli jednak przechodzisz głęboki kryzys, trudności same się nie rozwiążą. Mogą się nawet powiększyć.

Z jednej strony podróż może być fantazją, która w magiczny sposób rozwiąże problemy pary. Kiedy jednak partnerzy wrócą do swojej codzienności, nadal będą musieli rozmawiać, negocjować, podejmować decyzje i ponownie realizować wspólne plany, a wszelkie trudności w tym zakresie, jakie były wcześniej, pozostaną nienaruszone. Co więcej, jeśli para ma poważne problemy, przebywanie razem w nowym miejscu, bez możliwości zdystansowania się, może wywołać wyrzuty, urazę i poczucie niezadowolenia.

Wycieczki mogą ratować relacje

Z reguły kryzys w związku nie znika wraz z wyjazdem do nowego miejsca. Ponadto wcześniej wymagana jest duża refleksja ze strony partnerów. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, oto kilka wskazówek:

  • Jakie trudności występują w Twoim związku? Czy pojawiło się coś, czego nie było wcześniej? Może to ciągły konflikt, obojętność, brak nadziei lub jakiś inny podstawowy składnik. Zgodnie z trójkątną teorią miłości Sternberga, istnieją różne typy relacji. W Twoim związku może brakować na przykład pasji, intymności lub zaangażowania.
  • Jak się czujesz? Czego potrzebujesz od swojego związku? Dobrym punktem wyjścia jest rozpoczęcie analizy siebie, zamiast koncentrowania się na szukaniu wad czy porażek u partnera. Musisz odkrywać i poznawać siebie, identyfikować swoje emocje i potrzeby, jeśli chcesz móc je później wyrazić.
  • Co możesz zrobić, aby się poprawić? Co możesz wnieść do związku? Weź odpowiedzialność w tym zakresie, zaakceptuj własne błędy lub obszary do poprawy i zobowiąż się do pracy nad nimi. Być może zauważyłeś, że musisz być bardziej asertywny, cierpliwy lub empatyczny w stosunku do swojego partnera, a nauczenie się, jak to zrobić, zrobi różnicę.
Para na romantycznej wycieczce
Każda podróż we dwoje, mająca na celu ratowanie związku, wymaga dodatkowej pracy, jeśli więź ma zostać naprawiona.

Wspólne rozwiązania

Tylko wtedy, gdy oboje przeanalizujecie swoje wewnętrzne emocje, będziecie mogli się nimi dzielić i szukać wspólnych rozwiązań. Obejmują one wprowadzenie kilku prostych zmian, takich jak wyznaczenie comiesięcznej randki, po podjęcie decyzji o zwróceniu się o profesjonalną pomoc. W każdym razie musisz przemyśleć sytuację. A podróż może być na to idealnym momentem.

Na koniec pamiętaj, że taki jest cel Twojej podróży. Powinieneś znaleźć podczas niej trochę czasu na introspekcję. Zmiana otoczenia i brak zobowiązań pomogą Ci skoncentrować się na potrzebach Waszego związku. Z drugiej strony możesz chcieć podróżować osobno lub przeprowadzić ten proces z domu. Pamiętaj tylko, że wycieczka nie uratuje Twojego związku, jeśli nie włożysz w to dodatkowej pracy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.