Odpowiedzialność - w jaki sposób nauczyć jej dzieci?

Jak możesz pomóc swoim dzieciom rozwinąć cechę, jaką jest odpowiedzialność? Oto kilka wskazówek, które im w tym pomogą.
Odpowiedzialność - w jaki sposób nauczyć jej dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2022

Odpowiedzialność jest fundamentalną wartością, którą rodzice chcą zaszczepić dzieciom. Jednym z największych wyzwań dla Ciebie, jako rodzica, jest zapewnienie, że poprzez edukację Twoje dzieci nauczą się odpowiedzialnego korzystania z technologii. To dlatego, że zaczynają wchodzić w interakcje z tymi urządzeniami od tak młodego wieku. Jednak pomoc w odpowiedzialności za korzystanie z ekranów może być wyzwaniem.

Możesz również doświadczyć podobnych trudności w innych obszarach. Na przykład nauczenie ich, jak utrzymywać porządek w pokoju lub odrabiać pracę domową bez konieczności przypominania. Aby pomóc w tym procesie, istnieje pozytywna dyscyplina. Ta koncepcja obejmuje uczucie, zrozumienie, empatię i wzajemny szacunek. Pomaga dzieciom wypracować w sobie odpowiedzialność . Jednak aby to osiągnąć, trzeba zacząć od małych rzeczy. Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne.

Matka rozmawia z córką na łóżku

1. Odpowiedzialność – nauka przez proste zadania

Pierwszy pomysł lub strategia, jak pomóc dzieciom stać się odpowiedzialnymi, polega na daniu im prostych zadań. Aby ułatwić sobie sytuację, dobrym pomysłem może być również ich wykonanie. Na przykład pomoc przy zmywaniu naczyń lub robienie prania z tobą to dobry sposób na rozpoczęcie. To pierwszy krok w kierunku uzyskania przez nich autonomii. Ponieważ jako rodzic jesteś ich wzorem do naśladowania.

Na przykład Twoje dziecko może płukać naczynia, gdy zaczniesz je myć. To samo mogą zrobić z własnym praniem, oddzielając białe ubrania od ciemnych i zabierając je do odpowiednich koszy. W ten sposób stopniowo zaczynają nabywać odpowiedzialności. Zostaną one również przeniesione na korzystanie z technologii, odrabianie prac domowych i ogólnie lepsze zarządzanie czasem. Na przykład, będą miały więcej czasu na zajęcia lekcyjne, przyjaciół, gry itp.

2. Spraw, aby praca domowa była zabawą

Odrabianie lekcji, wynoszenie śmieci, pomaganie w przyrządzaniu jedzenia… To wszystko zadania, które mogą pomóc dzieciom w odpowiedzialności. Mogą być jednak również niezwykle nudne. Jaka jest więc alternatywa? Spróbuj być kreatywny. Na przykład, kiedy przychodzi czas na sprzątanie, możesz włączyć muzykę i tańczyć, zamiatając podłogę lub odkurzając półki. Ciesz się także kilkoma minutami zabawy z nimi po wyniesieniu śmieci.

„Ruch lub aktywność fizyczna jest zatem istotnym czynnikiem rozwoju intelektualnego, który zależy od wrażeń odbieranych z zewnątrz. Poprzez ruch wchodzimy w kontakt z rzeczywistością zewnętrzną i dzięki tym kontaktom ostatecznie nabywamy nawet abstrakcyjne idee. “

-Maria Montessori-

3. Rodzice powinni być przykładem

Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii (AEPED) twierdzi, że rodzice „są najlepszym przykładem dla swoich dzieci, zarówno w tym, co mówią, jak i w tym, co robią ”. Rzeczywiście, dzieci odtwarzają to, co widzą w domu. Dlatego odpowiedzialni rodzice pomagają wychowywać odpowiedzialne dzieci.

Na przykład, jeśli chcesz, aby twoje dzieci były czyste, powinieneś pokazać im, że ty też jesteś schludny. W ten sposób nie poczują się zdezorientowani ani nie będą się zastanawiać, dlaczego muszą to zrobić, ale ty, jako ich rodzic, nie. Ponadto, podejmując pewne obowiązki, dzieci często uczą się, co robią lub czego nie lubią. Na przykład jest wielu świetnych kucharzy, którzy zaczęli pomagać rodzicom w domu.

4. Pozwól im podejmować decyzje

Na drodze do autonomii dobrze jest pozwolić dzieciom podejmować decyzje. Na przykład pozwól im wybrać zajęcia pozalekcyjne, które chcą robić. Jeśli później uznają, że wybrali niewłaściwą działalność, pozwól im się zmienić.

„Dzieci uczą się podejmować dobre decyzje, podejmując decyzje, a nie podążając za wskazówkami”.

-Alfie Kohn-

Szczęśliwe dzieci

5. Odpowiedzialność, ale też zasady

Wreszcie ostatecznym celem jest pomoc dzieciom w odpowiedzialności. Muszą jednak również zrozumieć, że zasady są konieczne. Dlatego nie należy ich przeoczyć ani zignorować. Zasady i przepisy są niezbędne jako punkty odniesienia. Dlatego każdy wysiłek lub inicjatywa, którą podejmiesz, aby Twoje dzieci zrozumiały ich wartość, będą niezwykle istotne. Niezbędna podczas tego procesu jest dobra komunikacja.

Oto kilka strategii, które można wykorzystać jako podstawę i punkt wyjścia, aby pomóc dzieciom stać się odpowiedzialnymi. Trzeba nad nimi pracować od najmłodszych lat i wdrażać je stopniowo. W tym artykule przedstawiliśmy kilka pomysłów na wykonanie każdej z naszych wskazówek w najbardziej odpowiedni sposób. Jednak najważniejszym przesłaniem jest to, że Twoje dzieci powinny zacząć być odpowiedzialne od najmłodszych lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Behar, J. P. (2001). Educar niños responsables. Rba.
  • Clemes, H., & Bean, R. (2000). Cómo enseñar a sus hijos a ser responsables. Debate.
  • Gordon, T., & Fors, G. (2006). Técnicas eficaces para padres: TEP: el programa realmente eficaz para educar niños responsables. Medici.
  • López, E. M. H. (2016). Las normas, la responsabilidad y la felicidad de los niños. Diálogo: Familia Colegio, (319), 36-43.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.