System Wewnętrznej Rodziny: terapia uzdrawiająca naszą podatność

Wewnątrz Ciebie są pewne obszary zamieszkane przez bolesne emocje. Są to części Ciebie, które wolisz wygnać, ponieważ powodują cierpienie. Jednakże, jeśli chcesz mieć autentyczną i silną centralną Jaźń, istnieje rodzaj terapii, która może ci w tym pomóc.

Głowa kobiety z ptakami symbolizującymi Terapię Wewnętrznych Systemów Rodzinnych

Wielu z nas ma pewne wrażliwe obszary. Dzieje się tak dlatego, że relacje z naszymi opiekunami lub jakiekolwiek inne traumatyczne doświadczenia z przeszłości spowodowały, że zamknęliśmy pewne części nas samych i zostały one umieszczone niemal na wygnaniu. W konsekwencji rany, podobnie jak bolesne emocje, tworzą małe obszary nas samych, do których nie chcemy zaglądać. Takimi problemami zajmuje się rodzaj terapii o nazwie System Wewnętrznej Rodziny.

Rany pozostają schowane, jak zahamowane obszary wzrostu lub pasożyty emocjonalne, które ukrywamy za wszelką cenę. Nie bierzemy odpowiedzialności za te kruche psychologiczne scenariusze i zamiast tego przyjmujemy subosobowości, aby spróbować przetrwać tak, jakby nic się nie wydarzyło. Jakby nasze umysły nie zawierały płaczących duchów przeszłości.

Terapia System Wewnętrznej Rodziny (IFS) ma na celu wykrycie i wyleczenie wszystkich zranionych części organizmu. Takie podejście zostało stworzone w 1980 roku przez Richarda C. Schwartza. Twierdził, że umysł składa się z wielu części, a pod nimi znajduje się rdzeń prawdziwego ja. Dopiero gdy potrafimy zajrzeć w głąb siebie i osiągnąć harmonię pomiędzy wszystkimi tymi fragmentami, osiągniemy dobre samopoczucie.

Doktor Schwartz użył metaforycznych obrazów, aby wyjaśnić, co dzieje się w naszych umysłach. Na przykład „strażacy” starają się za wszelką cenę uspokoić, udusić i ugasić cierpienie. W ten sposób mogą sprawić, że popadniemy w używanie substancji lub zaburzenia odżywiania.

Umysł z mężczyzną w środku
Terapia System Wewnętrznej Rodziny pozwala nam zredukować hałas naszego mentalnego wszechświata, aby rozwinąć zdrowszy wewnętrzny dialog.

System Wewnętrznej Rodziny: cel, cechy i trafność

Terapia ta sugeruje, że w ludzkim umyśle istnieje szereg podosobowości, które są ze sobą w konflikcie. Richard Schwartz w swojej codziennej pracy jako terapeuta zdał sobie sprawę, że kiedy ludzie opisali swoje problemy i niewygody, często używali tego samego sformułowania: „Jest jakaś część mnie, która mi mówi” lub „Jest część mnie, która cierpi”.

Schwartz uznał, że te „części” to w rzeczywistości różne typy subosobowości. Metaforycznie, zgodnie z tym podejściem, wszechświat psychologiczny jest jak rodzina z różnymi członkami, którzy wchodzą ze sobą w interakcje. Każda postać symbolizuje potrzebę, problem, myśl, a nawet traumę pozostawioną bez opieki. W większości przypadków postaci te dotyczą sporów i nieporozumień.

System Wewnętrznej Rodziny łączy perspektywę systemową, która zaprasza pacjenta do spojrzenia w głąb siebie. Od tego momentu odkrywają części, które tracą harmonię (myśli, emocje, doznania, potrzeby). Celem jest ograniczenie dialogu wewnętrznego, zwiększenie zaufania i osiągnięcie pojednania we wszystkich częściach bytu pacjenta.

Użycie języka „części osobowości” pozwala pacjentowi wykryć i zrozumieć, nad którym obszarem siebie należy pracować i leczyć za pomocą odpowiednich narzędzi.

Części wewnątrz, które wywołują Twoje cierpienie

Kiedy Richard Schwartz opublikował swoją książkę, Internal Family Systems Therapy (1995), przedstawił ciekawą i oryginalną strategię terapeutyczną. Metafora części i systemów rodzinnych pozwala jednostce zrozumieć, jak działa jej umysł.

Dzięki tej perspektywie mogą zidentyfikować, które procesy nasilają ich problemy lub patologiczne zachowania. Schwartz zdefiniował trzy szczególnie decydujące obszary, jeśli chodzi o budowanie cierpienia. Są to:

  • Menedżer jest częścią umysłu, która realizuje wyrafinowane plany, rozumowania i strategie, aby zapobiec sprawianiu nam bólu.
  • Wygnana osoba to obszar, który odkładamy na bok, który staramy się opuścić w odległym miejscu w naszym mentalnym wszechświecie, aby go nie widzieć. To ta energia, która ciągnie się wokół naszych traum i nierozwiązanych problemów.
  • Strażak jest naszym fałszywym obrońcą. Chce zgasić i zdusić ból, ale robi to poprzez nieprzydatne, a nawet szkodliwe strategie. Na przykład obiecuje nam, że nasze cierpienie się skończy, jeśli zaczniemy objadać się lub zwrócimy się do alkoholu.

Sześć kroków terapii Systemu Wewnętrznej Rodziny

Terapeuci przeszkoleni w tej terapii prowadzą swoich pacjentów do identyfikacji ich wrażliwych obszarów i ich leczenia. Proces składa się z sześciu etapów. Wyrażają się one w następujących celach terapeutycznych:

  • Znajdź obszary problemowe, które wymagają uwagi. Mogą to być na przykład nierozwiązane traumy, emocje ograniczające samopoczucie, uśpione lęki, fobie, lęki czy niezaspokojone potrzeby.
  • Skup się. Skoncentruj się na problematycznej części, która powoduje dyskomfort.
  • Opisz ją. Pacjent musi nawiązać kontakt ze swoją problematyczną rzeczywistością wewnętrzną i ją opisać. Musi wyrazić słowami tę rzeczywistość, ból lub historię.
  • Poczuj. Osoba musi odkrywać i wyładowywać swoje emocje i uczucia.
  • Zaakceptuj. Celem tej terapii jest zaakceptowanie przez pacjenta bolesnych doświadczeń. Ponadto, chodzi o to, by rozwinął on bardziej pozytywny dialog i stosował zdrowsze podejście mentalne.
  • Odrzuć strach. Ostatnia faza terapii ma na celu skłonienie pacjenta do zastanowienia się, jakie zmiany powinien wprowadzić w swoim życiu, aby przestał się bać.

Celem terapii Systemu Wewnętrznej Rodziny jest koordynacja i harmonizacja siebie i wszystkich części, tak aby mogły współpracować w harmonii i były w stanie stawić czoła każdej trudności.

kobieta
Terapia System Wewnętrznej Rodziny może nam pomóc w stresujących chwilach w naszym życiu.

Komu poleca się ten rodzaj terapii?

Terapia System Wewnętrznej Rodziny nie jest odpowiednia dla pacjentów z zaburzeniami osobowości. Jest jednak szczególnie skuteczna w następujących osobistych realiach i stanach psychicznych:

  • Lęk.
  • Depresja.
  • Zespołu stresu pourazowego.
  • Zaburzenia odżywiania.
  • Chroniczny ból.
  • Uzależnienia.
  • Problemy rodzinne i w związkach.
  • Uzależnienia.

Niezawodność i ważność

Ta terapia, która została stworzona przez Richarda C. Schwartza w latach 80., jest zarówno wiarygodna, jak i zasadna. Zostało to potwierdzone w badaniu przeprowadzonym w 2013 roku opublikowanym w

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Breunlin, Douglas C.; Schwartz, Richard C.; Kune-Karrer, Betty Mac (1992). Metaframeworks: transcending the models of family therapy. The Jossey-Bass social and behavioral science series. San Francisco: Jossey-Bass. ISBN 1555424260
  • Pais S. A systemic approach to the treatment of dissociative identity disorder. Journal of Family Psychotherapy. 2009;20(1):72-88. doi:10.1080/08975350802716566
  • Lester RJ. Self-governance, psychotherapy, and the subject of managed care: Internal Family Systems therapy and the multiple self in a US eating-disorders treatment center: Eating disorders and managed care. American Ethnologist. 2017;44(1):23-35. doi:10.1111/amet.12423
  • Schwartz, Richard C.; Rose, Michi (2002). “Internal family systems therapy”. In Carlson, Jon; Kjos, Diane (eds.). Theories and strategies of family therapy. Boston, MA: Allyn & Bacon. pp. 275–295. ISBN 020527403X
Scroll to Top