Czy bycie zajętym to Twój mechanizm radzenia sobie?

Czy jesteś ciągle zajęty? Jeśli tak, w jaki sposób jest to powiązane z Twoimi strategiami radzenia sobie? W tym artykule wyjaśnimy te połączenia.
Czy bycie zajętym to Twój mechanizm radzenia sobie?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2022

Prawdopodobnie często chciałbyś, aby Twoje dni miały dwa razy więcej godzin. Kiedy wieczorem kładziesz się do łóżka, zdajesz sobie sprawę, że przez cały dzień ciągle coś robiłeś i nie miałeś czasu na odpoczynek. Zwykle nie stanowi to problemu, jeśli zdarza się to sporadycznie. Jeśli jednak bycie zajętym jest stałym punktem Twojej codzienności i nie możesz znaleźć czasu na chwilę refleksji i rozmowę ze sobą, być może używasz tego nastawienia jako mechanizmu radzenia sobie.

Oczywiście bycie produktywnym jest zarówno pozytywne, jak i konieczne. Nie tylko pomaga w wypełnianiu obowiązków, ale także zwiększa wiarę we własne możliwości. Podczas wykonywania oczekujących zadań Twój organizm uwalnia substancje, które dostarczają Ci przyjemnych doznań. Ponadto bycie aktywnym i zajętym pomaga zachować zdrowie, zwalczać zaburzenia, takie jak lęk i depresja, oraz unikać nadmiernego myślenia.

Niemniej jednak nie zawsze jest to najlepsza strategia. Jeśli używasz go do kamuflażu lub ucieczki przed trudnymi emocjami, może to prowadzić do komplikacji.

Zmartwiony mężczyzna pracuje
Praca lub napięty grafik mogą być mechanizmami ucieczki od rzeczywistości.

Czy bycie zajętym to Twój mechanizm radzenia sobie?

Jeśli jesteś naprawdę aktywną i produktywną osobą, być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że może to stanowić problem. Oto kilka oznak, że Twoje nastawienie może nie być do końca zdrowe:

  • Masz napięty harmonogram każdego dnia. Nie masz pola manewru, ponieważ każdą godzinę dnia poświęcasz na jakąś czynność, od momentu wstania z łóżka do pójścia spać.
  • Zawsze jesteś aktywny i w ruchu. Odpoczynek wydaje Ci się stratą czasu. Bezczynność sprawia, że czujesz się niekomfortowo.
  • Kiedy jesteś sam i nie masz nic do roboty, czujesz, że Twoje myśli i emocje atakują Cię i przytłaczają. Aby tego uniknąć, jak najszybciej zajmujesz się jakimś zadaniem.
  • Kiedy dzieje się coś negatywnego lub kłócisz się z kimś albo jesteś smutny lub zdenerwowany, znajdujesz coś, czym możesz się zająć, aby o tym nie myśleć. To twój sposób radzenia sobie z problemami.
  • Zwykle czujesz się wypalony, wyczerpany i sfrustrowany swoim tempem życia, ale nie jesteś w stanie przerwać ani zrezygnować z żadnej aktywności.
  • Ludzie wokół ciebie zaczęli się o Ciebie martwić lub uświadomili Ci, że powinieneś zwolnić.
  • Nigdy nie spędzasz czasu na zastanawianiu się, jak się czujesz, co myślisz lub czego potrzebujesz. W życiu codziennym nie ma chwil spokoju, wyciszenia i ciszy.

Dostępne strategie radzenia sobie

Bycie zajętym nie musi być złe. Posiadanie celów i dążenie do nich z wytrwałością i w zorganizowany sposób jest niezwykle przydatne i korzystne dla zdrowia psychicznego. Problem polega na tym, że używasz tej strategii jako mechanizmu radzenia sobie. Innymi słowy, unikanie staje się sposobem radzenia sobie z przeciwnościami lub trudnościami.

Istnieją różne rodzaje strategii radzenia sobie. Niektórzy skupiają się na problemie (aby go rozwiązać), a inni na zarządzaniu emocjami, które wywołuje sytuacja. Strategie te mogą być refleksyjne (analizowanie tego, co się stało), reaktywne (działanie impulsywne) lub tłumiące (dążenie do unikania i unikania tego, co się dzieje).

Żadna z tych strategii nie jest bardziej skuteczna niż inne. Wszystko zależy od kontekstu. Na przykład, jeśli możesz rozwiązać problem, warto od tego zacząć. Jeśli nie, najlepsze, co możesz zrobić, to pracować nad akceptacją. Podobnie rozpraszanie się i unikanie niewygodnych sytuacji lub emocji może być przydatne w pewnych momentach. To dlatego, że pozwala się uspokoić i zrobić krok w tył.

Niemniej jednak unikanie nie powinno być Twoim jedynym mechanizmem ani zasobem. Nie należy też używać go w każdej sytuacji, ponieważ ma to konsekwencje i może generować problemy.

Dlaczego bycie zajętym nie zawsze jest dobrym posunięciem

Musisz pamiętać, że Twoje emocje nie mogą być tłumione lub ignorowane w nieskończoność. Wszystkie spełniają swoją funkcję i trzeba ich słuchać, czuć i doświadczać. Jeśli tego nie zrobisz, wyrządzisz sobie krzywdę na kilka sposobów.

  • Po pierwsze, tłumienie emocji może spowodować, że Twoje ciało somatyzuje dyskomfort, który próbujesz zignorować. To wpływa na Twoje zdrowie.
  • Unikając tego, co czujesz, tracisz możliwość lepszego poznania siebie, poznania tego, czego potrzebujesz i jak działać, aby poprawić swoją sytuację. Jeśli nie pozwolisz sobie na refleksję i odczuwanie (niezależnie od tego, jak nieprzyjemne może to być), będziesz nadal działał bezwładnie i na autopilocie. W rezultacie nadal będziesz uwikłany w sytuacje, które Cię krzywdzą i denerwują. Jeśli chcesz się rozwijać i doskonalić jako osoba, musisz mieć odwagę spojrzeć w głąb siebie i porozmawiać ze sobą.
  • Twoje powiązania z innymi mogą również ulec znacznemu pogorszeniu, jeśli zdecydujesz się być zajęty, zamiast zajmować się tym, czego potrzebuje związek. W końcu kłótni, nieporozumień lub niezadowolenia w związku nie można rozwiązać, biegając wokół lub skupiając się bardziej na swojej pracy. To tylko utrwala problem i może sprawić, że Twój partner poczuje się unieważniony i zaniedbany.
para rozmawia
Twoje relacje z innymi, a także relacje z samym sobą, cierpią, gdy jesteś zawsze zajęty.

Zrób sobie przerwę

Krótko mówiąc, jeśli bycie zajętym jest dla Ciebie mechanizmem radzenia sobie, odwracasz się od swoich potrzeb i osób wokół Ciebie, a także sytuacji wymagających rozwiązania. Dlatego nie powinna to być jedyna strategia, którą stosujesz. Aby zmienić tę dynamikę, zacznij od codziennych małych kroków. Na przykład zarezerwuj czas w swoim harmonogramie na refleksję i introspekcję. Zacznij szukać momentów, w których możesz przeanalizować, jak się czujesz, a nawet zacznij prowadzić dziennik terapeutyczny.

Zacznij też otwierać się na innych. Niech bliscy będą dla Ciebie wsparciem emocjonalnym: nie bój się wyrażać siebie ani rozmawiać z nimi o swoich emocjach. Jest to naprawdę użyteczna i pozytywna strategia radzenia sobie. Podobnie naucz się odpoczywać i zawrzyj pokój z odpoczynkiem i ciszą. Zamiast postrzegać to jako stratę czasu, potraktuj to jako okazję do zadbania o siebie i połączenia się ze sobą.

Nie oznacza to, że staniesz się osobą siedzącą, leniwą lub pozbawioną celu. Oznacza to, że przestaniesz używać produktywności i świata zewnętrznego jako sposobów na unikanie swojego wewnętrznego świata. Pamiętaj, że im trudniej i niekomfortowo jest Ci kontaktować się ze swoimi emocjami, tym bardziej konieczne jest nauczenie się, jak to robić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aranda, L., Buedo Guirado, C., Dumitrache, C. G., & Di Giusto Valle, C. (2017). La importancia de mantenerse activo en la vejez.
  • Lazarus, R. S., & Folkman, S. (1984). Stress, appraisal, and coping. Springer publishing company.
  • Patel, J., & Patel, P. (2019) Consequences of Repression of Emotion: Physical Health, Mental Health and General Well Being. International Journal of Psychotherapy Practice and Research – 1(3):16-21.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.