Uzależnienie od hazardu online: objawy i leczenie

Uzależnienie od hazardu staje się coraz bardziej powszechne. W tym artykule mówimy o jego przyczynach, a także o konsekwencjach.
Uzależnienie od hazardu online: objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada, 2021

Uzależnienie od hazardu online zostało zdefiniowane jako rodzaj zaburzenia psychicznego charakteryzującego się uzależnieniem od wszelkiego rodzaju hazardu w Internecie. Takie kompulsywne zachowanie może negatywnie wpłynąć na życie rodzinne, wydajność pracy i stabilność finansową osób w nie uwikłanych.

Uzależnienie od hazardu online stało się ostatnio powszechnym problemem. Wymaga coraz większej uwagi i interwencji psychologicznej.

W tym artykule określamy główne cechy osób, które cierpią z powodu uzależnienia od hazardu online. Ponadto opisujemy, w jaki sposób profesjonalne wsparcie psychologiczne może pomóc przezwyciężyć to uzależnienie i uporać się z jego konsekwencjami.

Charakterystyka uzależnienia od hazardu online

Hazard online to rosnące zjawisko. Wynika to z popularyzacji i poprawy dostępności i użyteczności przestrzeni online do obstawiania wydarzeń sportowych oraz z istnienia platform gier online. Ludzie mogą nawet uzyskać dostęp do tych witryn za pośrednictwem swoich smartfonów. Uzależnienie to wydaje się być szczególnie rozpowszechnione wśród młodzieży, studentów i osób bezrobotnych.

hazard online

Oto niektóre cechy uzależnienia od hazardu online

1. Utrata zainteresowania aktywnością inną niż hazard

Przede wszystkim jedną z cech uzależnienia od hazardu online jest sposób, w jaki ingeruje ono w codzienne zadania, a także w inne interesy osoby cierpiącej. Ludzie często porzucają ważne dla nich wcześniej czynności na rzecz gier online.

2. Zmiany nastroju

Kolejna cecha charakterystyczna dotyczy zmian nastroju w zależności od wyników, jakie chory osiąga w swoich grach. Ewentualnie mogą odczuwać drażliwość i niepokój, szczególnie jeśli starają się skrócić czas gry.

3. Konieczność kłamania lub ukrywania zachowań związanych z hazardem

Ponadto osoby cierpiące na to uzależnienie często odczuwają potrzebę okłamywania rodziny i przyjaciół na temat swoich zachowań. Mogą też chcieć je ukryć, aby uniknąć osądów, krytyki i oskarżeń.

4. Tworzenie wielu profili na różnych platformach

Gracze online często tworzą kilka profili na różnych platformach. W ten sposób mogą kontynuować grę pod różnymi tożsamościami. Oznacza to, że unikają możliwych kar lub zawieszeń za grę dłuższą niż zalecana.

5. Utrata poczucia rzeczywistości

Uzależnienie od hazardu online charakteryzuje się również zniekształceniami w sposobie postrzegania rzeczywistości przez osoby cierpiące. Mogą zacząć odczuwać rozbieżności między rzeczywistością, którą zbudowali wokół gry online, a prawdziwą rzeczywistością. Na przykład mogą stracić pojęcie czasu lub „prawdziwej” wartości pieniądza.

6. Używanie hazardu jako unikania

W podobny sposób osoby cierpiące na hazard mogą wykorzystywać hazard jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości i niezaprzeczalnych negatywnych konsekwencji uzależnienia od hazardu online.

7. Wpływ na pracę, szkołę i poziom emocjonalny

Ponadto uzależnienie od hazardu online ma wpływ na pewne istotne obszary życia graczy. Na przykład wpływa na ich krąg społeczny i wyniki w pracy. Nawet ich zdrowie może być zagrożone, ponieważ nie mają wystarczająco dużo odpoczynku. Co więcej, uzależnienie to przejmuje ich myśli.

Nawet jeśli w danym momencie nie grają, ich uwaga pozostaje na grze. Będą myśleć o swoich ostatnich wynikach lub o następnych ruchach, które mogą wykonać. Albo będą opracowywać strategie i plany działania. Na przykład, będą planować, jak ukryć przed innymi ilość czasu, jaką spędzają na hazardzie online.

8. Straty ekonomiczne związane z hazardem

Oczywiście uzależnienie od hazardu online naraża również na straty finansowe. To często prowadzi do narastania długów, których ludzie chorzy po prostu nie mogą spłacić. W ten sposób tworzy się błędne koło.

9. Zaprzeczenie problemu

Jak we wszystkich uzależnieniach, wspólną cechą jest zaprzeczanie problemowi lub jego minimalizacja. Gracze mają tendencję do przekonania, że kontrolują sytuację, że mogą przewidzieć wynik gier lub że będą w stanie zrekompensować swoje straty ekonomiczne przyszłymi wygranymi.

10. Utrata samokontroli

Wreszcie, osoby cierpiące na hazard mają tendencję do utraty kontroli nad sobą, jeśli chodzi o hazard. Właściwie zwykle dopiero wtedy, gdy dostrzegają utratę samokontroli, szukają pomocy.

hazard

Leczenie hazardu online

Na początek najważniejsze jest uzyskanie specjalistycznej, profesjonalnej pomocy w zakresie uzależnień. Rzeczywiście, wsparcie psychologiczne jest niezbędne do identyfikacji przyczyn związanych z tymi zachowaniami, a także do generowania skutecznych strategii ich leczenia.

Pomoc terapeutyczna jest również niezbędna, aby pomóc pacjentowi kontrolować uczucia niepokoju, złości, frustracji i strachu, które mogą pojawić się w pierwszej fazie procesu zdrowienia. Oprócz tego może zapewnić narzędzia do wzmocnienia samokontroli i utrzymania motywacji do leczenia.

Interwencja kliniczna w przypadku uzależnienia od hazardu internetowego wymaga cierpliwości, zaangażowania i samoakceptacji. Ponadto w wielu przypadkach nawroty są akceptowane jako część procesu, dlatego leczenie jest kontynuowane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernández Cruz, Marla Eunice, & Bujardón Mendoza, Alberto. (2020). Fundamentos teóricos para un estudio sobre la ludopatía. Humanidades Médicas20(3), 606-624. Epub 05 de diciembre de 2020. Recuperado en 04 de noviembre de 2021, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1727-81202020000300606&lng=es&tlng=es.
  • Marco, Clara y Chóliz, Mariano (2013). Tratamiento cognitivo-conductual en un caso de adicción a Internet y videojuegos. Revista Internacional de Psicología y Terapia Psicológica, 13 (3), 125-141. [Fecha de Consulta 5 de Noviembre de 2021]. ISSN: 1577-7057. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=56028282009.
  • Uchuypoma, D. (2017) Juegos online: una mirada desde el juego patológico. Hamut´ay, 4 (2), 55-64. Recuperado de: http://dx.doi.org/10.21503/hamu.v4i2.1472

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.