Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wzmacniają

Jacy są ludzie, którzy Cię wzmacniają? Dziś rozmawiamy o tym, jak pozytywne może być otaczanie się ludźmi, którzy podsycają ideę, że masz władzę nad swoim życiem i jesteś w stanie wpływać na innych.

Grupa przyjaciół przedstawiająca ludzi, którzy Cię wzmacniają.

Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wzmacniają. Decyzja odnośnie tego, z kim spędzasz swój czas, należy do Ciebie i tylko do Ciebie. Jednak to, czy jesteś w stanie otaczać się wyłącznie wartościowymi ludźmi, zależy od wielu okoliczności. Nie zawsze tak się dzieje, ale zawsze, o ile możesz, powinieneś do tego dążyć.

Być może dorastałeś w rodzinie, która nie tylko nie dodawała Ci skrzydeł, ale Twoi krewni sprawiali, że czułeś się jak “pomyłka”. Być może wybrałeś przyjaźnie, które w pewnym momencie były dla Ciebie dobre, ale po jakimś czasie nie miały nic wspólnego z tym, kim naprawdę jesteś. Wszyscy kiedyś czuliśmy niewypowiedziany przymus pozostania w związkach, które nam umniejszały i wiemy, jak to jest.

Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wzmacniają

Przebywanie wśród ludzi, którzy Cię wzmacniają, daje Ci nowe idee i energię. Twoi bliscy cieszą się z Twoich triumfów i chcą je z Tobą świętować. Cieszą się Twoją radością i Twoimi sukcesami i czują się z Tobą szczęśliwi. Krótko mówiąc, nie czują niezadowolenia, gdy Ty dobrze się czujesz.

Czy masz wrażenie, że Twoi obecni znajomi już Cię nie rozumieją? A może dawne urazy uniemożliwiają im zrozumienie, że nie jesteś tą samą osobą, co wcześniej.

Jest wiele sposobów, aby poznać ludzi, którzy dodają Ci skrzydeł. Za każdym razem, gdy bierzesz udział w konferencji, spotkaniu towarzyskim lub spotkaniu zawodowym, istnieje szansa, że spotkasz osobę, z którą mógłbyś nawiązać serdeczną przyjaźń. Być może w pracy lub w swoim otoczeniu masz kogoś, kto może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.

szczęśliwi przyjaciele
Wspaniale jest mieć długoletnie przyjaźnie, ale jeszcze ważniejsze jest, aby były one wysokiej jakości.

Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyś mógł zatrzymać swoich dobrych przyjaciół na zawsze. Jednak nie powinieneś utrzymywać przyjaźni po prostu z przyzwyczajenia, gdy tak naprawdę nie macie już ze sobą wiele wspólnego. Taki sposób myślenia dodaje Ci lat, bardziej niż siwe włosy i zmarszczki.

Są chwile, kiedy ważna w naszym życiu jest zmiana, poszukiwanie, rozpoznawanie i łączenie się z wartościowymi ludźmi, którzy są w Twoim środowisku zawodowym, duchowym i społecznym.

Osoby, z którymi czujesz połączenie

Skąd wiesz, że przebywasz z kimś, kto ma potencjał, by zainspirować Cię dzisiaj i wzmocnić Cię jutro? Poniższe aspekty pomogą Ci zidentyfikować tego typu osoby.

  • W Waszych rozmowach jest „chemia”. Bez względu na to, jak często się widujecie, osoba ta cieszy się, gdy się z nią kontaktujesz. Czujesz się zrelaksowany i pozytywnie nastawiony do Waszej relacji i odkrywasz, że w wyniku Waszych rozmów pojawią się u Ciebie nowe pomysły i idee.
  • Uważnie się słuchacie. To naprawdę satysfakcjonujące uczucie, gdy ktoś Cię słucha i myśli o tym, co mówisz. Nie ma zbyt wielu takich ludzi. Zbyt często zwracamy na innych tylko częściową uwagę. Jednak osoby, które Cię wzmacniają, słuchają Cię w sposób, który pozwala Ci dostrzec, że cenią Twoje myśli i pomysły.
  • wdzięczni za poświęcony czas i za samą relację. Traktują Cię tak samo jak Ty ich traktujesz – priorytetowo. Czujecie wzajemność w Waszej relacji.

Wchodź w interakcję z różnymi ludźmi

Jeśli masz taką możliwość, wchodź w interakcję z różnymi ludźmi. Podchodź do każdego i do wszystkich bez uprzedzeń. Nie ma znaczenia, jak bardzo są inteligentni, ile mają pieniędzy czy jak bardzo są kulturalni.

Interakcja z różnymi ludźmi tworzy Cię, buduje i kształtuje w inny sposób. Zaczynasz też rozumieć inne sposoby myślenia. Ponadto odnajdujesz to, co naprawdę lubisz w ludziach, a także to, czego nie lubisz, co jest jeszcze ważniejsze.

Mężczyzna i kobieta rozmawiają na zewnątrz
Wzmacnianie ludzi sprawia, że widzisz, że masz władzę nad swoim życiem.

Wzmocnienie siebie w pracy: zupełnie inna koncepcja

Ludzie często rozpoczynają nową pracę pełni energii, czując się zaangażowani i wzmocnieni. Jednak organizacje mają tendencję do zasypywania pracowników zasadami, kontrolami i procesami, które wcale nie są inspirujące.

„Straszne” kultury pracy osłabiają pracowników, przez swoje podejście pełne sprawowania władzy i kontroli. Zachowują się tak nawet wobec osób, które osiągają najlepsze wyniki.

Nie jesteś bezsilny, nie musisz wzmacniać się w pracy. Potrzebujesz kultury, która pozwoli Ci pracować jak najlepiej.

„Pojęcie upodmiotowienia zakłada, że organizacja ma władzę i łaskawie wkłada jej część do misek czekających grzecznie pracowników. To tylko nieco bardziej cywilizowana forma kontroli”.

-Daniel Pink-

Antidotum na brak zaangażowania i brak odpowiedzialności to autonomia. W przeciwieństwie do władzy, autonomia daje ludziom poczucie zbiorowej własności, zachęcając ich do pomocy w rozwoju organizacji, a nie do uprawiania polityki.

W miejscu pracy autonomia to wolność działania i podejmowania własnych decyzji. Wzmocnienie to przyznanie władzy politycznej, społecznej lub ekonomicznej.

Działa na zasadzie motywacji zewnętrznej. Wiele podejść do przywództwa skupia się przede wszystkim na zdolności lidera do motywowania swoich zespołów. Z drugiej strony autonomia koncentruje się na pojęciu automotywacji, w której najskuteczniejsza i najpotężniejsza motywacja jest wewnątrz, nawet jeśli wcześniej była zewnętrzna.

Podsumowując, pojęcie upodmiotowienia traci swoje znaczenie w środowiskach o rozwarstwieniu sił. Projekcja poczucia władzy musi być realizowana z pozycji egalitarnej, a nie z pozycji lidera na podwładnego. W tym przypadku pojęcie inicjacji traci sens.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Pérez-Bustamante Ilander, G., & Sáenz Blanco, F. (2010). Autonomía laboral, transferencia de conocimiento y motivación de los trabajadores como fuente de ventajas competitivas. Cuadernos de economía29(52), 183-212.
Scroll to Top