Dobrzy przyjaciele są jak drzewa, które chronią Cię przed burzami

Czy przyjaźnie wpływają na Twoje zdrowie? W jakim stopniu wpływają na Twoje samopoczucie? Po raz kolejny popularna mądrość toruje drogę wiedzy naukowej w odpowiedzi na te pytania.
Dobrzy przyjaciele są jak drzewa, które chronią Cię przed burzami
María Vélez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Vélez.

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2022

Mówi się, że ludzie, którzy otaczają się dobrym towarzystwem i utrzymują zdrowe relacje, cieszą się lepszym samopoczuciem. Od dziesięcioleci naukowcy są zainteresowani tym, ile prawdy jest w tym stwierdzeniu. Dziś możemy powiedzieć, że nauka zebrała wystarczająco dużo dowodów, aby uznać to za fakt. Dobrzy przyjaciele są jak drzewa, które ochraniają Cię przed burzami.

Istnieje wiele badań analizujących korzyści płynące z posiadania wartościowych przyjaźni. W poniższym artykule skompilujemy niektóre z najciekawszych odkryć na temat tego, jak dobre grono przyjaciół jest korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet życia zawodowego.

przyjaciółki przytulają się

Dobrzy przyjaciele są jak drzewa, które chronią Cię przed burzami

Nie wszystkie drzewa są takie same. Niektóre są trwalsze, inne produkują więcej tlenu, a jeszcze inne dostarczają bardziej odporne materiały lub dają smaczniejsze owoce. Tak samo sytuacja wygląda z ludźmi, a tym samym – z przyjaźniami. Cień i schronienie, które mogą Ci dać, zależą od cech Twoich bliskich oraz tego, jak się przy Tobie zachowują.

Według ekspertki, Shasty Nelson, istnieją trzy cechy dobrego przyjaciela:

  • Wrażliwość. Bycie uczciwym i krytycznym wobec własnych błędów zapewnia środowisko, w którym jako przyjaciel możesz się otworzyć i pokazać, kim naprawdę jesteś.
  • Spójność. Dobrzy przyjaciele mogą robić wiele rzeczy, ale przede wszystkim to osoby, które zawsze są przy Tobie. Bez względu na to, ile czasu minie od ostatniego spotkania, dobrzy przyjaciele pojawią się obok Ciebie, kiedy ich potrzebujesz.
  • Pozytywność. Dobrzy przyjaciele są po to, aby Cię podnieść, gdy upadniesz, lub rozśmieszyć, gdy masz zły dzień. Wspierają Cię i zachęcają do wszystkiego, co planujesz zrobić. Wnoszą do Twojego życia elementy dobra i autentyczności.

Dzięki tej doskonałej recepturze otaczanie się dobrymi ludźmi byłoby niewątpliwie jednym z największych źródeł zdrowia i szczęścia. Czy jednak tak jest naprawdę? W jakim stopniu ludzie wokół Ciebie wpływają na Twoje życie i samopoczucie?

Co twierdzi nauka?

Naukowcy potwierdzają, że wysokiej jakości relacje mają ogromny wpływ różne płaszczyzny naszego życia. Oto niektóre z najciekawszych odkryć w tym zakresie.

Jakość jest ważniejsza niż ilość

Wiele osób uważa, że posiadanie dużej liczby przyjaciół jest synonimem sukcesu osobistego i społecznego. Tak naprawdę ludzie mają średnio od trzech do pięciu bliskich przyjaciół, szerszy krąg liczący około 10-15 osób i sieć obejmującą 100-150 znajomych. Czy to oznacza, że większość populacji nie odniosła w życiu sukcesu lub jest nieszczęśliwa?
Odpowiedź brzmi: nie. Nauka dowiodła, że jakość relacji osobistych wiąże się z lepszym samopoczuciem. Jest to również połączone z lepszym zdrowiem fizycznym. Ściślej mówiąc, wiąże się to z niższym poziomem ciśnienia krwi, BMI i ryzykiem cukrzycy. Oznacza to, że dobre przyjaźnie są tak samo ważne jak dieta i ćwiczenia fizyczne.
Jeśli chodzi o ilość, to częstotliwość, z jaką wchodzisz w interakcje z zaufanymi przyjaciółmi, naprawdę wpływa na Twoje zdrowie. Pewne badanie wykazało, że im więcej mamy interakcji społecznych, tym mniej depresyjnych uczuć doświadczamy.

Zdrowe nawyki

Posiadanie zdrowych przyjaźni przynosi korzyści Twojemu zdrowiu, ponieważ  jako ludzie mamy tendencję do przyjmowania nawyków osób wokół nas. Może to być łatwiejsze do zrozumienia z innego punktu widzenia. Jeśli na przykład Twój krąg znajomych składa się z osób o bardziej depresyjnych lub negatywnych myślach, a nawet nadużywających substancji, jest bardziej prawdopodobne, że również przejmiesz podobne nawyki.

Ponadto niektóre badania wykazały, że przyjaźnie pomagają nam oprzeć się pokusom i że jest to coś, czego nieświadomie w nich szukamy. Jeśli na przykład masz niski poziom samokontroli, szukasz ludzi wokół Ciebie, którzy mają większą determinację i siłę woli. W rezultacie będziesz mieć w swoim kręgu osoby, z którymi możesz się skontaktować, gdy potrzebujesz dodatkowej pomocy lub wsparcia.

Pieniądze szczęścia nie dają, przyjaźń tak

Nauka potwierdziła, że dobre przyjaźnie są numerem jeden na liście czynników, które dają nam szczęście. Nie są to pieniądze, nie jest to sława ani piękno. Zostało to potwierdzone w badaniu podłużnym, które rozpoczęło się w 1939 roku i było realizowane przez 80 lat. Jest to jedno z najważniejszych badań, jakie przeprowadzono na temat szczęścia przez całe życie.

Wyniki badania były zaskakująco proste. Jedynym czynnikiem, który wiązał się z poziomem szczęścia ponad 500 uczestników, była jakość ich osobistych relacji. Bliskie przyjaźnie, powiązania rodzinne i relacje romantyczne znacznie przewyższały liczebnie status społeczno-ekonomiczny, urodę, inteligencję, sławę lub fortunę.

Więcej motywacji i lepsze wyniki

Nauka udowodniła również, że dobre przyjaźnie wpływają na pracę i wyniki w nauce. W badaniu przeprowadzonym na studentach uniwersyteckich odkryto, że ci, którzy przyjaźnią z osobami z lepszymi ocenami, również zauważyli poprawę swoich wyników.

To samo może się zdarzyć w kwestii bliskich osób z pracy. Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu odkryli, że ludzie, którzy mieli dobrych przyjaciół w pracy, wkładali więcej wysiłku i osiągali lepsze wyniki. Ponadto byli w stanie wziąć na siebie większą odpowiedzialność.

Dwie koleżanki z pracy rozmawiają

Wskazówki, jak wzmocnić swoje przyjaźnie

Powyższe odkrycia są z pewnością wystarczające, aby wiedzieć, że posiadanie dobrych przyjaciół wokół poprawia Twoje samopoczucie. Co więc możesz zrobić, aby wzmocnić swoje relacje?

  • Jeśli szukasz nowych przyjaciół, wyjdź ze swojej strefy komfortu. Dołącz do drużyn sportowych, szukaj grup o podobnych zainteresowaniach lub poproś znajomych, aby przedstawili Cię swoim znajomym.
  • Znajdź wspólne zainteresowania. Rozmowa i znajdowanie wspólnych zainteresowań jest niezbędne, jeśli chcesz zachować to, co Cię łączy z Twoimi przyjaciółmi. Okazuj ciekawość i zainteresowanie ich życiem. Stworzy to zaufanie i zbliży Was do siebie.
  • Codziennie pielęgnuj swoje przyjaźnie i działaj na zasadzie wzajemności. Przyjaźń musi być pielęgnowana przez obie strony, więc nie zapomnij o swoich przyjaciołach i daj z siebie to, czego potrzebują.

Bądź drzewem, które oferuje schronienie Twoim przyjaciołom, tak jak oni robią dla Ciebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bruine de Bruin, W., Parker, A. M., & Strough, J. (2020). Age differences in reported social networks and well-being. Psychology and Aging, 35(2), 159–168. https://doi.org/10.1037/pag0000415
  • Shea, C. T., Davisson, E. K., & Fitzsimons, G. M. (2013). Riding Other People’s Coattails: Individuals With Low Self-Control Value Self-Control in Other People. Psychological Science24(6), 1031–1036. https://doi.org/10.1177/0956797612464890
  • Dokuka S., Valeeva D., Yudkevich M. (2015) Koevolyutsiya sotsial’nykh setey i akademicheskikh dostizheniy studentov [Co-Evolution of Social Networks and Student Performance]. Voprosy obrazovaniya / Educational Studies Moscow, 3, 44-65. https://doi.org/10.17323/1814-9545-2015-3-44-65
  • Park, S. (2019).Socializing at Work: Evidence from a Field Experiment with Manufacturing Workers.American Economic Journal: Applied Economics, 11(3), 424-55. https://doi.org/10.1257/app.20160650

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.