Chemia interpersonalna - w jaki sposób działa na poszczególne osoby?

Chemia interpersonalna jest podstawą naszych najbardziej znaczących relacji społecznych. Nauka ujawnia nam, na czym polega ten proces.
Chemia interpersonalna - w jaki sposób działa na poszczególne osoby?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Chemia interpersonalna odnosi się do postrzeganego natychmiastowego połączenia, które istnieje podczas pierwszego spotkania z osobą. Carl Jung wyjaśnił to bardzo dobrze, mówiąc, że spotkanie dwóch osobowości jest jak kontakt dwóch substancji chemicznych: jeśli zachodzi jakakolwiek reakcja, obie ulegają przemianie.

Wszyscy wiemy, jakie to uczucie. Początek przyjaźni lub flirt z kimś, kogo lubisz, również ma ten rodzaj alchemii, którą nauka bada od dawna. W niemal magicznej wymianie interweniuje wszystko, od pozytywnych emocji po cały koktajl neurochemikaliów, które zmieniają mózg.

Czujesz ciekawość, harmonię, przyjemność, motywację, nadzieję i fascynację. W rzeczywistości twoje relacje międzyludzkie pozwalają ci wyjść poza własną skórę, dotrzeć do innych i stworzyć coś nowego. Są świetlistymi ogniwami, które budują naładowane znaczeniem więzi społeczne i uczuciowe, tworząc najbardziej podstawowe jednostki cywilizacji, takie jak przyjaźń, miłość i towarzystwo.

Tak jak doświadczamy „chemii” z pewnymi ludźmi, możemy również odczuwać niemal instynktowne odrzucenie pewnych osobowości.

Grupa przyjaciół
Chemia interpersonalna to społeczna „molekuła”, która organizuje podstawy wszystkich przyjaźni, współpracowników i oczywiście relacji.

Chemia interpersonalna

Bez wątpienia w pewnych momentach swojego życia doświadczyłeś interpersonalnej „iskry” z określonymi ludźmi. Ten wyjątkowy rodzaj harmonii pojawia się nie tylko między partnerami, ale także pojawia się w przyjaźniach i relacjach zawodowych. Przecież kto nigdy nie czuł między sobą a niektórymi kolegami pewnego rodzaju chemii, skutkującej pomyślnym osiągnięciem celów i celów.

Badanie przeprowadzone przez Reisa, Regana i Lyubomirsky’ego z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) wykazało, że chemia interpersonalna jest definiowana jako uczucie, którego doświadczamy, gdy odnosimy się do kogoś i zauważamy, że z tej interakcji wyłania się coś większego. W efekcie razem jesteśmy czymś więcej niż tylko sumą jego części. Wszystko wydaje się do siebie pasować i nasza rzeczywistość nabiera większego sensu w towarzystwie pewnych osób.

W końcu niewiele jest sytuacji, które generują tyle harmonii, co posiadanie przyjaciół, którzy cię rozumieją, i współpracowników, z którymi praca jest łatwa i motywująca. Wreszcie, czym byłaby miłość bez tej chemicznej iskry, która wszystko uruchamia?

Powieść Powinowactwa z wyboru (1809) Johanna Wolfganga von Goethego była pierwszym traktatem naukowym, w którym omawiano chemiczne pochodzenie miłości.

Składniki chemii interpersonalnej

Uczucia międzyludzkiej chemii nie zawsze pojawiają się natychmiast. Często jednak wystarczy głęboka rozmowa i kilka godzin razem. W niektórych przypadkach często się rozwija. W rzeczywistości jego tajemnice są złożone i wszyscy doświadczamy ich na swój indywidualny sposób.

Niemniej jednak zwykle występuje pewien zestaw komponentów. Są to rodzaje, które aranżują i nadają siłę, tlen i magnetyzm temu rodzajowi alchemii:

  • Afektywne połączenie. Kiedy spotykasz się lub jesteś z określoną osobą, zawsze pojawiają się te same doznania. Współudział, sympatia, szacunek, śmiech, dobre samopoczucie, motywacja, optymizm… To zasłona pozytywności, która pozostawia ślad w twoim mózgu.
  • Połączenie poznawcze. Chemia interpersonalna nie działa wyłącznie poprzez poznawcze emocje walencyjne. Musisz także mieć podobne spostrzeżenia i idee oraz te same wartości. Rzeczywiście, zbieżność opinii, wierzeń i filozofii życia rozpala tę ważną iskrę.
  • Połączenie behawioralne. Radość ze wspólnego spędzania czasu, praca nad tymi samymi celami, reagowanie w podobny sposób na te same wyzwania… To wszystko pomaga budować tego typu więź społeczno-afektywną.

Łączenie, najbardziej fascynująca tajemnica ludzkich relacji

W Hollywood reżyserzy castingu wiedzą, że nie tylko muszą brać pod uwagę aktorów indywidualnie, ale także brać pod uwagę osobistą chemię. Publiczność oglądająca również dostrzega i poszukuje tego rodzaju połączenia na ekranie. Innymi słowy, relacyjna harmonia i magnetyzm między bohaterami. Kiedy to jest obecne, scenariusz i opowiadana historia są znacznie bardziej wiarygodne.

W swoim codziennym życiu również pragniesz znaleźć to połączenie z kimś, ponieważ połączenie i osiągnięcie tej iskry relacji pozwala ci odkryć siebie na nowo. Pomyśl na przykład o przyjacielu, którego naprawdę cenisz. Kiedy jesteś z nimi, dokonujesz na nim projekcji. Widzisz siebie jaśniej.

To rodzaj łączenia, który jest tak intymny, że wszystko płynie. To jak tworzenie emocjonalnego schronienia, w którym jesteś tą samą istotą, ale z dwoma sercami. Chociaż prawdą jest, że nigdy nie będziecie do siebie pasować w 100 procentach i że zawsze będą między wami niewielkie różnice, dopasowanie w 95 procentach z pewnością da wam mnóstwo szczęścia.

W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat postępy w neurochemii i immunologii pozwoliły nam pokazać, że chemia interpersonalna naprawdę istnieje. Pierwiastki takie jak serotonina, endorfiny i oksytocyna budują tego typu przyciąganie lub powinowactwo.

Szczęśliwa kobieta
Nasze mózgi są zaprojektowane tak, aby doświadczać tej międzyludzkiej chemii, która towarzyszy miłości i przyjaźni.

Chemia ludzkiego życia

W 1919 roku lekarz George W. Carey napisał The Chemistry of Human Life. W tej ciekawej pracy konceptualizował, że ludzkie ciało jest rodzajem baterii. Twierdził, że tylko wtedy, gdy otrzymamy odpowiednią stymulację, nasze ciała wibrują i zaczynają pracować. Od tego momentu ruch, energia i życie pojawiają się wielkimi literami.

Przez energię lub stymulację niewątpliwie odnosił się do wymiarów takich jak przyjaźń czy miłość. To te jednostki, które wstrzykują nam odpowiednie dawki serotoniny, dopaminy, oksytocyny i endorfin. To są substancje chemiczne szczęścia i połączenia. Relacje stawiają nas na nogi i nadają wszystkiemu znaczenie i znaczenie.

Dlatego, gdy w swoim codziennym życiu znajdziesz postacie, z którymi reagujesz chemicznie i które cię przemieniają, jak sugerował Jung, nadaje to prawdziwe znaczenie temu, kim jesteś. Właściwie cały świat jest laboratorium, w którym można doświadczyć niesamowitych iskier, połączeń i reakcji.

To może Cię zainteresować ...
Jak efekt Coolidge’a wpływa na relacje międzyludzkie?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Jak efekt Coolidge’a wpływa na relacje międzyludzkie?

Efekt Coolidge'a to zjawisko związane ze zwiększoną chęcią współżycia z nowymi osobami. Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Campbell, K., Nelson, J., Parker, M. L., & Johnston, S. (2018). Interpersonal chemistry in friendships and romantic relationships. Interpersona: An International Journal on Personal Relationships, 12(1), 34–50. https://doi.org/10.5964/ijpr.v12i1.289
  • Reis HT, Regan A, Lyubomirsky S. Interpersonal Chemistry: What Is It, How Does It Emerge, and How Does It Operate? Perspectives on Psychological Science. 2022;17(2):530-558. doi:10.1177/1745691621994241

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.