Wesołe i zabawne filmy zazwyczaj sprawiają, że czujesz się dobrze. Są też idealne do podniesienia Twojej samooceny. W historii kina powstało wiele produkcji, które pozwalają nam dostrzec jasną stronę życia. Oto wybrane przez nas najlepsze filmy o szczęściu.
Zanim zaczniemy, chcielibyśmy wyjaśnić znaczenie pojęcia szczęścia. Definiuje się je jako stan emocjonalny związany z dobrym samopoczuciem, jakie odczuwamy, gdy osiągamy pewien cel lub czujemy się spełnieni. Jak można tę koncepcję przedstawić w filmie? Spójrzmy.
Filmy o szczęściu
1. To właśnie miłość
To jedna z najbardziej charyzmatycznych komedii romantycznych wszech czasów. Jej reżyser Richard Curtis stworzył film, w którym przeplatają się różne historie miłosne ludzi w różnym wieku. Niektóre z nich kończą się naprawdę dobrze, podczas gdy inne nieuchronnie prowadzą do złamanego serca. Widzimy też wiele kontrastujących ze sobą historii i zaczynamy wczuwać się w większość postaci.
Na końcu każdej historii miłosnej jesteśmy świadkami triumfu dobroci, wysiłku i poświęcenia w poszukiwaniu celu, jakim jest szczęście. Widzimy entuzjazm bycia zakochanym. Co więcej, najbardziej intensywnym scenom towarzyszy naprawdę dopasowana emocjonalnie ścieżka dźwiękowa.
“Szczęście jest prawdziwe tylko wtedy, gdy się nim dzielimy.”
-Jon Krakauer-
2. W pogoni za szczęściem
W filmie W pogoni za szczęściem Reżyser Gabriele Muccino pokazuje nam długą walkę Chrisa Gardnera o stabilność finansową.
Czasami możemy znaleźć się w sytuacji, w której jesteśmy wyjątkowo bezbronni. Film ten przypomina nam, że nawet wtedy musimy nadal szukać szczęścia i tworzyć własne możliwości. Jesteśmy budowniczymi naszego własnego losu i dobrego samopoczucia.
3. Nietykalni
Szczęście można postrzegać na różne sposoby. Czasami możemy je poczuć, nawet jeśli okoliczności nie są nam szczególnie przychylne. Tego typu przypadek został przedstawiony w filmie Nietykalni w reżyserii Oliviera Nakache i Érica Toledano. Oto niektóre z informacji na temat tego obrazu:
- Philippe jest bogatym i przystojnym mężczyzną z tetraplegią. W jego uporządkowane i nadmiernie poprawne życie wkracza Driss, młody Senegalczyk pochodzący z ubogiej dzielnicy. Obaj mężczyźni mają skrajnie różne pomysły na życie. Jednak pomimo dzielących ich różnic, wkład, jaki mogą wnieść nawzajem w swoje codzienności, jest znacznie większy. Prawie niechcący stają się przyjaciółmi i zaczynają się wzajemnie rozumieć.
- Driss zaczyna spędzać dużo czasu z Philippem. Dzięki temu mężczyźni mają szansę na wzajemne zrozumienie swoich punktów widzenia.
- Szczęście objawia się, gdy pomimo ograniczeń fizycznych Philippe’a, nowi przyjaciele starają się, aby chwila, w której żyją, nie była naznaczona przeszłością ani przyszłością. Co najlepsze, jako widzowie czujemy się tak samo.
4. Choć goni nas czas
Reżyser Rob Reinier nakręcił jeden z najbardziej stymulujących filmów o szczęściu. Dwóch mężczyzn, Carter i Edward, nie znają się, ale u obu zdiagnozowano nieuleczalnego raka. Oboje przez całe swoje życie ciężko pracowali, by ostatecznie przenieść swoje marzenia do przyszłości, która teraz wydaje się tak niepewna.
W całej historii przeplatają się chwile radości, emocji i melancholii. Jednak przede wszystkim widzimy miłość przezwyciężającą strach, który pojawia się u mężczyzn po otrzymaniu diagnozy.
„Działanie nie zawsze przynosi szczęście, ale nie ma szczęścia bez działania”.
-Benjamin Disraeli-
5. Billy Elliot
Billy Elliot to jeden z wielkich klasyków filmowych. Stephen Daldry przedstawia nam historię nadziei i dostarcza inspirującej narracji dla wszystkich, którzy nie mają odwagi postawić pierwszych kroków w kierunku prawdziwej zmiany. Billy Elliot kocha taniec. Chce poświęcić się tej aktywności, ale nie jest to łatwe.
Taniec wydaje się być zajęciem tylko dla kobiet, ale Billy chce znaleźć dla siebie niszę w tym nowym świecie, który wypełnia go ekscytacją i radością. Ciężko o to walczy, pomimo wielu przeszkód, jakie napotyka po drodze. To jeden z najbardziej kultowych filmów o szczęściu ze względu na buntowniczy stosunek do bezsensownych form społecznych.
Wymienione powyżej filmy o szczęściu są dość różnorodne, dzięki czemu idealnie pokazują, że stan ten można osiągnąć niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Acuña, B. P. (2009). La emoción en el cine. Vivat Academia, (102), 1-25.
- Cavell, S. (2008). El cine, ¿puede hacernos mejores?. Katz Editores.
- Margot, Jean-Paul. (2007). LA FELICIDAD. Praxis Filosófica, (25), 55-80. Retrieved December 20, 2021, from http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-46882007000200004&lng=en&tlng=es.
- Pérez-Álvarez, M. (2012). La psicología positiva: magia simpática. Papeles del Psicólogo, 33(3), 183-201.