Nadzieja: napęd i inspiracja pragnienia

Nadzieja: napęd i inspiracja pragnienia
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Spróbuj pomyśleć o czasie, w którym byłeś pełen nadziei. Czy twoja nadzieja wiązała się z innymi zmiennymi mentalnymi? Szanse są takie, że jedną z tych zmiennych była motywacja. Kiedy ktoś lub coś naprawdę narobi Ci nadziei, możesz zobaczyć, jak przekształca się ona w coś bardzo potężnego. Jest to źródłem energii, którą możesz czerpać, aby uzyskać to, czego chcesz.

Innymi słowy, nadzieja w tym kontekście działa jako coś, co predysponuje Cię do działania. To tak, jak ogień, który ogarnia wszystko, do czego się zbliża. Teraz zapytamy: co takiego jest w nadziei, która sprawia, że jest to możliwe? Cóż, czytaj dalej i dowiedz się!

“Nie odrzucaj swoich marzeń. Bez nadziei, jaki to byłby świat?”

Ramon de Campoamor

Czym jest nadzieja?

Intuicyjnie, jeśli myślisz o nadziei, Twoja definicja prawdopodobnie zawiera pozytywne wyobrażenia. W rzeczywistości wszyscy kojarzymy ją z wartościami pozytywnymi. To coś, co pomaga nam się zmieniać i ulepszać jako istoty ludzkie. Ale to nie wszystko. Pomaga nam również w rozwoju i poprawie jakości życia. Dodatkowo wzmacnia rodzaje działań, które sprawiają, że czujemy się dobrze.

Innymi słowy, nadzieja motywuje nas do użycia środków niezbędnych do osiągnięcia celu naszego pragnienia. Jest to początkowe uczucie oczekiwania, które jest następnie karmione przez ideę lub poczucie, że trafiłeś na coś pozytywnego. Co to wszystko oznacza? Ta nadzieja pobudza nas, a jednocześnie jest konsekwencją działań, które podejmujemy, aby osiągnąć nasze pragnienie.

“Talent jest konieczny, ale bez nadziei nigdy nie dojdziesz daleko.”

-Fernando Trujillo Sanz-

Dmuchawiec

Rzućmy okiem na ten przykład. Powiedzmy, że masz nadzieję, gdy zobaczysz propozycję pracy, którą jesteś zainteresowany. To jest stymulant, motywator. Ale na tym się nie kończy. Czujesz się pełen nadziei również gdy przygotowujesz swoje CV, a następnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Innymi słowy, potrzebujesz również nadziei na osiągnięcie tego, czego chcesz. Wreszcie, kiedy w końcu dostaniesz pracę (konsekwencja), to uczucie nadziei i podekscytowania zwykle pozostaje.

W końcu nadzieja częściowo rodzi się z wiary, wyobrażania sobie możliwości uzyskania tego, czego pragniesz. Urzeczywistnia się, kiedy zaczynasz swoją drogę do celu. Jest tam, kiedy podpisujesz umowę, która zobowiązuje Cię do tego, że nie zrezygnujesz z pierwszych oznak trudności, rzeczywistych lub urojonych, przewidywanych lub nieoczekiwanych.

Składniki nadziei

Jak widzieliśmy, nadzieja jest motywatorem, odpowiedzią i konsekwencją. Nadzieja ma o wiele więcej elementów. Niektóre związane są z emocjami, a większość z nich jest pozytywna. Dlatego nadzieja łączy się ze szczęściem, radością, a także wolą życia.

Z drugiej strony, kojarzymy nadzieję z procesami poznawczymi, takimi jak nasze myśli i przekonania. Rzeczy takie jak przyszłość i docenianie drobiazgów i relacji z najbliższymi pasują do tej kategorii. Inne przykłady to pewność siebie, posiadanie wiary i nadziei na swoje cele i marzenia oraz bycie konsekwentnym.

Wreszcie, wraz z ideą, że reagujemy na nadzieję, widzimy, że są także elementy behawioralne: jak się zachowujesz, gdy ekscytuje i motywuje Cię do osiągnięcia określonego celu.

Projekcja nadziei

Wszystko, o czym rozmawialiśmy, sprowadza się do jednej kluczowej idei. Tą ideą jest znaczenie nadziei jako motywatora wzrostu. Kiedy jesteś podekscytowany i masz nadzieję na coś, jesteś w stanie lepiej stawić czoła przeszkodom, które mogą stanąć na Twojej drodze. Pragnienie sprawia, że poruszasz się i nie czujesz się sparaliżowany lub nie tracisz energii. Innymi słowy, nadzieja daje siłę.

W ten sposób jesteśmy w stanie działać pomimo niepewności. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy pewni, że spełnimy nasze cele. Jednak oczywiście, tak jak wiele innych części twojego życia, musisz znaleźć równowagę. Jeśli postawisz sobie nieosiągalne cele, po prostu stracisz swój czas i poczujesz się gorzej.

“Moim największym pragnieniem jest zachować nadzieję.”

-Jose Narosky-

Kobieta głęboko rozmyśla - nadzieja

Niespełniona nadzieja i jej wpływ

Wyjaśnijmy to nieco lepiej. Załóżmy, że uwielbiam malować, ale jak dotąd nie zainwestowałem w to dużo czasu ani nie otrzymałem formalnego wykształcenia. Jeśli w tym momencie zdecyduję się rzucić pracę i żyć z moich obrazów, na pewno poniosę porażkę i skończę jako bankrut.

To sprawi, że poczuję się okropnie i rzadziej będę realizować inne projekty, które są dla mnie ekscytujące. To druga strona nadziei: zawód lub rozczarowanie. Dalekie od zachęcania do wzrostu, rozczarowanie czyni nas bardziej konserwatywnymi i mniej skłonnymi do działania.

To nie znaczy, że przestanę marzyć, mieć nadzieję i być zmotywowanym, aby stać się lepszą osobą. Upewnię się jednak, że nie przesadzę. Będę traktować priorytetowo jedno szczególne pragnienie nad ważniejszymi działaniami, które wymagają czasu.

Czy teraz ma to sens? Szukanie celów, które Cię ekscytują, jest ważne, ale upewnij się, że są one wykonalne. W przeciwnym razie będą po prostu źródłem ciągłej frustracji. Jeśli wyznaczysz rozsądne cele, zobaczysz pozytywne konsekwencje i będziesz się czuł pełen nadziei, zamiast odwrotnie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.