Nawyki mentalne, które pochłaniają całą twoją energię

Twoje nawyki umysłowe mogą sprawić, że zatoniesz lub popłyniesz. Wielokrotne wykonywanie szkodliwej mentalnej procedury powoduje, że marnujesz dużo energii. To wpływa na wszystkie obszary twojego życia.

Kobieta śpi na stole

Nawyki mentalne często powstają i są utrzymywane, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, i często zużywają energię, której nie powinny. Czasami jest to spowodowane tym, czego nauczyłeś się z biegiem czasu, a czasami wpływem środowiska lub przekonań i typu osobowości. Rzeczywiście, niektóre nawyki mentalne mogą być destrukcyjne lub szkodliwe. Są one jednak tak automatyczne, że nawet ich nie zauważasz. Oznacza to, że w końcu warunkują twoje schematy świata, twoje postawy i repertuary behawioralne.

Kiedy tak się stanie, możesz skończyć na budowaniu życia ze szkodliwymi fundamentami. Są to rodzaje, które w wielu przypadkach wywołują reakcje łańcuchowe, które powodują uczucie wielkiego dyskomfortu lub niezadowolenia. W rzeczywistości niektóre nawyki umysłowe pochłaniają znaczną część twojej energii życiowej. Powiemy o trzech najważniejszych negatywnych nawykach umysłowych.

Świadomość naszych uprzedzeń, stopnia naszej odpowiedzialności lub obszarów, w których czujemy się zbyt komfortowo, świadczy o jakości naszego życia”.

-Angel Rull-

1. Nawyki mentalne – unikanie odpowiedzialności

Nawyk mentalny, by nie angażować się lub zostawiać wszystko na później, to taki, który pochłania nadmierną energię. Wyraża się to tendencją do przyjmowania biernej roli we wszystkim, co wiąże się z odpowiedzialnością. Ma zastosowanie w scenariuszach pracy, ale także w relacjach romantycznych i rodzinnych, a nawet szerszych kontekstach społecznych.

W takim przypadku działasz zgodnie z tym, czego inni żądają lub robią. Wierzysz, że nie możesz się oprzeć ani przeciwstawić niczemu, co narzuca Ci środowisko. U podstaw tego leży brak odpowiedzialności za siebie. Ten mentalny nawyk kradnie twoją energię, ponieważ pod koniec dnia twoje wysiłki i cele są zorientowane na obce rzeczywistości. To, co musisz dać, jest podawane na podstawie tego, o co proszą inni. Nie skupiasz się na własnych celach, a Twoje marzenia rozpływają się w powietrzu.

Smutna i zmartwiona kobieta

2. Nie wiesz, czego chcesz

Planowanie działań w poszukiwaniu niewłaściwego wzmacniacza może również stać się negatywnym nawykiem umysłowym. Często występuje, gdy próbujesz uzyskać wsparcie społeczne, poświęcając swoje pragnienia lub zaspokojenie prawdziwych potrzeb. Podobnie jak w poprzednim przypadku zaniedbujesz własne potrzeby.

W głębi duszy prawie każdy wie, czego naprawdę chce. Być może jednak boisz się przyznać, ponieważ generowałoby to osobistą odpowiedzialność. Możesz też obawiać się porażki lub czuć, że nie liczą się Twoje własne potrzeby.

Tak czy inaczej, ciągłe wątpliwości i wahanie kradną dużo twojej energii życiowej. W rzeczywistości czasami proces decydowania lub wyboru drogi jest bardziej żmudny i męczący niż samo jego przeprowadzenie. Jeśli nigdy nie wiesz, czego chcesz, doświadczysz wielu sytuacji, w których poczujesz się wyczerpany emocjonalnie i intelektualnie.

Zmęczony mężczyzna. Złe nawyki mentalne

3. Brak umiejętności

Jeśli masz brak mentalności, widzisz siebie jako niedoskonałego. Poczucie bezwartościowości warunkuje zarówno twoje działania, jak i życie.

Ten mentalny nawyk może przełożyć się na zachowania takie jak bierność, brak optymizmu, ciągły strach i brak inicjatywy. Jeśli przejawiasz tego rodzaju nastawienie, następujące sytuacje zwykle nie są szczególnie satysfakcjonujące. Ponadto zwykle kończy się to generowaniem błędnego koła zachowań.

To, co się dzieje, to karmienie tego ograniczenia, które w rzeczywistości istnieje tylko w twoim umyśle. Jednocześnie, prowadząc życie z ograniczeniami jako punktem wyjścia, masz kiepski obraz przyszłości i zmniejsza się możliwość jej poprawy. Często powoduje to uczucie dyskomfortu, za który płacisz energią emocjonalną.

Możesz przeciwdziałać negatywnym nawykom umysłowym, po prostu będąc ich świadomym. Po pierwsze, musisz odkryć te idee lub przekonania, które masz na swój temat. Następnie zracjonalizuj je i przeciwdziałaj im pozytywnymi nawykami.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Camargo, A. M. (2018). Hábitos, reflexión y estados mentales intencionales. Revista Internacional de Sociología, 76(1), e081-e081.
  • Jager, W. (2003). Breaking bad habits: a dynamical perspective on habit formation and change. Human Decision-Making and Environmental Perception–Understanding and Assisting Human Decision-Making in Real Life Settings. Libor Amicorum for Charles Vlek, Groningen: University of Groningen.
Scroll to Top