Przestań być swoim największym wrogiem i sabotować swoje marzenia

Czasami to Ty blokujesz swoją własną drogę do sukcesu. Dowiedz się dlaczego.
Przestań być swoim największym wrogiem i sabotować swoje marzenia
Bernardo Peña Herrera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña Herrera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Gdyby zapytano Cię, kto jest Twoim największym wrogiem, prawdopodobnie mógłbyś pomyśleć o kilku potencjalnych kandydatach. Jednak prawdziwa odpowiedź brzmiałaby: Ty. Jesr tak dlatego, że chociaż jesteś odpowiedzialny za podejmowane decyzje i ich konsekwencje, często po drodze popełniasz błędy.

Co więcej, możesz nie chcieć przejąć inicjatywy i zdecydować się na konkretną ścieżkę, ponieważ boisz się własnych pomyłek. To ogromny błąd.

Pomimo słabości, które charakteryzują Cię jako człowieka, musisz utrzymać poczucie własnej wartości na odpowiednim poziomie, aby osiągnąć to, czego pragniesz, bez popadania w skrajność „egocentryzmu”.

Przestań być swoim najgorszym wrogiem

Twój mózg musi ustalić plan oraz jasne i precyzyjne informacje, abyś mógł osiągnąć swoje cele. Innymi słowy, aby „przejść ścieżkę”, musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz. Jeśli skupisz się tylko na zidentyfikowaniu tego, czego chcesz uniknąć, stracisz z oczu horyzont, do którego chcesz dotrzeć.

Oznacza to, że jeśli chcesz się gdziekolwiek dostać, musisz zaufać sobie. Niemniej jednak, jeśli cierpisz z powodu wewnętrznych konfliktów i wpływa to na Twoją pewność siebie, musisz zacząć zadawać sobie kilka pytań.

Słuchaj swojego wewnętrznego ja

nie bądź swoim największym wrogiem

Eileen Luders, neurolog z Uniwersytetu w Los Angeles (USA) potwierdza, że medytacja wpływa na zdolność mózgu do modyfikowania i przystosowywania się do zmian środowiskowych, poprawiając połączenie między neuronami.

Nie ma wątpliwości, że posiadasz niesamowitą zdolność pokonywania wszelkich przeszkód i osiągania sukcesów. Musisz jednak zbadać swój wewnętrzny wszechświat i skonsultować się z wrodzoną mądrością, którą nosisz w sobie. Tylko wtedy będziesz w stanie jasno określić, czy Twoje działania pokrywają się z prawdziwą esencją Twojego istnienia.
Innymi słowy, zadawanie pytań jest podstawowym kluczem do intuicji, jakie decyzje musisz podjąć.

Niemniej jednak często podejmujesz decyzje w oparciu o rady innych. Nie dzieje się tak dlatego, że nie wiesz, co robić, ale dlatego, że chcesz, aby Twoje decyzje zostały zatwierdzone.

Spraw, aby wszystko było jasne

poznaj siebie

Zadawanie sobie pytań oznacza rozmawianie ze sobą lub przeprowadzanie procesu introspekcji. Jest to definiowane przez psychologię jako wiedza, którą posiadasz o swoich własnych stanach psychicznych, aby dokonać nowej oceny otaczającego Cię świata.

Jednak rutyna często Cię ogłusza i oślepia, a Ty żyjesz w niemal zmechanizowany sposób. Codziennie pochłaniasz pewną ilość informacji, które przechowujesz w swojej nieświadomości, co ostatecznie powoduje rozłączenie z Twoimi własnymi snami i oczekiwaniami.

Na przykład, czy naprawdę jesteś zadowolony ze swojej pracy? Czy jesz zdrowo? Czujesz, że Twój partner Cię ceni? Czy nadszedł czas, abyś zaczął mówić “tak”? Czy przestałeś osiągać swoje cele? Chcesz być bliżej swojej rodziny? Czy masz przyjaciół, którzy wzbogacają Twoje życie?. Jeśli dawno nie myślałeś o tego typu pytaniach, być może teraz nadszedł czas, aby zastanowić się i zadać je sobie.

Zadawanie sobie pytań oznacza posiadanie siły, by rozpoznać siebie w oceanie emocji. Jesteś kapitanem własnego statku, własnym nawigatorem na morzu swoich przeżyć. Nikt inny oprócz Ciebie nie może Cię poprowadzić do sukcesu. Masz inteligencję i mądrość, aby obrać kurs dla siebie, gdziekolwiek prowadzi Cię Twoja świadomość i marzenia. Przestań wątpić w siebie i być swoim największym wrogiem. Możesz dotrzeć do raju.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.