Nawyki prowadzące do szczęścia

Każdy chce być szczęśliwy, ale często jest to trudne do osiągnięcia. Oto dziesięć nawyków, które prowadzą do szczęścia.
Nawyki prowadzące do szczęścia
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Bycie szczęśliwym jest kwestią postawy, a nie posiadania lub zdobywania rzeczy. Co więcej, każdy znajduje szczęście na różne sposoby, ponieważ jest to niezwykle osobisty proces. Jednak kultywowanie odpowiedniego nastawienia zawsze przyniesie Ci pozytywne rzeczy. Czy znasz nawyki prowadzące do szczęścia?

Ankieta przeprowadzona przez grupę psychologów z University of Hertfordshire (Wielka Brytania), z udziałem pięciu tysięcy uczestników, ujawniła, jakie codzienne nawyki sprawiają, że ludzie są szczęśliwsi. W ten sposób byli w stanie sporządzić listę dziesięciu najlepszych nawyków prowadzących do szczęścia.

Nawyki prowadzące do szczęścia

1. Dawanie innym

Dawanie bez oczekiwania niczego w zamian przynosi szczęście. Oznacza to, że powinieneś robić rzeczy dla samego faktu pomagania, tylko po to, aby kogoś uszczęśliwić lub zobaczyć, jak się uśmiecha.

Od przygotowania talerza z jedzeniem dla przyjaciela po uśmiech do kogoś kogoś na ulicy. Od pomagania starszej pani w przejściu przez ulicę po zabawy z dziećmi lub telefon do rodziców, jeśli nie robisz tego wystarczająco często.

2. Odnoszenie się do innych

Przez media społecznościowe, telefony komórkowe i technologię jest to coś, co zostało zagubione w ostatnich czasach. Chociaż to prawda, że te urządzenia umożliwiają skrócenie odległości między Tobą a Twoimi bliskimi, obecnie coraz rzadziej spotykamy się z nimi w barze lub restauracji.

Misie przytulające się

Interakcja twarzą w twarz z ukochaną osobą łączy Cię z nią oraz jej opiniami, uczuciami, pomysłami i przekonaniami. Pozwala lepiej się poznać i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

3. Ćwiczenia fizyczne

Nie każdy lubi chodzić na siłownię. Jednak zwykle dzieje się tak dlatego, że niektórzy nie znaleźli jeszcze rodzaju ćwiczeń, z których mogą naprawdę czerpać przyjemność. W związku z tym widzą tę godzinę w swoim dniu jako kolejny obowiązek do wykonania.

Uprawianie sportu nie tylko poprawia sylwetkę, redukuje kilogramy, poprawia zdrowie serca i układu oddechowego, ale także pozytywnie wpływa na ogólny nastrój i jakość życia.

4. Docenianie szczegółów

W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi cieszy się z drobiazgów. Mogą to być na przykład wschody i zachody słońca, piękne kwiaty czy uśmiech dziecka. Nie docenianie małych prezentów, które ma do zaoferowania życie, oznacza utratę dużej części radości.

kobieta uprawiająca sport

Upewnij się, że zatrzymasz się na moment i popatrzysz na zmieniające się rośliny i drzewa, gdy nadejdzie jesień. Znajdź przyjemność w najdrobniejszych rzeczach, takich jak domowy posiłek, spacer po parku, film, książka.

5. Odkrywanie

Nie oznacza to przebrania się za Indianę Jonesa i poszukiwania zaginionej arki, ani zapisania się na wyprawę do Amazonii. Chodzi po prostu o uczenie się nowych rzeczy każdego dnia, co oznacza wyzwania i zmiany.

Ta zmiana w Twoim nastawieniu sprawi, że będziesz dużo szczęśliwszy. Utrzyma mózg w dobrej kondycji (umysł to mięsień, który trzeba ćwiczyć) i zapobiegnie wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

6. Posiadanie celów

Udowodniono, że najszczęśliwsi są ludzie, którzy mają plany i marzenia. Ci, którzy nie mają celów, nie mają motywacji w życiu, więc są bardziej skłonni do depresji lub myślenia, że ich istnienie nie ma sensu. Wiedza o tym, dokąd zmierzasz, jakie ścieżki musisz przejść, a nawet przeszkody, które musisz pokonać, daje Ci szczęście.

7. Bycie odpornym

Oznacza to umiejętność pokonywania trudności pojawiających się na różnych etapach życia. Umiejętność dostrzegania dobra w złym (szklanka do połowy pełna), zrozumienie, że błędy są lekcją na przyszłość, a to, co dziś Cię smuci, jutro Cię wzmocni. Odporność pozwala Ci być dużo szczęśliwszym i bardziej zadowolonym, a także wdzięcznym.

8. Cieszenie się emocjami

Ile razy zdarzyło Ci się zachowywać dla siebie pewne uczucia, a kiedy je wyraziłeś, okazało się, że jest już za późno? Nie daj się pogrążyć w negatywnych emocjach i nie zapomnij o tych pozytywnych.

Szczęśliwa kobieta

Najszczęśliwsi są ci, którzy zawsze skupiają się na dobru (jak wspomnieliśmy wcześniej, szklanka powinna być w Twoich oczach do połowy pełna), ci, którzy dziękują za kolejny dzień życia i cieszą się swoimi emocjami. Osoby te nie boją się wyrazić tego, co czują.

9. Akceptacja zmian

Na szczęście Twoje przejście przez życie jest pełne wszelkiego rodzaju modyfikacji. Nie jest dobrze ciągle patrzeć w przeszłość.  Zamiast tego powinieneś oczekiwać przyszłości. To sprawi, że poczujesz się dobrze i pogodzisz się z decyzjami, które podjąłeś wczoraj. Nie zapominaj, że zmiana oznacza naukę.

10. Poddanie się

Wreszcie ostatnią tajemnicą bycia szczęśliwym jest bycie częścią czegoś większego niż Ty sam. Innymi słowy, mieć wizję podobną do wizji reszty ludzi wokół Ciebie. Ten cel można znaleźć w różnych miejscach lub grupach. Mogą to być na przykład religia, kariera, rodzina, praca lub hobby.

Powyższe nawyki prowadzące do szczęścia mogą być dla Ciebie pewnego rodzaju drogowskazem. Nie dają Ci konkretnych zadań do wykonania, a raczej pokazują, jak można prościej żyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.