Porównywanie się z innymi nie ma sensu, jesteś wyjątkowy!

Porównywanie się z innymi sprawia, że poczujesz się gorszy i nieadekwatny. Pamiętaj jednak, że ludzie są dobrzy w różnych dziedzinach.
Porównywanie się z innymi nie ma sensu, jesteś wyjątkowy!
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Porównywanie się jest częścią bycia człowiekiem, ponieważ postrzegamy innych jako nasze punkty odniesienia. Jednak porównania są często wykorzystywane również do innych, mniej konstruktywnych celów. Tego rodzaju negatywne porównania mogą sprawić, że poczujesz się niewystarczający, wadliwy lub bezwartościowy, zagrażając w ten sposób twojej samoocenie. Dzieje się tak, że tracisz z oczu fakt, że chociaż nie każdy jest dobry w tym samym, każdy jest w czymś dobry.

Niestety, społeczeństwo dąży do homogenizacji. Tak jak istnieją idealne kanony estetyczne, do których wszyscy powinniśmy się dopasować, istnieją również umiejętności, postawy i cechy osobowości, które są od nas wymagane w taki czy inny sposób. Wydaje się, że nie ma miejsca na różnorodność, mimo że jest to tak wzbogacająca praktyka.

Kobieta cierpi przez porównywanie się z innymi

Porównywanie się z innymi nie ma sensu

Jak powiedzieliśmy wcześniej, presja społeczna, by nas wszystkich dostosować do pewnych kanonów, jest ewidentna. W rzeczywistości, oprócz innych czynników, niezróżnicowane społeczeństwo jest łatwiejsze do kontrolowania i stwarza mniej wyzwań.

To zaczyna się i jest wyraźnie widoczne w okresie szkolnym. Rzeczywiście, obecny paradygmat edukacyjny nadal opiera się na klasycznym schemacie powtarzania i zapamiętywania. W ten sposób dzieci, które wyróżniają się w tych dziedzinach, otrzymują lepsze oceny.

Z kolei dzieci, które być może są bardziej aktywne i kreatywne i które muszą eksperymentować, aby się uczyć, są wyróżniane jako nieodpowiednie lub nieinteligentne. To samo dzieje się z przedmiotami. Nie ma znaczenia, jak dobre dziecko może być w muzyce, jeśli nie radzi sobie z matematyką.

Ten trend trwa przez całe życie. Istnieje ogólna ścieżka, której musisz przestrzegać, jeśli chcesz zostać rozpoznany. Studiowanie na dobrych uczelniach, posiadanie stabilnej pracy i zakładanie tradycyjnych rodzin to główne oczekiwania, które na Ciebie spadają. Dlatego ci, którzy sami się uczą, sami rozgałęziają się twórczo, a nawet decydują się pozostać singlem, nieustannie dźwigają ciężar porównań i przekonania, że są „porażkami”.

Przestań porównywać się do innych

Te procesy społeczne mają na ciebie znaczący wpływ. W rzeczywistości kształtują twój obraz siebie i życia i mogą generować skrajnie negatywne emocje. Z reguły w obliczu presji środowiskowej przyjmuje się następujące strategie.

Rezygnujesz ze swojej esencji

Kiedy byłeś dzieckiem, byłeś niewinny, spontaniczny i ufny. Zrobiłeś to, co kochałeś i nie martwisz się, co myślą inni. Szybko jednak nauczyłeś się, że miłość i akceptacja innych są warunkowe i jeśli chcesz na nie zapracować, nie zawsze możesz być sobą.

W konsekwencji są tacy, którzy rezygnują z wolności i kreatywności, aby stać się ludźmi posłusznymi i metodycznymi. Pomimo tego, że prowadzi to do rzekomego sukcesu, żyją nieszczęśliwą i niezadowoloną egzystencją, a nawet mogą zachorować. Tak dzieje się na przykład z tymi, którzy cierpią na syndrom dobrej dziewczynki.

Spędzasz życie na udawaniu tego, kim nie jesteś

Możesz być w czymś naprawdę dobry, ale jeśli nie jesteś dobry w tym, co „powinieneś” zrobić, czujesz, że to ci nie pomaga. Jeśli na przykład jesteś osobą zamkniętą w sobie, z dużym i bogatym światem wewnętrznym, mogłeś przy wielu okazjach odrzucić swoją wrażliwość i zmusić się do bycia kimś bardziej otwartym.

Oznacza to, że umniejszasz swoje cechy i cnoty i dążysz do zmiany, aby być jak inni. Niestety prowadzi to do życia za maską. Co więcej, wysiłek udawania kogoś, kim nie jesteś, jest wyczerpujący.

Twoja samoocena jest naruszona

Czasami, pomimo wszystkich twoich wysiłków, nie udaje ci się być tym, kim chcesz być. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ jesteś zróżnicowanym człowiekiem, a nie robotem wyjętym z formy. Jednak ta niezdolność do bycia dobrym w tym, czego się od ciebie oczekuje, może sprawić, że poczujesz się jak porażka i głęboko zaszkodzi twojemu poczuciu własnej wartości. Możesz nawet czuć się niespokojny i przygnębiony.

Smutna i apatyczna kobieta

Przestań porównywać się do innych: uchwyć to, co czyni Cię wyjątkowym

Aby uniknąć tych bolesnych konsekwencji porównań, społeczeństwo musi zacząć promować i akceptować różnorodność. Co więcej, każdy musi mieć świadomość, że wszyscy mamy wkład w społeczeństwo, nawet jeśli nie zawsze jesteśmy gotowi, aby od razu to zauważyć. Zacznij od siebie, rozpoznając i akceptując siebie takim, jakim jesteś. Pamiętaj, że każdy jest w czymś dobry.

Przestań się porównywać i poniżać i zacznij doceniać siebie. Możesz nie być ekstrawertykiem, ale być może jesteś doskonały w słuchaniu lub udzielaniu rad. Może nie jesteś konkurencyjny, ale jesteś naprawdę artystyczny i kreatywny. A może nie chcesz podróżować po świecie, ale jesteś świetny w tworzeniu ciepłego i przyjaznego domu.

Nie musisz być jak ktokolwiek inny. Nie jesteś gorszy ani nieadekwatny. Wręcz przeciwnie, jesteś wyjątkowy i potrzebny, a świat bez ciebie byłby niekompletny. Zaakceptuj swoją wyjątkowość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dijkstra, P., Kuyper, H., Van der Werf, G., Buunk, A. P., & van der Zee, Y. G. (2008). Social comparison in the classroom: A review. Review of educational research78(4), 828-879.
  • Engel, Beverly (2010) The Nice Girl Syndrome: Stop Being Manipulated and Abused. New York
  • Wheeler, L. (2000). Individual differences in social comparison. Handbook of social comparison, 141-158.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.