Strach przed porażką oddala od sukcesu

Strach przed porażką oddala od sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2017

Coraz więcej osób obawia się, że nigdy nie zaznają sukcesu i nie wespną się na szczyt swoich możliwości w życiu osobistym i zawodowym. Strach sprawia, że uwięzieni w mentalności przegranych pozbawiają się prawdziwej radości życia. Strach przed porażką uniemożliwia im wykorzystanie całego drzemiącego w nich potencjału.

Sposób w jaki podchodzimy do trudnych życiowych sytuacji kształtuje nasz charakter, a tym samym nasze przeznaczenie.

“Człowiek nie wie do czego jest zdolny, dopóki nie spróbuje.”

-Charles Dickens-

Przykładowo będąc w nowej ryzykownej sytuacji, jeśli skupimy się na własnym strachu przed porażką, to z pewnością będziemy czuć niepokój i niedobór atutów. Dodatkowo zmieni się nasze zachowanie. Różne badania wykazują, że pozytywne mentalne nastawienie jest kluczem do osobistego sukcesu. Zobaczmy jak możemy je wykorzystać.

Szczęśliwa kobieta - strach nie istnieje

Jak być sprawnym mentalnie?

Sprawność mentalna oznacza poczucie pewności i bezpieczeństwa nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Co to oznacza? Jest to sposób w jaki interpretujemy sytuacje i oceniamy to, co dzieje się wokół nas, jak wyrażamy emocje oraz sposób w jaki podejmujemy działania.

Mentalność zwycięzcy opiera się na jednej zasadzie: zdolności do każdorazowego nadawania znaczenia każdej sytuacji. Pytanie, jakie będziemy zadawali sobie w każdej sytuacji życiowej brzmi: Jak mogę osiągnąć swój cel?

Różnica między porażką, a sukcesem

Różnica między sukcesem, a porażką tkwi w zdolności do przekształcania trudnych sytuacji na źródła wzbogacających nas doświadczeń.

“Sukces to umiejętność przechodzenia z porażki do porażki bez popadania w rozpacz.”

-Winston Churchill-

Strach jest jednym z podstawowych ludzkich uczuć. Jednakże strach przed porażką oraz związany z nim niepokój nie powinien blokować naszej zdolności do rozwiązywania problemów.

To bardzo ważne, ponieważ droga do samospełnienia usłana jest porażkami. Musimy jednak pamiętać, że właśnie te najtrudniejsze doświadczenia pozwalają nam wyciągnąć najwięcej wniosków z istotnych zmian i ich postępu.

Zwycięzcy życia mają jedną cechę wspólna i nie jest to brak przeszkód i trudności napotykanych na swojej ścieżce. Łączy ich to, że wiedzą jak wykorzystać każdą sytuację, aby rozwijać się i wchodzić na coraz to nowy poziom.

Kwiat na pystyni

Strach przed porażką i podejmowaniem ryzyka

Strach przed porażką najczęściej doprowadza ludzi do unikania ryzyka. Zbyt często zdarza się, że te osoby nie chcą nawet odkrywać granic własnych możliwości. Pragną jedynie robić to co absolutnie konieczne i wystarczające, by zachować obecny stan.

Psycholog Abraham Maslow określił bezpieczeństwo jako jedno z najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb. Chęć ochrony samych siebie i tego co posiadamy jest zatem naszym naturalnym instynktem. Uważaj jednak, bo czasem bezpieczeństwo może nas oszukiwać, gdyż ogranicza nasze wybory , a tym samym nasze działania.

“Często różnica między człowiekiem sukcesu, a tym któremu nie najlepiej się wiedzie, wcale nie tkwi w ich umiejętnościach, czy pomysłach. Różni ich odwaga, która pozwala im oprzeć się na tej idei, podjąć koniecznie ryzyko i działać.”

-Maxwell Maltz-

Aby osiągnąć jakikolwiek cel, zawsze musimy podejmować ryzyko. Ucząc się radzenia sobie ze strachem przed porażką, drastycznie zwiększymy nasze szanse, na osiągnięcie tego, czego pragniemy. Tak więc strach to w rzeczywistości szansa na dalszy rozwój.

Strach zaczyna się w naszej głowie

W szachach często mówi się, że strach przed atakiem jest zawsze silniejszy niż sam atak. Nasza wyobraźnia ma potężną zdolność do wzmacniania strachu przed porażką.

Jednakże strach może być również pomocny, bowiem ostrzega nas przed zagrożeniem. Kiedy nie pomaga nam w zbliżeniu się do konkretnego celu, wówczas jest bezużyteczny. Jeśli tym co dominuje nasze myśli jest strach przed porażką, to mamy małe szanse na swobodne i efektywne postępowanie.

Życie na nas czeka i nikt nie przeżyje go za nas. Jeśli naprawdę pragniemy zmian, jeśli chcemy przestać unikać porażki i ryzyka, to możemy być szczęśliwi.

Możemy zmienić nasz sposób myślenia i patologiczne postępowanie, które nie pozwalają nam osiągnąć celu. Musimy tylko przestać uciekać, odkładać rzeczy w czasie i stale się wymawiać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.