Czy budowanie inteligencji emocjonalnej jest możliwe? Ekspert do spraw szkoleń i przywództwa, Dan Bobinski, w artykule na stronie internetowej „Zagadnienia zarządzania” stwierdził, że inteligencji emocjonalnej można się nauczyć, jak każdego przedmiotu na uczelni lub w szkole. Jego badania wykazały, że jedyną (lub największą) różnicą między wybitnymi a przeciętnymi liderami jest to, jak wykorzystują swoją inteligencję emocjonalną.
Zdaniem Bobińskiego można nie tylko uczyć się, ale także kontrolować to, co się z Tobą dzieje. Co więcej, rozciąga się to od obszaru biznesowego na inne relacje osobiste i otoczenie.
Inteligencja emocjonalna to zdolność niektórych ludzi (tych, którzy już nauczyli się tego tematu) do postrzegania, rozumienia i kontrolowania tego, co czują oni sami i inni, w celu wykorzystania tego. Nie oznacza to, że są złymi ludźmi, ale raczej, że posiadają specjalny „dodatek”, którego nie mają inni. Ponadto wiedzą, jak to wykorzystać.
Odpowiedni poziom inteligencji emocjonalnej może prowadzić do udanych interesów, dobrych małżeństw, związków (a nawet rozwodów) oraz doskonałej edukacji dzieci lub dorosłych, którzy nie mieli granic w dzieciństwie. Osoby, które zajmują najwyższe stanowiska w najlepszych firmach na świecie mają między innymi dobrą kontrolę nad swoją inteligencją emocjonalną. Wiedzą także o tym, co czują ludzie wokół nich.
Chociaż istnieje duża ilość pojęć obejmujących inteligencję emocjonalną, a wiele z nich jest złożonych i wartych szczegółowej analizy, istnieją również rzeczy, które „normalni” ludzie mogą zrobić, aby ją poprawić.
Klucze do zrozumienia inteligencji emocjonalnej
Myśląc o różnych osobowościach, musimy odrzucić ideę istnienia „dobrych” i „złych” ludzi. Są po prostu ludzie, którzy się od siebie różnią.
W związku z tym ludzie mają również różne mocne i słabe strony. Warto też pamiętać, że z każdą cnotą wiąże się defekt i vice versa. Dlatego możesz wybrać, co chcesz poprawić.
Każdy z różnych stylów osobowości może zwiększyć siłę zespołu w pracy, pary lub rodziny. Może to być dowolna grupa dwóch lub więcej osób. Wszyscy musicie skupić się na tym, co zostało zrobione dobrze, a nie na błędach. Pamiętaj, że jeśli skupisz się na mocnych stronach, staniesz się silniejszy. Podobnie, jeśli skoncentrujesz się na słabościach, staniesz się słabszy.
Nieustanny wysiłek w poszukiwaniu i odnajdywaniu cnót w innych przynosi realne korzyści. To jak obfite zbiory po dobrym sezonie sadzenia. Z tego powodu powinieneś zawsze starać się ustalić siłę innych, a także swoją własną. Budowanie inteligencji emocjonalnej jest naprawdę możliwe.
Maksymalizacja wyników
Jeśli będziemy oczekiwać, że wszyscy pozostaną w tym samym miejscu, robiąc te same rzeczy, nigdy nie osiągniemy sukcesu. Każda osoba na świecie jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Dlatego nie jest wskazane, aby dwóch współpracowników wykonywało to samo zadanie jednocześnie, chyba że jest to wyraźnie wymagane.
Musisz wiedzieć, co sukces i zysk oznaczają dla innych, ponieważ niekoniecznie podzielasz ten sam rodzaj samoświadomości. W ten sposób łatwiej osiągniesz cele grupowe, nie zaniedbując własnych.
Jeśli pracujesz tylko nad osiągnięciem swoich osobistych celów i wkładasz cały swój wysiłek w inne działania niż cele swojego zespołu, pojawi się wiele podziałów i słabości. W konsekwencji nie będziesz w stanie zmaksymalizować swoich wyników.
Skuteczność wiąże się z robieniem właściwych rzeczy. Wydajność wiąże się z robieniem tego szybko. Pamiętaj, co oznacza każda koncepcja. Najlepsze rezultaty osiąga się zawsze, gdy poświęcasz czas na robienie rzeczy dobrze.