Człowiek od niepamiętnych czasów emigrował w nowe miejsca. Przez lata migranci wyruszali w nieznane, w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak obecne badania sugerują, że wśród migrantów występuje wyższa częstość występowania chorób psychicznych. Jedną z takich chorób jest zespół Ulissesa. Oznacza to, że imigracja do nowego kraju może mieć na nas większy wpływ, niż mogłoby się wydawać.
Chociaż procesy migracyjne bardzo się zmieniły w czasie, powody, dla których ludzie wyjeżdżają, pozostają takie same. Ponadto zwykle pozostawiają głęboki ślad na danej osobie.
Zespół Ulissesa
Obecnie różne badania wykazują, że osoby emigrujące prezentują wysoki poziom stresu ze względu na obecne zasady i wymogi prawne dotyczące pobytu w obcym kraju. Z oczywistych powodów ci, którzy migrują nielegalnie, odczuwają największy poziom stresu.
To skłoniło Josebę Achótegui, psychiatrę i profesora na Uniwersytecie w Barcelonie, do nazwania tego efektu w kategoriach naukowych zespołem Ulissesa lub Zespołem Przewlekłego i Wielokrotnego Stresu Imigracji. Autor mówi o negatywnych aspektach migracji, do których należy proces zwany żałobą migracyjną. W takich przypadkach wydaje się, że coś naprawdę „umiera” w duszy osoby, która opuściła swój kraj.
Co powoduje to napięcie?
Istnieją cztery aspekty, które zwiększają stres migracyjny i pogarszają stan zdrowia psychicznego osób osiedlających się w innym kraju:
- Uczucie samotności.
- Poczucie, że zawiedli.
- Zmaganie się z przystosowaniem do nieznanego im społeczeństwa. Na przykład pod względem języka, zwyczajów, praw czy pracy.
- Strach przed nieznanym
Wszystkie te czynniki niezwykle mocno uderzyły w wielu migrantów. Wiążą się one również bezpośrednio z faktem pozostawienia rodziny i bliskich, uczuciem nostalgii, brakiem możliwości, zmianą nawyków i kultury oraz ignorancją na temat nowego sposobu życia.
Główne objawy zespołu Ulissesa
Osoby z tym zespołem zwykle doświadczają niektórych z następujących objawów:
- Udręka.
- Poczucie winy. Na ogół dotyczy to martwienia się o bliskich, których pozostawili na ojczyźnie.
- Nerwowość.
- Bezsenność.
- Nadmierne zmartwienia. To utrudnia im podejmowanie właściwych decyzji.
- Hamowanie behawioralne.
- Poczucie izolacji.
- Silne uczucie samotności i bezradności.
- Zmęczenie fizyczne i psychiczne.
- Przyrost lub utrata masy ciała.
- Brak koncentracji.
Imigracja do nowego kraju – rady
Jeśli rozważasz emigrację do nowego kraju, co możesz zrobić, by zmniejszyć skutki tego nieprzyjemnego syndromu?
- Dowiedz się wcześniej o warunkach Twojej podróży. Na przykład, ile Ci to zajmie, jaka jest odległość, środek transportu.
- Poznaj kulturę, z którą musisz się zintegrować. Na przykład język, zwyczaje, prawa, zwyczaje społeczne.
- Dowiedz się o głównych instytucjach w kraju
- Dowiedz się, gdzie powinieneś się udać, aby przeprowadzić odpowiednie procedury administracyjne (wizy, rejestracja).
- Jeśli to możliwe, odwiedź kraj wcześniej, aby dowiedzieć się, dokąd się wybierasz.
- Skontaktuj się z innymi osobami mieszkającymi w tym kraju.
- Jasno określ, gdzie będziesz mieszkać i jakie dokumenty będą potrzebne do wynajmu mieszkania.
W związku z tym, jeśli planujesz wyemigrować do nowego kraju w poszukiwaniu nowych możliwości i lepszej jakości życia, ważne jest, abyś miał silne przekonanie i siłę woli. Co więcej, musisz chcieć zawsze patrzeć w przyszłość. Pamiętaj, że ci, którzy Cię kochają, będą dumni, że podjąłeś tak ważną decyzję i że jeśli sprawy nie pójdą zgodnie z planem, będą nadal bezwarunkowo Cię wspierać.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.