Filmy o samotności

Samotność to stan emocjonalny, o którym mówi wiele filmów. Pokazują różne profile samotnych osób i zapraszają do refleksji nad wpływem samotności na nasze własne życie.
Filmy o samotności
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2022

Kino ma możliwość poruszania wielu tematów. Dzięki swoim różnym gatunkom jest to niezwykle wszechstronna dziedzina sztuki. Ponadto przykuwa uwagę widza intrygującymi, zaskakującymi i często niepokojącymi historiami. W dzisiejszym artykule przedstawimy filmy o samotności. Wybraliśmy siedem przykładów, wszystkie pozostają aktualne do dziś.

Najpierw porozmawiajmy o samym pojęciu „samotności”. Można go zdefiniować jako stan izolacji jednostki rozumiany jako uczucie lub po prostu przez przebywanie samemu. Temat ten oferuje twórcom filmów wiele możliwości. Aby zorientować się, jak ta koncepcja została przedstawiona w kinie, spójrzmy na naszą listę filmów.

Filmy o samotności

1. 400 batów (1959)

François Truffaut wyreżyserował ten film o 14-letnim chłopcu, Antoine Doinel. Chłopiec czuje się nierozumiany przez rodzinę i wpada w kłopoty w szkole. Postanawia uciec. Kradnie maszynę do pisania swojego ojczyma, aby sfinansować podróż. Mężczyzna powiadamia policję o tym fakcie. Antoine trafia do nadmorskiego aresztu dla nieletnich. Pewnego dnia ucieka i biegnie nad brzeg morza i do morza. Tu kończy się film.

Co możemy wyciągnąć z tej historii? To przejmująca opowieść o młodym nastolatku, który tak naprawdę pragnie tylko stabilności. Niemniej jednak okoliczności obróciły się przeciwko niemu i znajduje się w stanie samotności, jest niedojrzałym buntownikiem. To wciągająca, również wizualnie, historia.

„Samotność to nie brak towarzystwa, samotność to brak celu”.

-Guillermo Maldonado-

2. Samuraj (1967)

Mordercy są czasami przedstawiani jako skryci, samotni ludzie. W tym filmie reżyser Jean-Pierre Melville pokazuje nam mordercę, który z pewnością pasuje do tego profilu. Historia pokazuje styl życia ciemnej i niepokojącej osobowości.

To zrozumiały, dramatyczny i naprawdę ciekawy thriller psychologiczny.

3. Taksówkarz (1976)

Martin Scorsese, wspaniały reżyser filmowy, zaskakuje nas opowieścią, która pokazuje widzowi samotność środowiska ulicznej korupcji. W tym przypadku widzimy postać Travisa (Robert De Niro) jako mężczyzny bez wiary w system. Co więcej, wciąż cierpi on z powodu psychologicznych konsekwencji walki w Wietnamie.

W tle odbija się opłakany obraz społeczeństwa żyjącego chwilą i wyraźnie widać zbiorową udrękę panującą na ulicach.

4. Paryż, Teksas (1984)

Na naszej liście filmów o samotności ten tytuł jest chyba najmniej znany. Opowiada kontrowersyjną historię, pełną intryg, smutku i wyrzutów sumienia. Reżyser Wim Wenders opowiada historię, w której ojciec alkoholik i znęcanie się porzuca rodzinę. Potem, po latach, chce wrócić.

Oczywiście ból jest nadal obecny, ponieważ tego rodzaju rany nie goją się tak łatwo. Bohater doświadcza strachu i izolacji społecznej z powodu emocjonalnego dyskomfortu.

5. Zielony promień (1986)

Film wyreżyserowany przez Érica Rohmera odnosi się do koncepcji samotności poprzez postać Delphine. Jest młodą kobietą próbującą wyjść z trudnego związku, który nie zakończył się dobrze.

Postanawia podróżować, chcąc zapomnieć. Jednak to pogarsza jej poczucie samotności. Niemniej jednak film kończy się pozytywnie i daje nadzieję na swoją przyszłość.

6. Ona (2013)

Reżyser Spike Jonze opowiada historię samotnego człowieka, Theodore’a. Mężczyzna pracuje w agencji jako autor listów dla osób trzecich. Prowadzi samotne i rozczarowujące życie. Jednak wszystko się zmienia, gdy spotyka „Samanthę”, wirtualną asystentkę ze sztuczną inteligencją. Zaczyna z nią rozmawiać, co sprawia, że czuje się mniej samotny.

To jeden z filmów o samotności, który pokazuje również nadzieję na znalezienie szczęścia. Niemniej jednak, jak na ironię, Theodore nawiązuje emocjonalną więź z urządzeniem elektronicznym, a nie człowiekiem.

7. Christine (2016)

Film kina niezależnego, który opowiada trudną historię młodej dziennikarki imieniem Christine. Obraz w reżyserii Antonio Camposa pokazuje, jak samotność i frustracja mogą prowadzić do depresji. Opowieść zawiera napięte momenty i sytuacje o dużej intensywności emocjonalnej.

Christine jest jednym z najciekawszych filmów o samotności ostatnich lat. Określa zachowanie i sytuacje wielu ludzi w dzisiejszym świecie oraz to, jak mogą znaleźć się w krytycznych momentach.

Przedstawione przez nas filmy o samotności stanowią oczywiście jedynie niewielką część tego gatunku kina. Jaki jest Twój ulubiony film w tej tematyce?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cousins, M. (2005). Historia del cine. Barcelona: Blume.
    González, I. (2019). “Entre la realidad y el cine: la soledad”, en Revista Iberoamericana, 85(266), 267-272.
  • Montero, M., Lena, L., & Sánchez-Sosa, J. J. (2001). La soledad como fenómeno psicológico: un análisis conceptual. Salud mental, 24(1), 19-27.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.