Sekrety i kłamstwa

Każdy ma tajemnice i czasami kłamie. Jaki jest jednak psychologiczny mechanizm tych procesów?
Sekrety i kłamstwa
Bernardo Peña Herrera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña Herrera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Spójrzmy prawdzie w oczy – w mniejszym lub większym stopniu wszyscy kłamiemy i mamy jakieś sekrety. Nie jest to powód do dumy, ale jest to niezaprzeczalna część ludzkiej natury. Sekrety i kłamstwa są częścią bycia człowiekiem.

Począwszy od dziecka, które udaje, że płacze, ponieważ potrzebuje uwagi rodziców, po oszustów takich jak Bernie Madoff – w każdym wieku i na każdą skalę, kłamstwo jest elementem naszego życia. Skąd jednak bierze się ten impuls do oszukiwania lub ukrywania prawdy?

Czy to może być nieświadomy popęd? Stłumione pragnienie bycia takim, jakim Ty i otaczający Cię świat jesteście w oparciu o nieprawdę?

W każdym razie wydaje się, że kłamstwo spełnia podwójną funkcję społeczną. Po pierwsze, prezentuje Twoją osobę i świat tak, jak chcesz. Po drugie, pozwala manipulować innymi.

Mężczyzna z długim nosem

Sekrety i kłamstwa – zdradliwa sieć

Według badań nieznajomi sobie ludzie okłamują się około 300 razy w ciągu pierwszych dziesięciu minut spotkania. Te dane, choć wydają się szokujące, nie są tak zaskakujące, jeśli weźmiesz pod uwagę, że kłamstwa są pomostem między Twoimi fantazjami na temat tego, kim chciałbyś być, a tym, kim naprawdę jesteś. Wymyślając pewne fakty na swój temat, czujesz, że wypełniasz pustkę pewnymi cechami lub rzeczami, które sprawią, że poczujesz się bardziej wartościowy.

Naukowcy twierdzą również, że każdego dnia wypowiadamy od stu do dwustu kłamstw. Brzmi to dość niewiarygodnie. Dodaj do tego fakt, że każdego dnia jesteś zasypywany spamem, fałszywymi przyjaciółmi, złodziejami tożsamości i wszelkiego rodzaju oszustami, a obraz ten będzie jeszcze bardziej zatrważający. Tworzy to wizję nieprzyjaznego środowiska, przed którym należy się chronić, aby nie stać się ofiarą amatorskich i zawodowych kłamców. Aby unikać kłamstw, w którym jesteś również uczestnikiem w określony sposób.

Małe białe kłamstwa

Nie wszystkie kłamstwa są destrukcyjne. Istnieją również tak zwane „białe kłamstwa”, którymi chronisz innych ludzi, aby nie zranić ich uczuć. Na przykład, gdy otrzymujesz prezent, który Ci się nie podoba i udajesz, że jest inaczej, aby uniknąć zranienia osoby, która chciała Ci zrobić przyjemność.

Innym przejmującym przykładem białego kłamstwa jest film Życie jest piękne, w którym w samym środku Holokaustu ojciec wmawia swojemu synowi, że wszyscy ludzie w obozie koncentracyjnym biorą udział w zabawnej grze. Robi to, aby uchronić go od cierpienia.

sekrety

Sekrety

Sekrety mogą być utrzymywane, aby nie zaszkodzić reputacji danej osoby lub uniknąć ujawnienia bolesnych informacji. Na przykład matka, która oszczędza dzieciom szczegóły o konfliktach lub kłótniach między nią a mężem. Są to informacje, które byłyby dla nich bolesne, gdyby się dowiedziały.

Są jednak inne tajemnice, które choć mogą być bolesne, muszą zostać ujawnione. Jest tak zwykle dlatego, że dana osoba prędzej czy później się dowie lub po prostu ma prawo wiedzieć. Tak jest w przypadku adoptowanych dzieci lub gdy dana osoba cierpi na poważną chorobę. W takich okolicznościach ważne jest, aby przygotować osobę i zachować szczególną ostrożność w sposobie ujawniania informacji, aby nie wywołać większego szoku niż to konieczne.

Kłamstwa często tworzą plątaninę, w którą można się zaplątać. Mają niszczycielską moc, która może poważnie niszczyć relacje i siać spustoszenie w życiu innych ludzi. Chociaż białe kłamstwa są czasem niezbędne w prawdziwym świecie, życie w świecie kłamstw, aby wyglądać na kogoś, kim nie jesteś lub manipulować innymi, ma na dłuższą metę efekt bumerangu. To dlatego, że nic nie pozostaje na zawsze ukryte.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.