Mit o Kallisto: dziewicy, która świeci na nocnym niebie

Mit o Kallisto wyjaśnia, jak powstała pewna konstelacja na niebie. To piękna opowieść, w której, jak to często bywa w mitologii, uroda kobiety staje się przyczyną epickich akcji i szeregu nieszczęść.
Mit o Kallisto: dziewicy, która świeci na nocnym niebie

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2022

Mit o Kallisto ma wiele różnych wersji, chociaż istnieją pewne elementy wspólne dla nich wszystkich. To w zasadzie historia jednego z licznych podbojów Zeusa. Miał szczególną słabość do pozamałżeńskich przygód, ale zawsze odkrywała to w ten czy inny sposób jego żona Hera.

Mit o Kallisto głosi, że była ona niezwykle piękną kobietą. Słowo Callisto oznacza „najpiękniejsza”. W większości wersji opowieści ta piękna kobieta była córką króla Likaona. Był on wyjątkową postacią: miał w sumie 50 dzieci, a każde miało inną matkę.

Król Likaon był kulturalnym i bardzo religijnym człowiekiem. Mówi się, że pomagał swoim ludziom wzrastać i rozwijać się. Założył miasto zwane Lycosurą i tam zbudował świątynię dla Zeusa, w której często składał ofiary. Składał nawet ofiary z ludzi. W ramach ofiary dla bogów, odbierał życie cudzoziemcom, którzy przybyli do jego królestwa.

„Piękne ciało ginie, ale dzieło sztuki nie umiera”.

-Leonardo da Vinci-

Zeus

Rodzina pięknej Kallisto

Zeus był zirytowany, gdy dowiedział się o praktykach Likaona. Jego zachowanie było sprzeczne ze świętym prawem błogosławionej gościnności, bardzo cenionym przez Greków.

Zdenerwowany liczbą składanych ofiar, sam Zeus postanowił udawać pielgrzyma i odwiedzić dom Likaona. Likaon podejrzewał boskie pochodzenie swojego gościa, zabił więc jednego z własnych synów, ugotował go i podał domniemanemu cudzoziemcowi. Zeus był wściekły i zamienił króla w wilka . Następnie podpalił jego pałac i wyszedł.

Liczni synowie Likaona, którzy nie ponieśli konsekwencji kary, szybko zasłynęli z dumy i braku współczucia. Po raz kolejny plotka dotarła do uszu Zeusa, który tym razem przebrał się za żebraka i udał się do pałacu.

Książęta zamordowali jednego ze swoich braci i podali Zeusowi na obiad jego wnętrzności, zmieszane z mięsem zwierzęcym. Zdając sobie z tego sprawę, Król Olimpu zamienił ich wszystkich w wilki, a następnie zniszczył ich pałac piorunem. W tym samym czasie przywrócił do życia zabitego w ofierze brata.

Mit o Kallisto

Mit o Kallisto głosi, że ta piękna kobieta oddała się służbie Artemidy. Była ona boginią łowów i królową natury. Zażądała, aby wszystkie kobiety, które brały udział w jej procesji, były dziewicami. Ona sama złożyła ślub czystości i nie tolerowała bliskości ludzi, bez względu na to, czy byli bogami, czy śmiertelnikami.

Jednak gdy Zeus zobaczył Kallisto, od razu zakochał się w jej urodzie. Jak to miał w zwyczaju, próbował ją uwieść, ale bezskutecznie. Dlatego przyjął postać boga Apolla, brata bliźniaka Artemidy, i dzięki swojej przebiegłości osiągnął cel.

Po tym spotkaniu Kallisto zaszła w ciążę. Pewnego dnia Artemida poprosiła ją i inne kobiety na jej dworze, aby wykąpały się w rzece. Kiedy Kallisto była naga, bogini zdała sobie sprawę, że jej brzuch urósł i wydedukowała, że jest w ciąży. Za złamanie ślubu czystości Artemida natychmiast ją wyrzuciła ze swojej świty.

Twarz Artemidy

Konstelacja na niebie

Młoda kobieta została wygnana. Jednak jej historia dotarła do uszu Hery, żony Zeusa i ta w zemście zamieniła ją w niedźwiedzia. Kallisto została oddzielona od swojego syna Arcasa i przez lata musiała wędrować po lesie.

Wiele lat później Kallisto dostrzegła w zaroślach swojego syna. Natychmiast go rozpoznała i pobiegła go przytulić. Był on silnym młodzieńcem i polował w tych okolicach. Jednak, gdy chłopiec zobaczył, że zbliża się do niego niedźwiedź, wziął swój łuk i strzelił. Dla niego była tylko zwierzęciem.

Zeus, który zdał sobie sprawę z tego, co się stało, postanowił powstrzymać młodego człowieka przed zabiciem własnej matki. Dlatego zanim strzała do niej dotarła, zamienił Kallisto w konstelację, aby na zawsze świeciła na niebie i osiągnęła nieśmiertelność.

W tym samym czasie przekształcił Arcasa w inną, mniejszą konstelację, aby mógł zawsze być z matką. Tak powstały Ursa Major i Ursa Minor, które do dziś pozostają zjednoczone na niebie.

To może Cię zainteresować ...
Jak przezwyciężyć śmierć matki?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Jak przezwyciężyć śmierć matki?

Nie ma jednej strategii na pokonanie śmierci Twojej matki. Jest wiele ścieżek i każdy radzi sobie z tym na swój sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Graves, R. (2019). Los mitos griegos. RBA Libros.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.