Różnice między mężczyznami i kobietami są, z punktu widzenia anatomicznego, bardziej niż oczywiste. Jednak co leży poza sferą fizyczną? Co o tym mówi neuronauka lub psychologia behawioralna? Jedno jest pewne: od wieków widoczna jest wyraźna różnica między płciami. Co więcej, ta różnica tradycyjnie prezentowała mężczyzn za lepszych od kobiet.
Aspekty takie jak siła fizyczna, pomysłowość i intelekt zawsze były cnotami związanymi z męskością. Z drugiej strony wymiary takie jak uczucia, emocje, intuicja i opiekuńczość zostały powiązane z kobiecością. Na szczęście nastąpił postęp w zakresie równości płci. Teraz widzimy kobiety sprawujące władzę w sferze publicznej i mężczyzn zajmujących się takimi zadaniami, jak wychowywanie dzieci.
Dlatego też możemy powiedzieć, że stwierdzenie, że mężczyźni pochodzą z Marsa, a kobiety z Wenus, zawiera ważne niuanse. To prawda, że różnimy się w kilku aspektach (bardziej niż mogłoby się nam wydawać), ale jest też wiele rzeczy, w których jesteśmy równi. Zobaczmy, co nauka ma do powiedzenia na temat różnic między mężczyznami i kobietami.
„Czy to możliwe, że bycie podobnym jest mniej istotne, niż bycie ciekawym? Jesteśmy różni, dzięki czemu możemy czerpać radość z wymiany światów, dawania sobie nawzajem miłości i emocji”.
-Richard Bach-
Różnice między mężczyznami i kobietami
Dziedziny neuronauki, genetyki i biologii ewolucyjnej, a także ostatnie badania nad transseksualnością mówią nam, że istnieją wyraźne różnice psychologiczne między mężczyznami i kobietami. Poza oczywistymi, związanymi z płcią biologiczną i ogólnie dziedziną biologii, istnieją inne, często kontrowersyjne, ale równie ciekawe różnice.
Temat różnic między mężczyznami i kobietami jest podejmowany od wieków. Karol Darwin w swojej książce The Descent of Man and Selection in Relation to Sex (1871) po raz pierwszy zajął się tą kwestią z naukowego punktu widzenia.
Poznajmy najbardziej oczywiste różnice między płciami.
Różnice w mózgu
Badając różnice między mózgami kobiet i mężczyzn, naukowcy skupiają się na czterech konkretnych obszarach. Są to przetwarzanie, chemia, struktura i aktywność. Doktor Dardo Tomasi z Uniwersytetu we Florencji (Włochy) przeprowadził badanie, które sugeruje, co następuje:
Istota szara i istota biała
Mózg mężczyzny zużywa prawie siedem razy więcej istoty szarej niż mózg kobiety. Z drugiej strony mózg kobiety zużywa prawie dziesięciokrotnie więcej istoty białej. Powodem tego jest to, że istota szara pomaga nam skupić się i być skoncentrowanym na konkretnym zadaniu. Istota biała pozwala nam zwracać uwagę na wiele innych bodźców. To pokazuje, dlaczego kobiety są średnio bardziej doświadczone w wielozadaniowości.
Hipokamp i przetwarzanie informacji
Kobiety mają zwykle większy hipokamp. Ułatwia im to lepsze przetwarzanie i zapamiętywanie danych związanych z emocjami. Co więcej, kobiecy mózg ma zwykle ośrodki werbalne w obu półkulach mózgowych, podczas gdy mężczyźni mają ich więcej w lewej półkuli. Oznacza to, że mężczyźni czasami mają większe ograniczenia, jeśli chodzi o bardziej emocjonalną komunikację.
Większy mózg z wyższą tolerancją bólu
Mężczyźni mają również mózgi niż kobiety. Dane te związane są z faktem, że płeć męska ma większy rozmiar ciała niż płeć żeńska. Mężczyźni również lepiej tolerują ból niż kobiety. Ich centra neuronowe związane z tym wymiarem stawiają większy opór.
Różnice behawioralne
Różnice między mężczyznami i kobietami są również widoczne na polu behawioralnym. Doświadczenie mówi nam, że czasami działamy, decydujemy i reagujemy raczej inaczej. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Mężczyźni i kobiety komunikują się inaczej
Jak wspomnieliśmy wcześniej, kobiecy mózg ma większą zdolność przetwarzania emocjonalnego wszechświata. To sprawia, że są bardziej doświadczone w komunikowaniu swoich emocji. Eksperci w tej dziedzinie, tacy jak językoznawca Deborah Tannen, zwracają uwagę, że kobiety są skuteczne w tworzeniu intymności i sojuszy.
Z drugiej strony mężczyźni są bardziej zdeterminowani, jeśli chodzi o komunikację, aby zachować autonomię i wzmocnić swoją pozycję społeczną.
Mężczyźni są bardziej doświadczeni w podejmowaniu ryzykownych decyzji
W badaniu dotyczącym zróżnicowania podejmowania decyzji ze względu na płeć, przeprowadzonym przez Judith E. Larkin i Harvey A. Pines (2003), wykazano, że mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych decyzji niż kobiety. Są też bardziej impulsywni.
Kobiety są bardziej wrażliwe na stres
W innym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Molecular Psychiatry wykazano, że kobiety dwukrotnie częściej doświadczają stresu niż mężczyźni.
Doktor i neurobiolog Rita Valentino wyjaśniła w tym badaniu, że kobiecy mózg jest bardziej wrażliwy na hormon kortykotropiny (CRF). Z drugiej strony mężczyźni skuteczniej opierają się (średnio) presji.
Jak widzimy, różnice między mężczyznami i kobietami są wielorakie. Jednak to nie oznacza, że ktoś jest lepszy albo gorszy. Żadna płeć nie góruje nad drugą. Wszyscy jesteśmy niezwykli i zdolni do tego, co chcemy robić. Biologia nie określa naszego potencjału, a jedynie daje nam możliwości rozwoju i osiągnięcia tego, do czego dążymy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Feingold, A. (1994). “Gender differences in personality: a meta-analysis”. Psychological Bulletin. 116 (3): 429–456. doi:10.1037/0033-2909.116.3.429
- Schmitt, David P.; Realo, Anu; Voracek, Martin; Allik, Jüri (2008). “Why can’t a man be more like a woman? Sex differences in Big Five personality traits across 55 cultures”. Journal of Personality and Social Psychology. 94 (1): 168–82. doi:10.1037/0022-
- Tomasi, D., y Volkow, ND (2012). Diferencias de género en la densidad de conectividad funcional del cerebro. Mapeo del cerebro humano , 33 (4), 849-860. https://doi.org/10.1002/hbm.21252