Twoje emocje są jak wahadło

Utrzymanie równowagi emocjonalnej pozwoli Ci kierować własnym życiem i zapobiec przejęciu kontroli nad emocjami.
Twoje emocje są jak wahadło
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Twoje emocje są jak wahadło. W niektóre dni czujesz się niesamowicie szczęśliwa, podczas gdy w inne doświadczasz wielkiego smutku. Siła Twoich pozytywnych emocji znajduje swój odpowiednik w równie intensywnych uczuciach negatywnych. Możesz pomyśleć, że w przypadku radości to w porządku, jeśli dasz się ponieść temu uczuciu. Jest jednak inaczej.

Nadmierne doświadczanie swoich emocji (niezależnie od ich rodzaju) sprawi, że będziesz cierpieć. Twoje emocje powinny być żaglami Twojego statku, które pomagają Ci poruszać się przez życie. Niemniej jednak nie powinnaś nadawać im roli steru. Jeśli Twoje emocje przejmą nad Tobą kontrolę, masz pewność, że w Twoim życiu pojawi się chaos.

Twoje emocje i ich intensywność

Oczywiście niektórzy ludzie mają większą niż inni skłonność do emocjonalnej intensywności. Osoby te odczuwają każdą ze swoich emocji o wiele mocniej niż inni. Są podekscytowani i przepełnieni radością, ale też pogrążają się w rozpaczy i paraliżuje ich strach. Całym ich światem kierują emocje, które mają na nich głęboki wpływ.

Doświadczanie tak wysokiego poziomu emocji kończy się utratą kontroli. Każde małe wydarzenie w ich życiu wystarczy, aby wytrącić ich z równowagi. Co więcej, często czują, że toną we własnym świecie emocjonalnym. Nadmierny smutek może prowadzić do depresji, a przesadny strach może prowadzić do lęków. Również niekontrolowana euforia jest objawem manii.

Każda skrajność jest niebezpieczna, ponieważ pozbawia człowieka kontroli nad sobą. Swobodnie rozwijają się tylko ci, którzy osiągają równowagę. Inni ludzie są więźniami swoich stanów wewnętrznych. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się dobrym stanem zdrowia psychicznego, musisz zrównoważyć swoje emocje.

twoje emocje

Niebezpieczeństwo skrajności

Z pewnością wiesz, jak nieprzyjemnie jest naprawdę intensywnie odczuwanie negatywnych emocji. Z drugiej strony możesz pomyśleć, że bycie ekstremalnie podekscytowaną czy szczęśliwą nie może być czymś złym. Jest jednak inaczej. Aby to zrozumieć, postaw się na chwilę w sytuacji kogoś, kto wszystko odczuwa niezwykle intensywnie.

Powiedzmy, że ta osoba nagle otrzymuje niezwykłą szansę. Znajduje wymarzoną pracę, a jej sytuacja finansowa jest najlepsza niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście osoba ta czuje szczęście i wdzięczność, przez to, że osiągnęła swój cel. Jednak prawdopodobne jest, że sprawy zajdą za daleko. Entuzjazm będzie tak wielki, że osoba ta straci koncentrację i zacznie wydawać pieniądze w niekontrolowany sposób lub zaniedbywać inne aspekty swojego życia. To dlatego, że ich energia jest całkowicie skupiona na ich osiągnięciach.

W ten sposób ich sytuacja ekonomiczna i relacje osobiste ulegną pogorszeniu. Gdy wahadło emocji się kołysze, a ich sytuacja zmienia się, stają w obliczu zrujnowanej rzeczywistości. Ich upadek może być ogromny, ponieważ tak samo wyglądał ich rozwój. Czują się tak, jakby spadali w otchłań, ponieważ nie byli w stanie stąpać po ziemi, gdy wszystko szło dobrze.

To samo może przydarzyć się Tobie, gdy wejdziesz w nowy związek. Myślisz, że znalazłaś miłość swojego życia i sens swojego istnienia. Szczęście przepełnia Cię do tego stopnia, że prowadzi Cię do oddania się nowemu partnerowi w 100 procentach. Jeśli jednak Wasz związek dobiegnie końca, ogromna pustka, którą poczujesz, będzie proporcjonalna do początkowej euforii. W tym momencie odkrywasz, że dałaś tak wiele z siebie, że nic Ci nie zostało.

smutna kobieta

Szukaj równowagi

Arystoteles twierdził, że cnota znajduje się pośrodku dwóch skrajności. Emocje są nieodłączną częścią każdego człowieka. Musisz pozwolić sobie na ich odczuwanie i słuchać ich, ale nigdy nie możesz dawać im kontroli. Staraj się cały czas stąpać po ziemi. Jeśli przytrafi Ci się coś dobrego, nie trać koncentracji. Z drugiej strony, gdy dzieje się coś złego, nie trać nadziei.

Postaw się w pozycji zewnętrznego obserwatora własnych emocji. Nie identyfikuj się z nimi. Pamiętaj, że Twoje emocje są jak wahadło. Przez całe życie będziesz doświadczać wszelkiego rodzaju uczuć. Rozwiń umiejętność ich analizy. To, co czujesz w danym momencie, nie jest tym, kim jesteś.

Emocje są Twoimi przewodnikami. Pomagają Ci rozwijać się w Twoim otoczeniu i działać w najlepszy możliwy sposób. Skorzystaj z nich, ale nie angażuj się zbytnio. Pozwól sobie poczuć, ale nie zapominaj, że kierujesz sterem własnego statku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Márquez, M., Montorio, I., Izal, M., & Losada, A. (2006). Predicción del nivel de Ansiedad a partir de la intensidad emocional y el afrontamiento cognitivo en situaciones amenazantes en personas jóvenes y mayores. Ansiedad y estrés12.
  • Zúñiga, M., & Farías, X. (2002). Manía en niños y adolescentes. Revista chilena de neuro-psiquiatría40(1), 31-40.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.