SPIN: inwentarz fobii społecznej

SPIN, ze względu na swoją prostotę i dobre właściwości psychometryczne, jest świetną opcją do wykrywania fobii społecznej.
SPIN: inwentarz fobii społecznej
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Fobia społeczna jest naprawdę ograniczającym zaburzeniem lękowym. Na szczęście istnieją skuteczne protokoły leczenia, aby temu zaradzić. Niezbędna jest jednak właściwa diagnoza. Wśród instrumentów wykorzystywanych do pomiaru lęku społecznego niezwykle przydatnym narzędziem przesiewowym jest inwentarz fobii społecznej (SPIN).

Informacje zawarte w inwentarzu nie są same w sobie wystarczające. Zawsze muszą być uzupełnione głębszą oceną. Niemniej jednak jest to skuteczny pierwszy krok w wykrywaniu obecności fobii społecznej u danej osoby. Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom tego testu.

mężczyzna z fobią społeczną

Fobia społeczna

Zanim dowiemy się, jak skonstruowany jest ten test i co konkretnie mierzy, musimy jasno określić, na czym polega fobia społeczna. To zaburzenie lękowe charakteryzuje się nadmiernym i irracjonalnym lękiem przed sytuacjami społecznymi.

Strach przed byciem negatywnie ocenianym lub w ogóle ocenianym przez inne osoby prowadzi jednostkę do unikania interakcji. Ewentualnie mogą je znosić kosztem wielkiego osobistego dyskomfortu.

Zaburzeniu temu mogą towarzyszyć objawy fizyczne, takie jak rumieniec, rozstrój żołądka, suchość w ustach i inne fizjologiczne symptomy lęku. Ponadto wpływ fobii społecznej na życie chorego jest bardzo duży. To dlatego, że relacje z innymi są nam niezbędne.

Codzienne czynności, takie jak rozmowa przez telefon, nieformalne rozmowy lub jedzenie w miejscach publicznych, mogą być prawdziwym koszmarem dla osoby z fobią społeczną. Ponadto unikanie sytuacji, których się obawiasz, przyczynia się jedynie do zwiększenia dyskomfortu i poczucia niezdolności do pracy. W ten sposób zaburzenie jest utrwalane i sprzężone.

SPIN: inwentarz fobii społecznej

Struktura

SPIN to skala do samodzielnego stosowania, którą można łatwo i szybko wykonać. Składa się z 17 stwierdzeń, które odzwierciedlają objawy związane z fobią społeczną. Osoba musi wybrać intensywność, z jaką dane zjawisko pojawiło się w jej życiu w ciągu ostatniego tygodnia. Dostępnych jest pięć opcji odpowiedzi, od 0 (brak) do 4 (unieruchomienie, dana sytuacja bardzo im przeszkadza).

Pozycje dotyczą problemów związanych ze strachem, unikaniem i dyskomfortem psychicznym, którego doświadczyła osoba cierpiąca na fobię. Całkowity wynik uzyskany w teście waha się od zera do 68 punktów. Im wyższy wynik, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś cierpi na fobię społeczną.

Kwestionariusz SPIN

  1. Boję się autorytetów.
  2. Niepokoi mnie rumienienie się przed ludźmi.
  3. Przerażają mnie imprezy i spotkania towarzyskie.
  4. Unikam rozmów z ludźmi, których nie znam.
  5. Krytyka mnie przeraża.
  6. Unikam robienia rzeczy lub rozmawiania z ludźmi z obawy przed zakłopotaniem.
  7. Pocenie się przy ludziach jest dla mnie przygnębiające.
  8. Unikam chodzenia na imprezy.
  9. Unikam zajęć, w których jestem w centrum uwagi.
  10. Przeraża mnie rozmowa z nieznajomymi.
  11. Unikam wygłaszania przemówień.
  12. Zrobiłbym wszystko, aby uniknąć krytyki.
  13. Odczuwam kołatanie serca, gdy jestem w pobliżu ludzi.
  14. Boję się robić rzeczy, kiedy inni mogą patrzeć.
  15. Bycie zakłopotanym lub zrobienie czegoś głupiego to jedne z moich najgorszych obaw.
  16. Unikam rozmawiania z kimś, kto ma władzę lub wysoką pozycję.
  17. Drżenie w obecności innych jest dla mnie zawstydzające.

Skrócona wersja

Powstała również  skrócona wersja tego kwestionariusza. Używa się w niej tylko stwierdzeń numer 6, 9 i 15. Odpowiedzi udzielone na te pozycje przewidują 90 procent prawdopodobieństwa, że dana osoba cierpi z powodu fobii społecznej.

Osoba wykonująca test SPIN

Przydatność Inwentarza Fobii Społecznej (SPIN)

Wykazano, że instrument ten ma odpowiednie właściwości psychometryczne. Ponadto ma dobrą wiarygodność i trafność oraz jest w stanie dokładnie wykryć obecność lęku społecznego. Wydaje się również, że jest w stanie odróżnić zaburzenia lęku społecznego od lęku uogólnionego. Dlatego jest to niezawodny środek.

Z drugiej strony jest to przyrząd do badań przesiewowych, więc jego pojemność jest ograniczona. W konsekwencji, jeśli po jego zastosowaniu zostaną uzyskane wyniki zgodne z diagnozą lęku społecznego, konieczna będzie głębsza ewaluacja z innymi rodzajami instrumentów. Informacje, które dostarcza SPIN, chociaż są przydatne do wykrywania fobii, są niewystarczające do diagnozy i leczenia.

Z tego powodu uzyskane dane należy zawsze skontrastować i uzupełnić innymi formami oceny. Niemniej jednak jego skuteczne właściwości w połączeniu z prostotą i szybkością sprawiają, że SPIN jest świetną alternatywą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bravo, M. A., González Betanzos, F., Castillo Navarro, Á., & Padrós Blázquez, F. (2017). Evidencias de validez de la versión en español del Inventario de Fobia Social (SPIN). Universitas Psychologica16(2), 152-163.
  • Connor, K. M., Kobak, K. A., Churchill, L. E., Katzelnick, D., & Davidson, J. R. (2001). Mini‐SPIN: A brief screening assessment for generalized social anxiety disorder. Depression and anxiety14(2), 137-140.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.