Każdy jest inny. W rzeczywistości każdy z nas postrzega, myśli, czuje i interpretuje świat w inny sposób. Wynika to częściowo z rodzaju inteligencji dominującej w każdym z nas. Jednak wydaje się, że nie znajdujemy zbyt wielu ludzi o wysokiej inteligencji egzystencjalnej w przyziemnym, konsumpcyjnym i indywidualistycznym społeczeństwie, w którym jesteśmy dzisiaj zanurzeni. Niemniej jednak te, które istnieją, mają pewne cechy, o których warto wspomnieć.
Inteligencja egzystencjalna jest również nazywana inteligencją duchową, filozoficzną lub transcendentalną. Stanowi część teorii inteligencji wielorakiej Howarda Gardnera. Według Gardnera nie powinniśmy ograniczać się do wskaźnika IQ jako miary oceny i zrozumienia człowieka, ponieważ istnieją inne obszary o dużym znaczeniu.
Umiejętności językowe, muzyczne, przestrzenne lub interpersonalne, żeby wymienić tylko kilka, stanowią część zasobów jednostki i określają jej stopień inteligencji. Początkowo Gardner zaproponował siedem rodzajów inteligencji. Jednak później rozważał włączenie dwóch kolejnych, z których jedną była inteligencja egzystencjalna.
Jacy są ludzie o wysokiej inteligencji egzystencjalnej?
Wszyscy do pewnego stopnia wykazujemy każdy rodzaj inteligencji. Jednak osoby o wysokiej inteligencji egzystencjalnej charakteryzują się zazwyczaj następującymi cechami:
1. Posiadają filozoficzny niepokój
Jedną z ich najbardziej charakterystycznych cech jest to, że interesują się pytaniami filozoficznymi i transcendentalnymi. Na przykład skąd pochodzimy? Dlaczego żyjemy? Co leży poza śmiercią? Tego rodzaju pytania zajmują ich umysły przez większość czasu. Ponadto lubią czytać i uczyć się o kwestiach teologicznych, egzystencjalnych lub duchowych.
2. Lubią widzieć szerszy obraz sytuacji
Są w stanie wyjść poza fizyczne zmysły, aby wyjaśnić siebie i zrozumieć otaczający ich świat. Ponadto mają świetną zdolność widzenia pełnego obrazu w każdej sytuacji. Z tego powodu są dobrymi doradcami, potrafią rozwiązywać problemy i znajdować rozwiązania, i zazwyczaj są dobrymi liderami.
3. Posiadają wysokie wartości
Na ogół odchodzą od cech takich jak egoizm lub egocentryzm, przemoc i konflikty. W rzeczywistości są to zazwyczaj osoby pojednawcze, pokojowe, pełne szacunku i wspierające. Ponadto wykazują duże zainteresowanie otaczającym ich społeczeństwem i bronią uniwersalnych wartości, takich jak życzliwość, miłość, pokój i braterstwo. Niemniej jednak często mogą czuć się obcy w swoim otoczeniu.
4. Prowadzą altruistyczny styl życia
Ludzie o wysokiej inteligencji egzystencjalnej często wykazują brak zainteresowania pewnymi nawykowymi praktykami społecznymi, takimi jak konsumpcjonizm i znormalizowany sposób spędzania wolnego czasu w dzisiejszym społeczeństwie. Wręcz przeciwnie, zwykle wykorzystują swój czas na osiągnięcie integralnego rozwoju własnego bytu.
Zwykle są to osoby niezwykle świadome własnego ciała, środowiska i innych. Często wykonują akty służby i altruizmu. Ostatecznie dostrzegają jedność we wszystkim, co je otacza.
5. Posiadają poczucie transcendencji
Ci ludzie są niezwykle ciekawi. Mają też dużą zdolność do abstrakcji. To nieustannie prowadzi ich do poszukiwania odpowiedzi. Ponadto są bardziej otwarci na różnorodność i mają tendencję do zadawania pytań. Krótko mówiąc, ich poczucie transcendencji jest wysokie. Dlatego starają się umieścić siebie i wyobrazić sobie życie i codzienne działania w kontekście połączenia z całym wszechświatem.
Znaczenie rozwijania inteligencji egzystencjalnej
Inteligencja egzystencjalna implikuje rozwój poprzednich rodzajów. Samowiedza, umiejętności interpersonalne, wiedza matematyczna i językowa oraz kontrola ciała są niezbędne do zrozumienia tego rodzaju abstrakcyjnych kwestii i zastosowania tych podejść.
Dzieci w naturalny sposób wykazują filozoficzny niepokój i ciekawość, które charakteryzują ten typ inteligencji. Jednak raczej prędzej niż później są ignorowane lub uciszane. Często te podejścia pojawiają się ponownie w okresie dojrzewania. Niemniej jednak społeczeństwo nie poddaje się tego rodzaju refleksyjnym procesom. W rzeczywistości ma tendencję do przyćmienia ich na rzecz indywidualizmu i życia materialnego.
Mimo to człowiekowi nieodłączne jest poczucie transcendencji. Co więcej, odłożenie go na bok może generować duży dyskomfort emocjonalny. Dlatego tak ważne jest, aby odzyskać i wzmocnić tę cenną inteligencję. Na przykład w szkołach program nauczania powinien być zawsze powiązany z jego praktycznym zastosowaniem w życiu codziennym. Rzeczywiście, należy zachęcać uczniów do spojrzenia na ten sam problem z różnych punktów widzenia i rozwijać ich ciekawość.
W naszym codziennym życiu możemy pielęgnować tę inteligencję poprzez praktyki takie jak medytacja, introspekcja, kontakt z naturą, dbanie o nasze samopoczucie fizyczne, sztukę i zachowania prospołeczne. Wreszcie, jeśli jesteś jednym z tych, którzy posiadają wysoką inteligencję egzystencjalną i czasami czujesz się inny, doceń swoją wyjątkowość i wykorzystaj ją.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Torralba, F. (2010). Inteligencia espiritual. Plataforma.
- Gardner, H. (2001). La inteligencia reformulada: las inteligencias múltiples en el siglo XXI. Paidos.
- Gardner, H. (1987). La teoría de las inteligencias múltiples. Santiago de Chile: Instituto Construir.