Aby dojść do trafnych i bezpiecznych wniosków, badacze często posługują się różnymi metodami naukowymi. Jest to główny obszar, którym zajmuje się psychologia eksperymentalna. Ta gałąź psychologii bada podstawowe pojęcia, takie jak pamięć i motywacja, w obszarach takich jak psychologia dziecięca, społeczna i edukacyjna.
Prawie cała praca psychologii eksperymentalnej odbywa się w kontrolowanych warunkach, takich jak laboratoria badawcze. Psychologowie eksperymentalni manipulują zmiennymi badawczymi, aby odkryć związki między poznaniem a zachowaniem.
Każda gałąź psychologii stara się zrozumieć ludzkie myślenie i zachowanie. Jednak psychologia eksperymentalna koncentruje się na przeprowadzaniu kontrolowanych eksperymentów z wyznaczonymi zmiennymi, obiektami testowymi i wynikami statystycznymi.
Początki psychologii eksperymentalnej
Dla niektórych to Karol Darwin ze swoją książką O powstawaniu gatunków zapoczątkował dziedzinę psychologii eksperymentalnej. Nie ma wątpliwości, że ewolucyjna teoria Darwina wywołała zainteresowanie związkami między biologią a psychologią. To na początku XX wieku psychologowie zaczęli wykorzystywać nauki przyrodnicze do analizy i wyjaśniania ludzkiego umysłu.
Jednak to niedokładne rozumienie ludzkiego umysłu jako maszyny zostało zastąpione teoriami funkcjonalistycznymi. Na przykład William James, uważany za ojca psychologii amerykańskiej, był pod silnym wpływem biologii ewolucyjnej. Promował ideę, że umysł jest naturalnie adaptacyjny, wrażliwy i inteligentny.
W końcu to behawioryzm i inne gałęzie współczesnej psychologii przyczyniły się do powstania tego, co dziś znamy jako psychologię eksperymentalną.
Psychologia eksperymentalna – czym się zajmują badacze?
Psychologowie eksperymentalni chcą badać wszelkiego rodzaju zachowania, a także różne procesy i funkcje, które je wspierają. Aby to zrobić, używają metody eksperymentalnej. Obejmuje ona obserwację, manipulację i rejestrację pewnych zmiennych, które mają wpływ na przedmiot badań.
Naukowcy korzystają również z przyrządów pomiarowych, które wymagają wysokiego stopnia kontroli i precyzji. Eksperymenty czasami przeprowadzane są na ludziach, ale częściej na zwierzętach. Wykorzystywanie zwierząt jest coraz częstsze, ponieważ umożliwia wyjaśnienie zachowań i procesów psychicznych człowieka za pomocą wnioskowania. Co więcej, pozwala badaczowi mieć je do dyspozycji w każdej chwili i w każdych okolicznościach.
Ponadto istnieją pewne eksperymenty, których nie można przeprowadzać na ludziach ze względów etycznych i które są zabronione. Należy jednak podkreślić, że w ostatnich latach liczba badań na zwierzętach uległa zmniejszeniu. Wynika to w dużej mierze z żądań ekologów i grup aktywistów zajmujących się zwierzętami.
Zasady psychologii eksperymentalnej
Istnieją cztery podstawowe zasady, co do których badacze ogólnie zgadzają się, aby badania psychologiczne były uważane za wiarygodne. Te zasady to:
- Determinizm. Psychologowie eksperymentalni, podobnie jak większość naukowców, akceptują pojęcie determinizmu. Jest to założenie, że każdy stan obiektu lub zdarzenia jest określony przez poprzednie stany. Innymi słowy, zjawiska behawioralne lub umysłowe są zazwyczaj wyrażane w kategoriach przyczyny i skutku. Jeśli zjawisko jest wystarczająco ogólne i szeroko potwierdzone, można je nazwać „prawem”. Teorie psychologiczne służą do organizowania i integrowania praw.
- Empiryzm. Wiedza pochodzi jedynie z doświadczeń związanych ze zmysłami. Dlatego można badać tylko rzeczy, które można zaobserwować. Pojęcie empiryzmu wymaga przeciwstawiania hipotez i teorii obserwacjom świata przyrody, a nie apriorycznemu rozumowaniu, intuicji czy objawieniu.
- Brzytwa Ockhama. To poszukiwanie prostoty. Zgodnie z tą zasadą, badania muszą być prowadzone na najprostszych teoriach. Na przykład, jeśli badacz ma do czynienia z dwiema różnymi i przeciwstawnymi teoriami, preferuje teorię bardziej oszczędną lub podstawową.
- Prawdopodobieństwo. Zgodnie z tą zasadą hipotezy i teorie powinny być testowalne w czasie. Na przykład, jeśli teorii nie można udowodnić w żaden wyobrażalny sposób, to wielu naukowców uważa ją za nonsens. Prawdopodobieństwo implikuje „falsyfikowalność”. To idea, że niektóre zestawy obserwacji mogą udowodnić, że teoria jest błędna.
Do tych zasad można dodać definicję operacyjną lub operacjonizm. Definicja operacyjna zakłada, że pojęcie jest definiowane w kategoriach konkretnych i obserwowalnych procedur. Psychologowie eksperymentalni próbują zdefiniować obecnie nieobserwowalne zjawiska, takie jak zdarzenia psychiczne. Robią to, łącząc je z obserwacjami łańcuchów rozumowania.
Niezawodność i ważność
Niezawodność mierzy spójność, weryfikowalność lub powtarzalność badania. Na przykład, jeśli badanie można powtórzyć i nadal otrzymać te same wyniki (albo z inną grupą uczestników, albo w innym okresie), wówczas uważa się je za wiarygodne.
Z drugiej strony trafność mierzy względną precyzję lub dokładność wniosków wyciągniętych z badania. Dotyczy względnej trafności i poprawności badań psychologicznych. Aby ilościowo określić trafność miary, należy ją porównać z kryterium.
Wyróżniono różne typy ważności. Są one następujące:
- Ważność wewnętrzna. Badanie dostarcza mocnych dowodów na związek przyczynowy między dwoma czynnikami. Badanie, które ma wysoką trafność wewnętrzną, stwierdza, że to manipulacja zmienną niezależną jest odpowiedzialna za zmiany zmiennej zależnej.
- Ważność zewnętrzna. Badanie można powtórzyć w różnych populacjach i nadal otrzymywać te same wyniki.
- Konstruktywna ważność. Zmienne niezależne i zależne są dokładnymi reprezentacjami badanych pojęć abstrakcyjnych.
- Ważność koncepcyjna. Testowana hipoteza wspiera szerszą teorię, która jest również badana.
Komentarze końcowe
Psychologia eksperymentalna jest czasami uważana za specyficzną gałąź psychologii. Jednak metody eksperymentalne są szeroko stosowane we wszystkich dziedzinach psychologii.
Na przykład psycholodzy rozwojowi stosują metody eksperymentalne, aby badać, jak ludzie rozwijają się w dzieciństwie i przez całe życie.
Z drugiej strony psychologowie społeczni stosują techniki eksperymentalne do badania wpływu grup na ludzi. Tymczasem psychologowie zdrowia stosują również metody eksperymentalne, aby lepiej zrozumieć czynniki, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia i choroby.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Boring, Edwin G. (1950). A History of Experimental Psychology Prentice-Hall.
- García Vega, L. (1985). Lecciones de historia de la psicología. Madrid: Editorial de la Universidad Complutense.
- Leahey, T. (1998). Historia de la psicología. Madrid: Prenti Hall.
- Solso, Robert L. & MacLin, M. Kimberly (2001). Experimental Psychology: A Case Approach. Boston: Allyn & Bacon.