Strategia mentalna, której możesz użyć, aby osiągnąć swój cel

Twoje przekonania mogą albo pomóc Ci osiągnąć Twoje cele, albo pozwolić im uciec od Ciebie na zawsze. Naucz się wykorzystywać je na swoją korzyść.
Strategia mentalna, której możesz użyć, aby osiągnąć swój cel
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Twój umysł i myśli mają znacznie większą moc, niż sobie wyobrażasz. Przekonania, które posiadasz, mogą Cię ograniczać lub pchać do osiągnięcia Twoich celów. W dużej mierze tworzą one Twoją rzeczywistość. Istnieje pewna strategia mentalna, która może pomóc Ci osiągnąć to, czego chcesz. Musisz po prostu uwierzyć, że możesz to zrobić.

Nie mówimy tutaj o magii, ale o intencji. Intencja jest potężna, ponieważ skupia Cię i pomaga Ci skierować i zainwestować całą Twoją energię w osiąganie Twoich celów. Silne przekonanie, że możesz osiągnąć cel, daje Ci motywację do działania. Dlatego jeśli masz swój cel, używaj swojego umysłu jako sojusznika, a nie wroga.

Uwierz, aby tworzyć

Kiedy byłeś dzieckiem, powiedziano Ci, że jeśli naprawdę czegoś chcesz, to to dostaniesz. Tak jak wtedy, gdy myślałeś o życzeniach, zdmuchując świeczki na swoim urodzinowym torcie. Jednak wraz z dorastaniem zacząłeś nabywać ograniczające przekonania, które odciągnęły Cię od tego rodzaju nadziei i optymizmu.

Robienie życzeń i wiara, że się spełnią, wydaje się raczej utopijne lub dziecinne – brzmią jak fantazja. Jednak nie jest to do końca prawda. Bo kiedy w coś wierzysz, tworzysz to. To, co żyje i pozostaje w Twoim umyśle, często kończy się manifestacją w Twojej namacalnej rzeczywistości.

Nie chodzi tu o naiwność, ale o wiedzę, jak działają przekonania i jaką moc zdobywasz, gdy masz nad nimi kontrolę. Oczywiście musisz zachować zdrowy rozsądek. Na przykład, bez względu na to, jak bardzo jesteś przekonany, że potrafisz latać: nie próbuj tego. Jest tak, ponieważ wszyscy rządzimy się prawami fizyki. Dlatego jeśli skoczysz z dachu, zrobisz sobie krzywdę. Istnieje jednak wiele innych aspektów życia, w których strategia mentalna odgrywa ważną rolę.

Mężczyzna w okularach myślący o strategii mentalnej

Ograniczające przekonania

Najwyraźniejszym tego przykładem są te negatywne. Są to te, których doświadczasz najczęściej. Jeśli mocno wierzysz, że nie możesz czegoś zrobić, najprawdopodobniej tego nie zrobisz.

Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze poddajesz się, zanim jeszcze zaczniesz. Nie dajesz sobie nawet okazji, aby spróbować i nad tym pracować. Po drugie, Twoje ograniczające przekonania zbojkotują wszystkie Twoje próby dokonania tego.

Rzućmy okiem na ten przykład. Jeśli pójdziesz na imprezę, na której nikogo nie znasz, z przekonaniem, że nie jesteś w stanie z nikim się zaprzyjaźnić, prawdopodobnie tego nie zrobisz. Może to być spowodowane tym, że nie odważysz się do nikogo podejść i rozpocząć rozmowy. Jednak nawet jeśli przezwyciężysz strach i spróbujesz, Twoja niska pewność siebie prawdopodobnie doprowadzi do słabych wyników społecznych.

Wysoki niepokój, którego doświadczysz, sprawi, że będziesz mówić z wahaniem, niskim głosem, bez płynności i bez kontaktu wzrokowego. Nie będziesz w stanie prawidłowo śledzić rozmowy i ostatecznie interakcja zakończy się niepowodzeniem. Twoje przekonanie się spełni.

Możesz dostać to, czego chcesz, ale musisz w to uwierzyć

Na szczęście proces ten działa również w odwrotnym kierunku. Na przykład, jeśli jesteś przekonany, że osiągniesz jakiś cel, szanse na sukces mnożą się wykładniczo. Twoje działania mają na celu stworzenie rzeczywistości, która istnieje w Twoim umyśle. Jest tak, ponieważ tam, gdzie wkładasz swoją energię mentalną, wkładasz również swoją zdolność tworzenia.

Powiedzmy, że chcesz otworzyć restaurację i jesteś pewien, że to osiągniesz. Konsekwentnie skupisz swoją energię na tym celu. W mniej lub bardziej bezpośredni sposób ten fakt poprowadzi Cię do podjęcia odpowiednich działań, aby to osiągnąć. Będziesz mieć motywację do treningu, rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Otrzymasz informacje i będziesz zwracać uwagę na wszelkie możliwości.

Ponadto będziesz pracować nad swoim celem z pasją, poświęceniem i wytrwałością. W końcu zamanifestuje się dzięki temu, że zainwestowałeś swoją mentalną energię bezpośrednio i stale w swoje pragnienie. Mocno wierzyłeś, bez ograniczeń, że to osiągniesz.

Mężczyzna twarzą do głowy w formie labiryntu

Niektóre nawyki, aby uzyskać to, czego chcesz

Posiadanie wystarczającej ilości energii mentalnej jest niezbędne, aby móc osiągnąć to, co zamierzasz zrobić. Ważne jest, aby wypracować szereg nawyków, które pomogą Ci wzmocnić umysł i ciało.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej stawić czoła światu i przezwyciężyć każdą okoliczność.

Zdrowe jedzenie

Ideałem jest zdrowa dieta według własnych potrzeb. Pamiętaj: „ jesteś tym, co jesz”, dlatego tak ważne jest, aby Twoja dieta była zdrowa i wzbogacała Cię. Ponadto spożywane składniki odżywcze są głównym źródłem energii dla Twojego mózgu.

Ćwiczenia

Ważne jest również, abyś unikał zbyt siedzącego trybu życia. Ćwiczenia fizyczne aktywizują organizm, poprawiają przepływ krwi i ułatwiają dotlenienie organizmu. Najlepiej byłoby ćwiczyć codziennie lub co najmniej trzy do czterech dni w tygodniu.

Śpij odpowiednio

Wreszcie, aby wzmocnić swój umysł, musisz odpoczywać od siedmiu do ośmiu godzin każdej nocy. Nocny sen jest niezbędny do regeneracji organizmu i bardziej optymalnego funkcjonowania. Ponadto Twój mózg musi być wypoczęty, aby był w najlepszej formie i stymulacji.

Ostatecznie możesz dostać to, czego chcesz. Jeśli chcesz wyrazić swoje pragnienie, zacznij nad nim pracować. Zidentyfikuj wszystkie ograniczające myśli i dezaktywuj je. Przyzwyczaj się do utrzymywania wyraźnego skupienia intencji na swoim pragnieniu, wizualizuj je często i doświadczaj emocji, które pojawiają się, gdy czujesz je jako rzeczywistość. Kiedy Twój umysł wierzy, że to fakt, skieruje Cię do stworzenia tego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vitale, J. (2005). El poder de la atracción. Obelisco.
  • Vera Sánchez, A. (2013). Creencias limitantes.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.