Weź głęboki oddech i się rozejrzyj. Nie spiesz się. Świat jest pełen piękna; małych niuansów, które składają się na naszą ekscytującą rzeczywistość. Powodem, dla którego większość z nas jest w stanie dokładnie dostrzec otaczające nas bodźce wzrokowe, jest w zasadzie płat potyliczny. To obszar naszego mózgu znajdujący się w okolicy karku.
Ciekawe, jak ten region, najmniejszy z czterech płatów mózgowych, jest tym, który robi największą różnicę w twoim codziennym życiu. Jego główny cel może początkowo wydawać się prosty: odbieranie informacji za pomocą oczu, aby później je przetworzyć i wysłać do płata czołowego, aby wyemitował odpowiedź. Płat potyliczny rzeczywiście wykonuje bardzo ważną pracę w naszym organizmie.
Płat potyliczny — lokalizacja i struktura
Teraz, jeśli dokładnie przeanalizujesz pierwsze spojrzenie, które spojrzałeś na początku tego artykułu, zdasz sobie sprawę, że to wcale nie jest łatwe. Kiedy twój mózg otrzymuje bodziec, wykonuje wiele procesów. Analizuje odległości pod kątem Twojej pozycji, ruchów, rozmiarów, a także przetwarza światło (kolor).
Wszystko to robisz nieświadomie. Pociąga to za sobą wysoki poziom wyrafinowania neurologicznego. Absolutna precyzja, w której płat potyliczny pozwala na efektywne poruszanie się w codziennej rutynie. Jest mały, ale wysoce wyspecjalizowany i skuteczny. Dowiedzmy się o tym więcej.
„Mózg jest najbardziej skomplikowanym organem we wszechświecie. Wiele się nauczyliśmy o innych ludzkich narządach. Wiemy, jak serce pompuje i jak nerka robi to, co robi. Do pewnego stopnia przeczytaliśmy litery ludzki genom. Ale mózg ma 100 miliardów neuronów. Każdy z nich ma około
10 000 połączeń”.-Franciszek Collins-
Płat potyliczny znajduje się w tylnej części kory mózgowej. Zajmuje około 12% kory nowej i jest z kolei połączona z pierwotną korą wzrokową i skojarzeniem oraz z bruzdą wapienną, zakrętem, który znajduje się w jej wnętrzu. Wszystkie te połączenia wznoszą go do neuronowego centrum ludzkiego widzenia i percepcji wzrokowej.
Zauważ, że podobnie jak cztery płaty mózgowe, ma lewą i prawą półkulę. Jednak każda z nich jest izolowana od drugiej poprzez oddzielenie szczeliny podłużnej, polegającej kolejno na móżdżku i oponie twardej.
Funkcje i obszary płata potylicznego
Twoje rozumienie świata opiera się prawie wyłącznie na percepcji wzrokowej. Co więcej, płat potyliczny nieustannie przetwarza bodźce wzrokowe, analizując odległości, kształty, kolory i ruchy.
Wszystko, co przechodzi przez siatkówkę, przechodzi przez to centrum analizy i przetwarzania, a następnie informacje trafiają prosto do kory mózgowej. Aby jednak zrealizować to przekazanie informacji, musi najpierw przejść przez następujące obszary:
- Obszar Brodmanna 17 lub Pierwotna kora wzrokowa (V1). Znajduje się w najbardziej wysuniętym do tyłu obszarze płata potylicznego. W przypadku urazu w tym regionie osoba nie byłaby w stanie widzieć, ponieważ nie byłaby w stanie przetworzyć żadnego bodźca, nawet jeśli jej oczy i siatkówki były w idealnym stanie.
- Obszar Brodmanna 18 lub Wtórna kora wzrokowa (V2). Tutaj rozciąga się kora przedprążkowa i dolna kora skroniowa. Ten pierwszy, oprócz odbierania informacji z pierwotnego obszaru wzrokowego, odpowiada również za stymulację pamięci. Pozwala to powiązać bodźce wzrokowe z innymi bodźcami, które widziałeś wcześniej. Dolna kora skroniowa pomaga rozpoznać to, co widzisz.
- Obszar Brodmanna 19 lub Asocjacyjna kora wzrokowa (V3, V4 i V5). Obszar ten otrzymuje informacje z poprzednich struktur. Jego główną funkcją jest przetwarzanie koloru i ruchu.
Płat potyliczny — urazy
Upadki, wypadki drogowe, udary, infekcje… Wiele stanów, które mogą prowadzić do urazu lub zmiany w płacie potylicznym, może być poważne, a nawet trwałe, jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nihon w Tokio w Japonii. Oto najczęstsze konsekwencje urazu płata potylicznego:
Ślepota korowa
Zaburzenia widzenia mózgu lub ślepota korowa są konsekwencją obustronnej zmiany w pierwotnej korze wzrokowej. Ponadto osoby z tym problemem widzą tylko rozmyte kształty. Niejasne bodźce, których formy lub koloru nie potrafią rozpoznać, czy to szczególna sytuacja, czy coś się porusza (lub nie).
Halucynacje wzrokowe
Uszkodzenie tego obszaru mózgu może również prowadzić do halucynacji wzrokowych. Osoba poszkodowana może postrzegać wszystko wokół siebie, ale w pokręcony sposób, z dziwnymi kolorami i zniekształconymi rozmiarami.
Padaczka
Wydział Neurologii w Yale School of Medicine wyjaśnił związek między płatem potylicznym a padaczką poprzez badanie. Osoba może doświadczyć napadu padaczkowego poprzez nadmierną stymulację neuronów w tym obszarze w wyniku ekspozycji na intensywny błysk światła. Jest to zatem kolejny rodzaj padaczki, związany z tym konkretnym obszarem naszego mózgu.
Podsumowując, zauważ, że płat potyliczny może być powiązany z innymi procesami poza wzrokiem.
Co więcej, neurolodzy podejrzewają, że może to mieć również coś wspólnego z pamięcią. Jednak do dziś nie ma jednoznacznych badań. Być może w nadchodzących latach, gdy badacze odkryją więcej tajemnic ludzkiego mózgu, pojawi się więcej odpowiedzi.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Kandel, E.R.; Schwartz, J.H.; Jessell, T.M. (2001). Principios de Neurociencia. Madrid: McGraw Hill.
Joseph, R (2011) Temporal Lobes: Occipital Lobes, Memory, Language, Vision, Emotion, Epilepsy, Psychosis. University Press
Kandel, E., Schwartz, J. Jessell, T. Principles of Neural Science. 3rd edition. New York: NY. Elsevier, 1991.
Westmoreland, B. et al. Medical Neurosciences: An Approach to Anatomy, Pathology, and Physiology by Systems and Levels. New York: NY. Little, Brown and Compay, 1994.