Dlaczego Twój ton głosu jest tak ważny dla Twoich dzieci

Ton głosu, którym rozmawiasz ze swoimi dziećmi, wyraża znacznie więcej niż słowa. Jest to sposób, w jaki przekazujesz im swoje emocje.
Dlaczego Twój ton głosu jest tak ważny dla Twoich dzieci
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Sposób, w jaki rozmawiasz z dziećmi, ciepło, które przekazujesz, i równowaga emocjonalna, którą im dajesz, mogą zmienić ich mózgi. Na przykład agresywna komunikacja i krzyki powodują autodestrukcyjny stres. Dlatego zmienne, takie jak wysokość tonu i modulacja, są wymiarami o dużym znaczeniu. Twój ton głosu jest niezwykle ważny dla Twoich dzieci.

Przez długi czas naukowcy byli zainteresowani faktem, czy to głosy, czy twarze rodziców mają najbardziej emocjonalny wpływ na dziecko. Teraz wiedzą, że głos jest o wiele ważniejszy niż zwykły wyraz twarzy.

Wyobraź sobie przez chwilę małe dziecko, które właśnie przybyło na świat. Gdy tylko się rodzi, matka stawia je bezpośrednio przed sobą, w niewielkiej odległości od twarzy. Wiemy, że wzrok dzieci jest bardzo niewyraźny, ale szybko uczą się odróżniać niektóre twarze od innych. Jednak to głosy najbardziej przyciągają ich uwagę i działają jako świetny kanał emocjonalny. Co więcej, nowonarodzone dziecko już zna swoją matkę, ponieważ od miesięcy przywykło do słyszenia jej głosu z wnętrza jej macicy.

Kiedy rodzic wchodzi w interakcję z dzieckiem, prozodia emocjonalna (barwa, intonacja i głośność głosu) działa jako niezwykle znacząca i ważna forma komunikacji.

ton głosu

Dlaczego Twój ton głosu jest tak ważny dla dzieci?

Są chwile, kiedy prawie nie zdając sobie z tego sprawy, krzyczysz na swoje dzieci. Lub, jeśli to nie jest krzyk, może to być szorstki i groźny ton głosu. Robisz to, aby Cię wysłuchały, zwróciły uwagę, przestały przeszkadzać lub po prostu chcesz dać upust swoim emocjom, gdy są niegrzeczne.

Jednak później jest Ci przykro. Wiesz, że krzyk nie jest edukacyjny. Ponadto ma poważny wpływ na rozwój dziecka. Uniwersytet w Montrealu (Kanada) przeprowadził badanie, które wykazało, że surowe praktyki rodzicielskie oparte na krzykach i karach fizycznych ograniczają rozwój mózgu dzieci.

Należy pamiętać, że dla dzieci najważniejszy jest ton głosu. Co więcej, zarówno rodzice, jak i wychowawcy muszą zrozumieć, że każdy rodzaj komunikacji może być szkodliwy.

Twój głos jest potężnym kanałem, jeśli chodzi o potwierdzanie i wzmacnianie samooceny dzieci. Z tego powodu musisz mówić z szacunkiem i uczuciem, aby czuły się przy tobie komfortowo. By czuły, że są bezpieczne i kochane.

Przejrzystość, powolność i dobra prozodia emocjonalna

Przede wszystkim Twoje emocje są przekazywane w Twojej intonacji. Spokojny ton głosu, dobrze uregulowana barwa i spokojna modulacja, której towarzyszy powolna artykulacja, cieszą dziecięcy mózg. Oznacza to mówienie wyraźnie, powoli i z miłością.

Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś patrzeć na nich z gniewnym wyrazem twarzy, gdy sytuacja to usprawiedliwia. Emocje są częścią złożonej palety ludzkich uczuć. Co więcej, nie ma nic złego w tym, że dzieci widzą gniew odzwierciedlony w Twoim wyrazie twarzy. To całkowicie dopuszczalne. Jednak temu rodzajowi ekspresji nie powinny towarzyszyć krzyki i groźby.

Wyraz Twojej twarzy informuje ich o tym, co czujesz, ale Twój głos i sposób, w jaki się komunikujesz, edukuje ich. Dla dzieci najważniejszy jest Twój ton głosu, ponieważ jest to kanał, który służy do edukacji, prowadzenia, potwierdzania i łączenia się z nimi.

Ton głosu, którego używasz wobec swoich dzieci, wyraża znacznie więcej niż słowa.

Ojciec z synem na ramionach

Twój ton głosu komunikuje więcej niż słowa

Duża część Twojej komunikacji ma charakter niewerbalny. Co więcej, Twój ton głosu komunikuje więcej niż słowa. Aby to zrozumieć, spróbuj powiedzieć coś w stylu „Kocham Cię takim, jaki jesteś, jestem z Ciebie taki dumny” w groźny sposób lub krzycząc.

Szybko zdajesz sobie sprawę, że wiadomość jest bezużyteczna, jeśli Twój ton jest niewłaściwy. Jest to szczególnie ważne dla dzieci. Ich świat rządzi się innymi prawami. Ich wciąż niedojrzały mózg jest niezwykle wrażliwy na ton głosu. Tym bardziej, gdy są jeszcze mali i nie rozumieją w pełni słów. Dlatego modulacja głosu jest wszystkim, bo w ten sposób przybliżasz im uniwersalny język swoich emocji.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik. W ostatnich miesiącach nasze twarze pokrywały maski. Z tego powodu nauczyciele mają przed sobą kolejne wyzwanie. Jest to edukowanie dzieci bez pokazywania mimiki i ruchów ust. W efekcie ich ton głosu staje się gwiazdą spektaklu.

Dlatego w świetle wszystkiego, co powiedzieliśmy w tym artykule, powinieneś starać się dbać o swój ton głosu. Spróbuj spokojnie wyrażać siebie. Mów w sposób oparty na pozytywnej emocjonalności. W sposób, który edukuje, potwierdza i buduje bezpieczeństwo i poczucie własnej wartości u Twoich dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liu, P., Cole, P. M., Gilmore, R. O., Pérez-Edgar, K. E., Vigeant, M. C., Moriarty, P., & Scherf, K. S. (2019). Young children’s neural processing of their mother’s voice: An fMRI study. Neuropsychologia122, 11–19. https://doi.org/10.1016/j.neuropsychologia.2018.12.003
  • Sabrina Suffren, Valérie La Buissonnière-Ariza, Alan Tucholka, Marouane Nassim, Jean R. Séguin, Michel Boivin, Manpreet Kaur Singh, Lara C. Foland-Ross, Franco Lepore, Ian H. Gotlib, Richard E. Tremblay, Françoise S. Maheu. Prefrontal cortex and amygdala anatomy in youth with persistent levels of harsh parenting practices and subclinical anxiety symptoms over time during childhood. Development and Psychopathology, 2021; 1 DOI: 10.1017/S0954579420001716
  • Stoop TB, Moriarty PM, Wolf R, Gilmore RO, Perez-Edgar K, Scherf KS, Vigeant MC, Cole PM. I know that voice! Mothers’ voices influence children’s perceptions of emotional intensity. J Exp Child Psychol. 2020 Nov;199:104907. doi: 10.1016/j.jecp.2020.104907. Epub 2020 Jul 15. PMID: 32682101.
  • Wang MT, Kenny S. Longitudinal links between fathers’ and mothers’ harsh verbal discipline and adolescents’ conduct problems and depressive symptoms. Child Dev. 2014;85(3):908–923. doi:10.1111/cdev.12143

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.